مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خبر داد؛

کشف سازه عجیب در قلعه رودخان فومن

17 نوامبر 2023 - 13:30 dsfr.ir/p2338

کشف سازه عجیب در قلعه رودخان فومن
قلعه رودخان فومن
کشف سازه عجیب در قلعه رودخان فومن

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان از کشف سازه عجیب در قلعه رودخان فومن خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر»، ولی جهانی در گفت و گو با خبرنگار مهر از کشف سازه عجیب در قلعه رودخان فومن خبر داد و اضافه کرد: طی بررسی هایی که پژوهشگران پایگاه قلعه رودخان از محدوده اطراف قلعه داشتند یک سازه عجیب کاملاً مخفی که دارای پوشش ساروجی و در زیر درختان مخفی بوده را کشف کردند.

جهانی ادامه داد: این سازه عجیب بی ارتباط با قلعه رودخان نبوده و آنچه مشخص است به نظر می رسد احتمالاً این سازه می بایست جایگاه اختصاصی یکی از نیروهای زبده مربوط به فرمانروایی قلعه بوده باشد.

وی با اشاره به جزئیات بیشتر سازه کشف شده در قلعه رودخان افزود: نقش این سازه و نگهبانی که در داخل آن حضور داشت ارتباط تنگاتنگی با قلعه داشته و اخبار را به روز رصد می کرده و هرگونه هجوم دشمنان به قلعه را اطلاع رسانی می کرد و با توجه به ویژگی هایی که این سازه دارد این احتمال وجود دارد که سازه بزرگ تر بوده و آثار ملات آهک و خاک دستی در کف این سازه به نظر دستکند مشهود است.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه دهانه این سازه حدود ۶ متر مربع و عمق بخش مشخص آن ۴ متر است، گفت: به احتمال قوی این سازه بخشی از تونل یا راه ورودی به قلعه یا غاری طبیعی در نزدیکی این بنای تاریخی باشد که نظریه دقیق این کشف پس از بررسی های بیشتر و دقیق باستان شناسی اعلام می شود.

1