23 ژوئیه 2024 - 13:41

درخواست وزیر میراث از مجلس برای اصلاح مصوبه حریم آثار ثبتی

17 نوامبر 2023 - 16:30 dsfr.ir/c23qc

درخواست وزیر میراث از مجلس برای اصلاح مصوبه حریم آثار ثبتی
مصوبه حریم آثار ثبتی
درخواست وزیر میراث از مجلس برای اصلاح مصوبه حریم آثار ثبتی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه های جداگانه ای به رؤسای مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر شورای نگهبان، اصلاح مصوبه حریم آثار ثبتی را خواستار شد.

به گزارش «دنیای سفر»، سیدعزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تقدیر و تشکر از اهتمام رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بررسی و تدوین نهایی برنامه هفتم توسعه، اصلاح بند ب ماده ۸۳ این برنامه مصوب را از سوی مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام خواستار شد.

وی در این نامه که ۱۷ آبان ماه نوشته، از محمدباقر قالیباف خواسته است به منظور جلوگیری از تداخل امور دستگاه ها، نسبت به اصلاح بند ب ماده ۸۳ قانون برنامه هفتم توسعه اقدامات لازم انجام شود.

مصوبه حریم آثار ثبتی

در این مصوبه، مسئولیت تدوین آیین نامه بازنگری حریم های آثار ثبتی پیشین و تعیین حریم آثار ثبتی جدید به وزارت راه و شهرسازی (شورای عالی معماری و شهرسازی) با همکاری این وزارتخانه محول شده است.

در حالی که به تصریح بند ۱۲ ماده ۳ قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی که به تأیید شورای نگهبان نیز رسیده است، موضوع «تعیین حریم بناها، مجموعه ها، محوطه ها و تپه های تاریخی ثبت شده و ضوابط آن» از وظایف و تکالیف اصلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

1