25 فوریه 2024 - 05:53

ناکامی جویندگان گنج در کوه های سورتجین

1 فوریه 2024 - 17:40 dsfr.ir/3x5oe

ناکامی جویندگان گنج در کوه های سورتجین
کوه های سورتجین
کوه های سورتجین | شهرستان رزن | استان همدان

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رزن از متواری شدن تعدادی حفار غیرمجاز میراث فرهنگی در اطراف کوه های سورتجین این شهرستان خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، شهروز کهیایی در این باره اظهار کرد: طی گزارشات واصله از تعدادی حفار غیرمجاز در اطراف کوه های سورتجین با حضور مأموران انتظامی با همکاری یگان حفاظت میراث در محل وقوع حفاری، متأسفانه حفاران متواری شدند.

وی با بیان اینکه در این زمینه پرونده ای تشکیل شده و موضوع در حال پیگیری است، افزود: از این حفاران متواری یک دستگاه موتور برق و تعدادی مواد منفجره دینامیت کشف و ضبط شد.

حفاری گنج در اطراف کوه های سورتجین

کهیایی بیان کرد: به استناد ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هر گونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی، ممنوع بوده و مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی کشور و ضبط آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می شود.

وی تأکید کرد: از اهالی منطقه درخواست داریم در صورت اطلاع از فعالیت های غیرمجاز افراد سودجو و سوداگران میراث فرهنگی، مراتب را در اسرع وقت به مأموران انتظامی یا یگان حفاظت میراث فرهنگی گزارش داده و آنها را در حفاظت از این سرمایه ملی یاری کنند.

1