9 ژوئن 2024 - 20:25

سامان دهی پل شاه علی شوشتر

16 نوامبر 2023 - 11:40 dsfr.ir/ij8e5

سامان دهی پل شاه علی شوشتر
پل شاه علی شوشتر
پل شاه علی شوشتر

سرپرست پایگاه میراث جهانی شوشتر از پاکسازی و محوطه سازی بخشی از پل شاه علی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش «دنیای سفر» از اداره کل میراث فرهنگی خوزستان، امین مهدوی کیا با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این محوطه گفت: با تلاش همکارانم در واحد فنی و اجرایی این پایگاه، عملیات ساماندهی، پاکسازی و محوطه سازی بخشی از پل شاه علی که از ابتدای آبان ماه سال جاری آغاز شده بود روز گذشته به پایان رسید.

سرپرست پایگاه میراث جهانی شوشتر ادامه داد: در اجرای این طرح سعی بر آن شد تا از مصالح بومی و سنتی استفاده شود تا ضمن همخوان بودن این جداره با اثر، هویت تاریخی آن نیز حفظ شود.

او با اشاره به اهداف و اقدامات انجام شده، اظهار کرد: طی سال های اخیر اقداماتی همچون پاکسازی در این محوطه صورت گرفته است که پس از بررسی های موردنظر و همچنین به منظور حفظ و نگهداری شایسته، برای اولین بار در این محوطه جداره سنگی به منظور هدایت آب های سطحی پیرامون اثر و زیبایی منظر پل شاه علی انجام شد.

پل شاه علی مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان شوشتر، در مجاورت بلوار جزایری (کمربندی قدیم) واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۹۳۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این پل به همراه چندین اثر تاریخی دیگر شوشتر در نشست سالانه کمیته میراث جهانی یونسکو در ۲۶ ژوئن ۲۰۰۹ (۵ تیرماه ۱۳۸۸) در شهر سویل اسپانیا، با احراز معیارهای ۱، ۲ و ۵ با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر به عنوان دهمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۳۱۵ به ثبت رسید. این پل در نزدیکی پل بند لشکر قرار دارد.

1