دره خرم آباد و قلعه فلک الافلاک در 2024 ثبت جهانی می شوند؟

18 نوامبر 2023 - 14:00 dsfr.ir/rw327

دره خرم آباد و قلعه فلک الافلاک در 2024 ثبت جهانی می شوند؟
میثم رودکی
دره خزینه پلدختر در استان لرستان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از اختصاص سهمیه سال ۲۰۲۴ ثبت جهانی به دره خرم آباد و قلعه فلک الافلاک خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، عطا حسن پور امروز، ۲۷ آبان ماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با پیگیری های استاندار لرستان و توجه ویژه وزیر میراث فرهنگی، سهمیه سال ۲۰۲۴ ثبت جهانی به دره خرم آباد و قلعه فلک الافلاک اختصاص یافت.

وی تصریح کرد: کمتر از ۶۰ روز تا ارسال پرونده به یونسکو، فرصت هست و امیدوارم بتوانیم گام بزرگی در راستای برآوردن یکی از مطالبات دیرینه مردم استان و خدمت به کشور عزیزمان برداریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان ادامه داد: بی شک در این مسیر، مشکلات و موانع متعددی بر سر راه قرار دارد که برای رفع آن ها، همکاری مدیران دستگاه های اجرایی، شهردار خرم آباد، کارشناسان و همراهی همکاران و اساتید این حوزه هستیم.

دره خرم‌آباد در مرکز استان لرستان با وجود پتانسیل های طبیعی و تاریخی متعدد گردشگری و معرفی آن به‌عنوان یکی از نخستین سکونتگاه های بشری، تاکنون به دلایل متعددی در فهرست میراث جهانی ثبت نشده است

حسن پور همچنین به پیگیری های ویژه رئیس جمهور در خصوص آزادسازی عرصه و حریم قلعه فلک الافلاک اشاره کرد و افزود: تملک ۱۲ باب مغازه به منظور آزادسازی بخش شمالی عرصه قلعه فلک الافلاک نیز سال جاری در همین راستا انجام شده است.

وی اضافه کرد: تدوین پرونده ثبت جهانی دره خرم آباد و قلعه فلک الافلاک در حال حاضر به صورت شبانه روزی در حال آماده شدن است.

به گزارش «دنیای سفر»، با ابلاغ علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، مسئولیت تدوین پرونده ثبت جهانی دره خرم آباد و قلعه فلک الافلاک به عطا حسن پور، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان محول شده است.

1