25 فوریه 2024 - 06:58

جشن چوپانی در پاییز

23 نوامبر 2023 - 17:30 dsfr.ir/vx595

جشن چوپانی در پاییز
دنیای سفر
جشن چوپانی در روستای زینجناب شهرستان میاندوآب

مردم یکی از روستاهای آذربایجان شرقی در پاییز رسم دارند که برای سپاس و قدردانی از زحمات چوپانان جشنی برای آن ها برگزار می کنند و در این روز علاوه بر قدردانی از آن ها، پایان کار چوپان ها بعد از چند ماه گله چرانی اعلام می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، علی فلسفی میاندوآب مسئول ثبت میراث ناملموس استان آذربایجان شرقی در گفت و گو با ایسنا، درباره این جشن چوپانی که با نام «آیین دوازدهمین روز پاییز در روستای زینجناب» ثبت ملی شده است، گفت: «زینجناب» نام روستایی است که این آیین در آن اجرا می شود، هر ساله در دوازدهمین روز پاییز یک جشن چوپانی در زینجناب برگزار می شود. چوپان های روستا از تابستان تا این روز گله ها را برای چَرا کردن به ارتفاعات می برند و در این روز (دوازدهمین روز پاییز) گله ها را به پایین و نزدیکی روستا می آورند، دامداران و صاحبان گله در دو ردیف صف می ایستند و گله ها یکی یکی از میان آن ها گذر می کنند.

او افزود: اگر گله ای خوب پرورش یافته باشد و به قولی چاق و فربه شده باشد، مردم حاضر در مراسم چوپان آن گله را تشویق می کنند و برای قدردانی هدایایی همچون پول، لباس و خوراکی به او تقدیم می کنند. در مقابل از هر چوپانی هم که خوب گله را نچرانده باشد، انتقاد می کنند و به اصطلاح او را «هو» می کنند. این کار در حقیقت موجب ایجاد انگیزه و تشویق چوپان برای سال آینده می شود تا در مراسم بعدی جزء تقدیرشدگان شوند.

مسئول ثبت میراث ناملموس آذربایجان شرقی ادامه داد: این روز در حقیقت پایان کار چوپانان و تحویل گوسفندان به صاحبان اصلی خود است. گله ها را یک جا جمع می کنند، با صاحبان گله سرشماری و حسابرسی انجام می دهند و اگر یکی از گوسفندان کم شده باشد چوپان باید پاسخگو باشد.

او با بیان اینکه این جشن چوپانی سابقه طولانی دارد و خود من بیش از ٢٠ بار شاهد برگزار این آیین بوده ام، اضافه کرد: حتی بعد از ثبت ملی آن در فهرست میراث ناملموس در سال ١٣٩١، این آیین با شکوه بیشتری برگزار می شود و از شهر و روستاهای همجوار نیز برای تماشای این آیین در روستای زینجناب جمع می شوند.

1