گردشگری تاریخی در روستای «کوه زر»

28 سپتامبر 2023 - 12:30 dsfr.ir/126jw

گردشگری تاریخی در روستای «کوه زر»
دریافتی
روستای «کوه زر» شوشتر

یک دوستدار میراث فرهنگی می گوید روستاهای هدف گردشگری و دارای بافت با ارزش خوزستان در صورت تخصیص اعتبار برای تامین زیرساخت های بیش تر و توانمندسازی آن ها، باعث رونق اقتصادی منطقه می شوند.

به گزارش «دنیای سفر»، ابوالفضل مهدی پور در گفت و گو با ایسنا، اضافه کرد: روستاهای خوزستان افزون بر داشتن طبیعت بکر و زیبا دارای آداب و رسوم و آیینه ای از فرهنگ و تاریخ هستند که می توان با سرمایه گذاری در حوزه گردشگری آن ها به اقتصاد روستا و نیز منطقه کمک بسیاری کرد.

وی یادآور شد: روستای نمونه گردشگری به محدوده ای جغرافیای اطلاق می شود که در این محدوده یک یا چند و یا مجموعه ای از جاذبه های تاریخی و طبیعی و فرهنگی وجود دارد که وجود آن ها انگیزه ای برای سفر و اقامت گردشگران خواهد بود.

او با اشاره به این که در خوزستان تنوع بی نظیری از این روستاها وجود دارد، افزود: روستای «کوه زر» از نمونه های روستاهای شوشتر است که از لحاظ تاریخی فرهنگی و طبیعی دارای اهمیت فراوانی در منطقه است.

این دوستدار میراث فرهنگی با بیان اینکه روستای «کوه زر» یکی از روستاهای بسیار زیبا در مسیر شوشتر به منطقه عقیلی است، گفت: این روستا در پیرامون خود جاذبه های تاریخی و چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد؛ جاذبه هایی نظیر بند چرخاب گرد، سایت تاریخی چرخاب گرد، چشمه یوز، اشکفت اناری و گوردخمه های داراچیتی و... که هر کدام به نوبه خود از اهمیت فراوانی برخوردارند.

«کوه زر» روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان شوشتر در استان خوزستان ایران است. این در ۱۵ کیلومتری شرق شهرستان شوشتر قرار دارد و از طرف شمال به روستای دشت بزرگ و از جنوب به ماهور، از شرق به محوطه تاریخی شیوندی و از طرف غرب به تنگ عقیلی و رودخانه کارون محدود است.

وی با اشاره به این که روستای کوچک «کوه زر» از سه محله تشکیل شده است، ادامه داد: از نکات مهم این روستا فرم معماری آن است که بسیار شبیه خانه های قدیم شوشتر است. در بعضی از خانه های این روستا شوادان وجود دارد که در کمتر روستایی این معماری ارزشمند مشاهده می شود و این خود گواهی بر پیشینه این روستا است.

مهدی پور افزود: نمک زارهای اطراف روستای «کوه زر» یکی از مرغوب ترین معادن نمک در سطح کشور و استان خوزستان است که از دیرباز هر ساله تعداد زیادی از هموطنان قبل از بارش اولین باران پاییزی برای استفاده خوراکی و نیز به علت وجود رودخانه های فصلی شور و خاصیت درمانی آن به این منطقه سفر می کنند.

او اضافه کرد: همچنین «پدیده کریا» (نام محلی به معنی مه آلود) یک پدیده زمین شناسی است که بر اثر استخراج نفت در مناطق شمالی تر به وجود می آید. بدین ترتیب که حفره های بزرگی در زمین ایجاد شده و مسیر زیرزمینی آب شور پدیدار می شود.

این دوستدار میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: در سال های اخیر تورهای گردشگری با هدف معرفی هر چه بیشتر آثار روستاهای نمونه گردشگری توسط اداره میراث فرهنگی شوشتر برگزار شده است.

1