25 فوریه 2024 - 06:26
«دنیای اقتصاد» از تغییر تورمی سبک سفر ایرانی‏‏ ها گزارش می‏‏ دهد

بازار گرم تورهای قسطی

2 فوریه 2024 - 09:00 dsfr.ir/od9b6

بازار گرم تورهای قسطی
تور گروهی جزیره قشم
تغییر تورمی سبک سفر ایرانی‏‏ ها / بازار گرم تورهای قسطی

تورها هزینه عمومی سفر را کاهش می دهند، اتلاف وقت در آنها حداقلی است، امنیت مسافران شان را تضمین می کنند، این موارد در کنار شرایط اقتصادی باعث می شود تورهای اقساطی رونق بگیرند.

به گزارش «دنیای سفر»، تورم و بالا رفتن قیمت ها تقریبا باعث حذف «سفر» از سبد هزینه کرد بخشی از خانوارهای ایرانی شده است. در عین حال گروهی را هم به سمت «تورهای قسطی» سوق داده است، به این ترتیب این گروه از خانوارها می توانند بخشی از هزینه سفرشان را در ابتدای ثبت نام در تور بپردازند و مشابه خرید سایر کالاهای خانه، برای تفریح و سرگرمی نیز اقساط ماهانه پرداخت کنند. سعیده آگاه در یکی از آژانس های برگزارکننده تورهای قسطی مشغول به فعالیت است.

بازار گرم تورهای قسطی

او به «دنیای اقتصاد» درباره مقاصد سفرهای قسطی می گوید: تورهایی که گردشگر هزینه سفرش را به شکل ماهانه و در قالب اقساط می پردازد به همه مقاصد داخلی برگزار می شود با این حال برخی مقاصد نسبت به بقیه برای چنین سفرهایی مخاطب بیشتری دارند. او از جزیره «کیش» به عنوان مقصدی نام می برد که مورد توجه گردشگران برای تورهای قسطی است. آگاه می افزاید: در این تورها هزینه های بلیت و هتل یا هتل به تنهایی در نظر گرفته می شود. این فعال حوزه گردشگری ادامه می دهد: قشم، چابهار، مشهد و شیراز از دیگر مقاصدی هستند که نسبت به سایرین بیشتر از سوی گردشگران علاقه مند به تورهای قسطی مورد استقبال قرار گرفته اند. البته نسبت به فصل و شرایط آب و هوایی گاهی یک مقصد نسبت به سایرین بیشتر مورد توجه قرار می گیرد ، به عنوان مثال شیراز در بهار و کیش در زمستان مطلوب توریست ها هستند.

بازار گرم تورهای قسطی / جزیره قشم

خرید تور با اعتبار

یکی از مدیران آژانس فعال در حوزه تورهای قسطی نیز به «دنیای اقتصاد» می گوید: گردشگران علاقه مند به شرکت در تورهای قسطی معمولا به شکل اعتباری خرید می کنند. آنها از دو مرجع شناخته شده در این زمینه اعتباری با یک مبلغ مشخص می خرند و با همین اعتبار قادرند تا در سایت های فروش تور قسطی خریدشان را انجام دهند. او هم مانند آگاه از کیش و مشهد به عنوان مقاصد پرطرفدار نام می برد و می افزاید: با وجود اینکه برای هر دو مقصد استقبال قابل توجهی را شاهدیم اما از آنجا که تورهای مشهد قیمت پایین تری دارند، تمرکز چنین تورهایی روی کیش است. منبع آگاه دیگری در یکی از آژانس های برگزارکننده تورهای قسطی درباره جزئیات این شیوه از سفر می گوید: تورهای قسطی به مقاصد داخلی و خارجی برگزار می شود. سقف اقساط تا ۱۰۰ میلیون تومان برای تور خارجی به ازای هر فرد ارائه دهنده چک است و کارمزد۳تا ۴درصد به ازای هر ماه قسط در نظر می گیریم ضمن آنکه باید چک های صیادی به نام یکی از مسافران یا بستگان درجه یک فرد ارائه شود.

او با اشاره به اینکه اقساط تورها بین یک تا ۱۰ ماه تعریف شده است، می افزاید: به عنوان مثال یک تور به مقصد کیش برای سه شب اقامت در هتل چهار ستاره برای یک زوج ۱۸ میلیون تومان به شکل نقدی هزینه دارد. اگر این زوج بخواهند سفرشان را به شکل اقساطی و ۵ماهه انجام دهند ۵میلیون و ۴۰۰ هزار تومان یعنی ۳۰ درصد تور را باید در ابتدا به شکل نقدی و مابقی را در ۵ قسط ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومانی بپردازند. به این ترتیب این زوج ۲۰ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان پرداخت می کنند که ۲میلیون و ۶۵۰ هزار تومان هزینه بیشتر برای پرداخت اقساطی است. این موضوع درباره تور مشهد یا سایر مقاصد نیز صدق می کند. این منبع آگاه البته اضافه می کند که آژانس ها رویه های مختلفی برای تورهای اقساطی دارند و گردشگران باید اطلاعات دقیقی در این زمینه کسب کرده و در ادامه نسبت به خرید تور اقدام کنند.

بازار گرم تورهای قسطی / جزیره قشم

توسعه توریسم داخلی با تور قسطی

آیا تورهای قسطی می توانند به توسعه سفر در ایران کمک کنند یا اینکه با توجه به اقساط مختلفی که یک خانوار می پردازد، در نهایت تفاوت چندانی در رونق توریسم داخلی در کشورمان نخواهند داشت؟ فرید جواهرزاده مدرس دانشگاه با گزینه اول موافق است. او به «دنیای اقتصاد» می گوید: جامعه ایران شرایط تورمی را تجربه می کند، همین موضوع سبب شده آسان ترین راه خرید برای عموم افراد رفتن به سمت خرید قسطی باشد.

او با اشاره به اینکه طی چند سال اخیر با کاهش ارزش ریال مواجهیم، می افزاید: همین موضوع سبب شده خرید هر کالایی که امروز انجام شود، نسبت به آینده به صرفه باشد. همچنین از نظر اقتصادی و تورمی، توان پس انداز مردم کاهش یافته و آنها ترجیح می دهند کالاها و خدمات خود را به شکل اقساط تهیه کنند زیرا با تهیه هزینه یک کالا طی چند ماه، قیمت آن کالا زمان خرید افزایش قابل توجهی یافته است. از این روست که اقتصاددانان می گویند در این شرایط اقتصادی هر چقدر زودتر بتوانید خرید کنید به نفع شماست زیرا افزایش قیمت ها ، در نهایت خریدار را عقب می اندازد.

جواهرزاده ادامه می دهد: نکته دوم این است که متاسفانه سفر و محصولات مرتبط با آن نظیر تور، اقامت و بلیت و... جزو مواردی است که اولویت چندم را در سبد هزینه خانوار دارند. معمولا در این سبد مباحث مهم تری مانند امورات جاری زندگی مثل سلامتی و تحصیل و معیشت و ... در نظر گرفته شده و گردشگری در حاشیه است. در این شرایط چاره ای نیست جز آنکه به این سمت برویم که خدمات گردشگری به شکل اقساطی عرضه شوند. به گفته این مدرس دانشگاه ما در ایران با چالش کمبود استقبال از تورهای گردشگری مواجهیم. او می گوید: ایرانی ها کمتر با مزایای تورهای گردشگری آشنا هستند و همین موضوع سبب شده تا ۹۰ درصد سفرها در کشورمان به شکل انفرادی باشد و ۱۰ درصد با تور انجام شود، این در حالی است که در کشوری مانند ژاپن این نسبت بالعکس است و ۹۰ درصد آنها با تور سفر می کنند.

او اضافه می کند: تورها معمولا هزینه های عمومی سفر را کاهش می دهند، اتلاف وقت در آنها حداقلی است، امنیت مسافران شان را تضمین می کنند و به ویژه در سفرهای خارجی استرس و فشارهای روانی به گردشگر را کاهش می دهند. مجموعه این موارد در کنار شرایط اقتصادی باعث می شود تورهای اقساطی یک ضرورت و فرصت برای توسعه توریسم در ایران باشند.

1