9 ژوئن 2024 - 20:33

کشف مواد آرایشی دو هزار ساله

28 سپتامبر 2023 - 12:00 dsfr.ir/pn8ua

کشف مواد آرایشی دو هزار ساله
انشنت اوریجینز
بقایای مواد آرایشی و جواهرات رومی دو هزار ساله در شهر باستانی «آیزانوی» ترکیه

باستان شناسان حین کاوش در شهر باستانی «آیزانوی» واقع در ترکیه بقایای مواد آرایشی و جواهرات رومی دو هزار ساله را کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از انشنت اوریجینز، باستان شناسان در جریان فعالیت در شهر باستانی «آیزانوی» واقع در استان «کوتاهیه» بقایای لوازم زینتی، از جمله مواد آرایشی و جواهراتی را کشف کرده اند که قدمت آن ها به بیش از دوهزار سال پیش بازمی گردد و گمان می رود به زنان رومی تعلق داشته است.

کاوشگران همچنین نوشته های مختلفی را کشف کردند که بینش جدیدی درباره ساخت و اداره مغازه های باستانی ارائه می دهد و پنجره جدیدی را به روی ساختار تجاری و اجتماعی این شهر باستانی باز می کند.

به گفته باستان شناسی که سرپرستی کاوش در این محوطه را بر عهده دارد، بخش زیادی از کاوش های اخیر در محوطه بازاری این شهر و در مجاورت بقایای معبد «زئوس» انجام شده است. شهر باستانی «آیزانوی» به دلیل بقایای بسیار سالم معبد «زئوس» شهرت دارد.

کشف مواد آرایشی دو هزار ساله

باستان شناسان در جریان تلاش های اخیر موفق شدند، به بقایای تعدادی از مغازه هایی دست پیدا کنند که برای بیش از ۲۰۰۰ سال در این شهر مدفون شده بودند.

در امپراتوری روم، مواد آرایشی همچون رژگونه و سایه چشم درون صدف قرار داده می شد و مورد استفاده قرار می گرفت.

کاوشگران اخیرا تعداد زیادی صدف را در یکی از مغازه های این شهر باستانی کشف کرده اند. به گفته باستان شناسان در مجموع رنگ های آرایشی در ۱۰ طیف مختلف در این مکان کشف شده است که بیشتر آن ها صورتی و سرخ بودند. جزئیات این مواد هنوز اعلام نشده است.

1