9 ژوئن 2024 - 20:20

بازی بُرد بُرد عربستان و «لیونل مسی»

29 ژانویه 2024 - 20:00 dsfr.ir/tx4ye

بازی بُرد بُرد عربستان و «لیونل مسی»
theathletic.com
لیونل مسی سفیر گردشگری عربستان

لیونل مسی بار دیگر دنبال کنندگان خود را به سفر به عربستان دعوت کرد تا بر اساس قرارداد میلیون دلاری خود به عنوان سفیر گردشگری عربستان نقش خود را ایفا کند.

به گزارش «دنیای سفر»، لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی دنیای فوتبال در سال ۲۰۲۱ قراردادی ۲۵ میلیون دلاری برای تبلیغ گردشگری عربستان امضا کرد و حالا در کنار بازی در لیگ فوتبال آمریکا و دریافت قراردادهای هنگفت تبلیغاتی، هر از چند گاهی با سفر به عربستان و تبلیغ گردشگری این کشور در شبکه های اجتماعی، پایبندی به قرارداد خود را نشان می دهد.

مسی که اخیرا برای چند بازی دوستانه همراه با تیم اینترمیامی آمریکا به عربستان سفر کرده و در مقابل تیم النصر با حضور کریستیانو رونالدو بازی خواهد کرد، به تازگی در یک کلیپ تبلیغاتی برای گردشگری عربستان هم ظاهر شده و با انتشار این ویدئو در اینستاگرام خود نوشته است «قصد دارد دیوارهای سوءتفاهم درباره عربستان را در هم شکسته و این کشور را به دنیا بشناساند.»

نشریه تایمز پیش تر جزئیات قرارداد لیونل مسی با عربستان را منتشر کرده بود که بخشی از این قرارداد مستلزم این است که مسی سفرهای خود به عربستان سعودی را در حساب های شبکه های اجتماعی خود که در حال حاضر ۴۹۸ میلیون دنبال کننده در اینستاگرام دارد، منتشر کند.

طبق مفاد این قرارداد، مسی همچنین از گفتن هر چیزی که ممکن است عربستان سعودی را «لکه دار» کند، منع شده است که با توجه به سابقه بد حقوق بشری عربستان، یک شرط مهم در این قرارداد محسوب می شود.

سندی که توسط مجله تایمز بررسی شده است همچنین نشان می دهد مسی برای اجرای هر قرارداد چقدر دستمزد می گیرد، از جمله حدود دو میلیون دلار برای گذراندن یک مرخصی سالانه خانوادگی به مدت پنج روز یا دو تعطیلات سالانۀ سه روزه که دولت عربستان هزینه سفر مسی و حداکثر ۲۰ عضو خانواده و دوستانش را پرداخت خواهد کرد.

این فوق ستاره دنیای فوتبال که پیش از این، پیشنهاد نجومی ۴۰۰ میلیون دلاری برای پیوستن به تیم الهلال عربستان را رد کرده بود همچنان رابطه پرسود خود را با سعودی ها حفظ کرده و البته عربستان نیز از شهرت مسی به بهترین نحو برای افزایش ترغیب گردشگران بین المللی و سفر به این کشور، استفاده کرده است.

بر اساس گزارش جدید سازمان جهانی گردشگری، عربستان در سال ۲۰۲۳ روند چشمگیر خود در عرصه گردشگری را ادامه داده و با جذب ۲۷.۵ میلیون گردشگر، ۶۶ درصد رشد داشته است، این در حالی است که عربستان در سال ۲۰۲۲ با جذب ۱۶.۵ میلیون گردشگر سریع ترین رشد را در عرصه گردشگری جهان به خود اختصاص داد.

این آمار و ارقام چشمگیر برای کشوری که تا همین چند سال پیش، بیشتر مسافران آن را زائران حج و عمره تشکیل می دادند، چیزی شبیه به یک رؤیا بود که با سرمایه گذاری هنگفت در زمینه جذب توریست به روش های مختلف، از میزبانی از رقابت های مهم ورزشی و دعوت از ستاره های جهانی فوتبال تا ساخت و توسعه جاذبه ها و زیرساخت های گردشگری، تحقق یافته است. 

عربستان از جمله معدود مناطق جهان است که نه تنها از آمارهای پیش از کرونا (سال ۲۰۱۹) پیشی گرفته، بلکه ۵۶ درصد از آن فراتر رفته است.

این کشور برای رسیدن به ۱۵۰ میلیون بازدیدکننده تا سال ۲۰۳۰ و توقف وابستگی به نفت، رقابت شدیدی را برای کسب میزبانی رویدادهای ورزشی و فرهنگی آغاز کرده است. عربستان به تازگی موفق شده است در رقابت با کره جنوبی و ایتالیا، حق میزبانی از اکسپو ۲۰۳۰ را به دست آورد، درحالی که میزبان بازی های زمستانی آسیایی ۲۰۲۹ و جام جهانی فوتبال ۲۰۳۴ است و به مقصدی مهم برای برگزاری مسابقات فرمول یک و گلف تبدیل شده است.

گردشگری در واقع ستون «چشم انداز ۲۰۳۰» عربستان است که طرحی بلندپروازانه برای مدرن کردن و تنوع بخشیدن به اقتصاد عربستان و کاهش وابستگی آن به نفت است که توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۶ رونمایی شد. هدف از این طرح، تغییر وضعیت پادشاهی نفتی با سابقه نه چندان مناسب در حوزه حقوق بشر به یک مقصد توریستی سطح بالاست.

مقام های عربستان سعودی در راستای «راهبرد گردشگری کشور»، توسعه چندین پروژه مختلف را آغاز کرده اند که از جمله آن ها به پروژن نئوم (NEOM) می توان اشاره کرد که یک کلان شهر با بودجه ۵۰۰ میلیارد دلار است. مقام های این کشور امیدوارند «نئوم» به یک قطب گردشگری جهانی تبدیل شود.

1