28 نوامبر 2023 - 11:15

عربستان میزبان جشن بزرگ تاریخ گردشگری

28 سپتامبر 2023 - 14:00 dsfr.ir/il6cv

عربستان میزبان جشن بزرگ تاریخ گردشگری
گردشگری عربستان میزبان جشن بزرگ تاریخ گردشگری
عربستان میزبان جشن بزرگ تاریخ گردشگری

همزمان با روز جهانی گردشگری (۲۷ سپتامبر)، شهر ریاض عربستان میزبان جشن بزرگ این روز با حضور ۵۰۰ مقام رسمی از ۱۲۰ کشور جهان است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از شرق الاوسط، رهبران گردشگری جهان برای مهم ترین رویداد گردشگری در ۴۳ سال اخیر به ریاض سفر کرده اند.

مراسم روز جهانی گردشگری یک محرک کلیدی برای اقتصاد جهانی پس از توقف به دلیل همه گیری کووید-۱۹ و کاهش بیشتر در پی درگیری روسیه و اوکراین است، بنابراین با همکاری سازمان جهانی گردشگری قرار شد بیش از ۵۰۰ مقام دولتی، رهبران صنعت گردشگری و کارشناسان از ۱۲۰ کشور جهان برای تقویت همکاری های جهانی در این رویداد شرکت کنند.

هدف شرکت کنندگان بررسی فرصت های سرمایه گذاری و تقویت انعطاف پذیری صنعت گردشگری، هدایت بخشی به سمت آینده ای با سرمایه گذاری و تمرکز پایدار است.

در سال گذشته، سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی عربستان سعودی از سه به هفت درصد افزایش یافته است.

وزارت گردشگری عربستان اعلام کرد که جشن روز جهانی گردشگری ۲۰۲۳ در ریاض با شعار «گردشگری و سرمایه گذاری سبز»، بزرگترین رویداد در تاریخ ۴۳ سالۀ این مراسم سالانه است.

برخی از موضوعات کلیدی که در این رویداد مورد بحث قرار خواهند گرفت عبارت اند از گفت وگوی بین فرهنگی، سرمایه گذاری جهانی گردشگری، سرمایه گذاری سبز و افزایش نوآوری در بخش گردشگری.

«احمد الخطیب»، وزیر گردشگری عربستان سعودی اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرد که رشد بخش گردشگری در دو سال گذشته دوبرابر شده است و انتظار می رود در دو سال آینده دوباره نیز دوبرابر بیشتر شود.

«خطیب» افزود: عربستان سعودی قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۷۰ میلیون بازدیدکننده از خارج از کشور جذب کند. او یادآور شد که تعداد گردشگران بین المللی در سال جاری به ۳۰ میلیون نفر رسیده است.

گردشگری عربستان سعودی حدود ۱۶۰ میلیون دلار برای راه اندازی کمپین تابستانی امسال برای تبلیغ مقاصد گردشگری در داخل این کشور اختصاص داده است. شمار گردشگران بین المللی که برای مقاصد مختلف وارد عربستان سعودی شده اند نیز در سه ماهه نخست امسال به ۷.۸ میلیون نفر رسیده است که نسبت به سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ و قبل از همه گیری کووید-۱۹ رشد ۶۴ درصدی را نشان می دهد.

عربستان همزمان با تلاش برای رشد گردشگری خود، با اجرای طرح های بلندپروازانه در عرصه گردشگری، از جمله ساخت پروژه ۵۰۰ میلیارد دلاری «نئوم»، در تلاش برای تثبیت جایگاه خود به عنوان یک مقصد مهم گردشگری است. بر اساس گزارش سازمان تجارت جهانی، تعداد گردشگران بین المللی که از عربستان سعودی دیدن کردند، در سال ۲۰۲۲ به ۱۶.۶ میلیون نفر رسید و این کشور با صعود ۱۲ پله ای در شاخص سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) در رتبه سیزدهم جهان قرار گرفت و در مقایسه با رتبه ۲۵ در سال ۲۰۱۹، به عنوان یکی از برترین کشورهای پذیرنده گردشگران بین المللی در سال ۲۰۲۲ معرفی شد و همچنین در رتبه دوم برترین کشورهای دنیا از لحاظ نرخ رشد سالانه گردشگری قرار گرفت.

هدف عربستان جذب سالانه ۱۰۰ میلیون گردشگر بر اساس چشم انداز ۲۰۲۳ این کشور است.

1