2 مارس 2024 - 07:33
رئیس اداره میراث فرهنگی اردستان:

مرحله جدید مرمت مسجد جامع اردستان آغاز شد

1 اکتبر 2023 - 19:10 dsfr.ir/dd2zw

مرحله جدید مرمت مسجد جامع اردستان آغاز شد
دریافتی
مسجد جامع اردستان به سبک مسجد جامع اصفهان، شیوه رازی، بنا شده واکنون مسجدی چهارایوانی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان گفت: مرحله جدید عملیات اجرایی مرمت مسجد جامع این شهرستان با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار آغاز شد.

به گزارش «دنیای سفر»، نرگس بهشاد در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به نیازسنجی که برای بهسازی و مرمت پشت بام مسجد جامع اردستان وجود داشت، مرحله جدید بهسازی شامل سبک سازی و کاهگل و سنگ فرش پشت بام ضلع غربی مسجد آغاز شد.

وی با بیان اینکه همچنین در قسمت سردر غربی مسجد جامع ساخت ساباط که بیشتر بخشی از آن به همراه رفع خطر سردر انجام می شود نیز در دستور کار اداره میراث فرهنگی قرار دارد، افزود: اعتباری که برای انجام بهسازی و مرمت و ساباط مسجد جامع اردستان در نظر گرفته شده حدود ۵۰۰ میلیون تومان است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان در خصوص گلایه مردم و فعالان حوزه میراث فرهنگی در خصوص وضعیت نظافت و مخصوصا سرویس های بهداشتی مسجد جامع اردستان گفت: مسجد جامع اردستان شاخص ترین اثر تاریخی شهرستان است، ولی کمبود اعتبارات باعث شده در این بنا با مشکلاتی مواجه باشیم.

مسجد جامع اردستان به سبک مسجد جامع اصفهان، شیوه رازی، بنا شده واکنون مسجدی چهارایوانی است

بهشاد با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی به شدت با کمبود نیروی انسانی مواجه است و از طرفی نظافت مسجد از وظایف اداره میراث نیست، خاطرنشان کرد: مسجد جامع اردستان خادم ندارد و اداره اوقاف و امور خیریه باید برای این بنای تاریخی که موقوفه هم هست یک خادم در نظر بگیرد. 

وی تصریح کرد: مسئولان شهرستان نسبت به وضعیت آشفته ای که در مسجد جامع اردستان به وجود آمده ورود کنند زیرا این بنای شاخص به حال خود رها شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان با اشاره به اتمام عملیات بهسازی مسجد خسرو اردستان، گفت: عملیات بهسازی و مرمت محراب، سبک سازی بخشی از سقف مسجد و نم زدگی شبستان این مسجد با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیون تومان انجام شد.

1