25 فوریه 2024 - 18:18
کابوس ۲۰ ساله جاده خراب مرنجاب برای گردشگران

افزایش ۷ برابری نرخ عوارضی جاده مرنجاب!

5 دسامبر 2023 - 15:30 dsfr.ir/my07a

افزایش ۷ برابری نرخ عوارضی جاده مرنجاب!
دنیای سفر
افزایش ۷ برابری نرخ عوارضی جاده مرنجاب!

با گذشت بیش از دو دهه انتظار، همچنان ساماندهی جاده خاکی مرنجاب درگیر تنازعات و مصداق این بیت «هر دم از این باغ بری می رسد، تازه تر از تازه تری می رسد»، شده است!

به گزارش «دنیای سفر»، هنوز برای گردشگران منطقه موضوع پرداخت عوارض ۳۰ هزار تومانی برای خودروهای گردشگران هضم نشده بود که این هفته گردشگران مشاهده کردند که عوارض ورودی به مرنجاب به ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته است، چنانچه گردشگران و حتی فعالان حوزه گردشگری با این اقدام نپخته و بی ضابطه در شوک عجیبی فرو رفته اند.

نبود امکانات رفاهی، بهداشتی، خدمات امدادی در کنار مسیری ناهموار و انسداد بخش هایی از راه با ماسه های روان موجب شده تا دریافت عوارض نجومی در ورودی منطقه نمونه گردشگری کویر مرنجاب به مسئله ای شگفت آور تبدیل شود و این پرسش ها را به ذهن متبادر کند:

  • منطق دریافت عوارض نجومی از خودروهای ورودی به این منطقه چیست؟
  • چه خدماتی در قبال این عوارض به مردم ارائه می شود؟
  • پول هایی که از مسافران و گردشگران در این سال ها به عنوان ورودیه کویر مرنجاب دریافت شده، در چه محل یا محل هایی هزینه شده است؟!

گزارش میدانی خبرنگار دنیای سفر حاکی است که گردشگران ورودی به منطقه مرنجاب در آخر هفته گذشته به شدت ناراضی از پرداخت ورودیه ای بودند که یکباره از ۳۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافته بود چنانچه تعداد زیادی از گردشگران ابراز داشتند که این سیاست های یک بام و دو هوا، آن ها را ناچار می کند که عطای سفر به مرنجاب را به لقایش را برای همیشه ببخشند.

یاسر تهرانی گردشگر اهل تهران در گفت و گو با خبرنگار دنیای سفر گفت: واقعا برایش جای سوال است که بر چه اساس، مبنا و قانونی یکباره عوارض ورودی به منطقه ۷ برابر شده در حالی که کوچک ترین خدماتی در قبال آن داده نمی شود.

حمید شهرابی گردشگر دیگر اهل کرج هم اظهار داشت: بابت چه خدماتی و چه جاده ای ما باید ۲۰۰ هزار تومان بپردازیم؟!

وی افزود: در سفر به بهترین نقاط شمال ورودیه ها کمتر از ۳۰ هزار تومان است آنهم در برابر ارائه انواع خدمات رفاهی و تفریحی …

هانیه حدادی راهنمای تور هم در گفت و گو با خبرنگار ما ضمن نارضایتی شدید از دریافت ورودیه های نجومی در قبال ارائه هیچگونه خدماتی در مرنجاب افزود: دیری نخواهد گذشت که گردشگری در منطقه مرنجاب مانند بیماری بدحال به کما خواهد رفت و با این سیاست ها دیگر گردشگری به این منطقه نخواهد آمد.

قصه پر غصه گردشگری در منطقه مرنجاب سالیان درازی است که دغدغه گردشگران، دست اندرکاران و فعالان حوزه گردشگری در کشور شده است، ولی متاسفانه شاهدیم که سیاست هایی ارائه شده در این منطقه هر روز بدتر از دیروز اعمال می شود که دیری نخواهد پایید که این منطقه دیگر اثری از گردشگر به خود نخواهد دید و آن روز هم خیلی دور نیست!

نکات ضروری سفر به کویر مرنجاب

در سفر به کویر مرنجاب به نکات زیر توجه داشته باشید:

1. با یک فرد محلی در منطقه یا به شکل گروهی یا با تورهای طبیعت‌گردی و راهنماهای مجرب به کویر مرنجاب بروید.
2. از وسایل الکترونیکی خود به خوبی مراقبت کنید تا شن در آن‌ها نفوذ نکند.
3. حدوداً 4 لیتر آب آشامیدنی در کویر مرنجاب با خود به همراه داشته باشید.
4. برای پیشگیری از افت قند خون، خوراکی‌های کربوهیدرات‌دار به همراه‌‌تان باشد.
5. اگر قصد عکاسی در شب یا رصد آسمان شب در کویر را دارید، اطراف‌تان را با نفت یا گازوئیل دایره بکشید تا از خطر نیش جانداران در امان بمانید.
6. کرم ضدگزیدگی به همراه داشته باشید و از لباس‌های آستین بلند با رنگ روشن استفاده کنید.
7. در حین حرکت سعی کنید، مصرف انرژی در بدن‌تان را به حداقل برسانید تا رطوبت آن حفظ و نیازتان به وعده غذایی کاهش پیدا کند.

1