2 مارس 2024 - 06:11

کشف قدیمی ترین کفش های اروپا

1 اکتبر 2023 - 21:20 dsfr.ir/ur9vl

کشف قدیمی ترین کفش های اروپا
کشف قدیمی ترین کفش های اروپا
The oldest shoes in Europe are discovered in a cave in Granada - Gearrice Images may be subject to copyright

قدیمی ترین کفش های اروپا در بین مجموعه اشیاء کشف شده در غار خفاش ها واقع در اسپانیا پیدا شدند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از یورونیوز، دانشمندان در اسپانیا تایید کردند که صندل هایی که حدود ۱۵۰ سال پیش در یک غار کشف شده بودند، در حقیقت قدیمی ترین پاپوش هایی محسوب می شوند که تاکنون در اروپا شناسایی شده اند.

این اشیاء در ابتدا در حوالی ۱۸۵۰ میلادی از غار باستانی به نام «Cueva de los Murciélagos» کشف شدند که نخستین بار برای استخراج کود خفاش و مواد معدنی کاوش شد. در آن زمان، با حرکت کارگران به سمت مناطق عمیق غار، آن ها با محوطه ای شامل اجساد مومیایی شده و چندین شیء چوبی و بافته شده مواجه شدند.

با اینکه کارگران هنگام ورود به این محوطه بسیاری از اشیاء را جابه جا کردند و از بین بردند، اما باستان شناسان موفق شدند برخی از اشیاء به جای مانده را کشف کنند.

به گفته نویسندگان این تحقیق، که نتایج آن در مجله «Science Advances» منتشر شده است، نقش استثنایی این آثار باستانی در درک زندگی و فناوری اروپای دوران نوسنگی تقریباً دو قرن پس از کشف آن ها در حال آشکار شدن است.

محققان در بخشی از این مقاله نوشتند: «صندل ها، سبدها و مصنوعات چوبی با گاه شماری های نوسنگی نمونه منحصر به فردی از مصنوعات ارگانیک به شمار می روند که در سایر محوطه های باستان شناسی جوامع کشاورزان اولیه پیدا نشده اند.»

از جمله موارد قابل توجه در بین این اشیاء تاریخی می توان به تعدادی صندل اشاره کرد که محققان قدمت دو مورد از آن ها را بیش از شش هزار سال قبل تعیین کرده اند. با این حال قدمت قدیمی ترین شیئی که در بین این مجموعه آثار باستانی کشف شده است به حدود ۹ هزار سال پیش می رسد.

محققان علت سالم باقی ماندن این اشیاء پس از گذشت این مدت زمان طولانی را فقدان رطوبت و شرایط آب و هوایی پیرامون آن ها عنوان کرده اند.

1