2 مارس 2024 - 07:49

کشف گور هزارساله در محوطه راه آهن

27 سپتامبر 2023 - 12:10 dsfr.ir/x21by

کشف گور هزارساله در محوطه راه آهن
reuters.com
ancient maya grave found mexico tourist rail project advances

باستان شناسان مکزیکی در محوطه ای که کارگران مشغول به پایان رساندن یک پروژه خط راه آهن بودند، یک گور مایایی را کشف کردند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از رویترز، مؤسسه ملی آثار تاریخی مکزیک (INAH) اعلام کرد گروهی از باستان شناسان مکزیکی با کاوش در محوطه ای که کارگران در آن مشغول ساخت راه آهن مخصوص گردشگران بودند، یک گور با قدمت بیش از ۱۰۰۰ سال را کشف کردند.

این اکتشاف در ماه جاری میلادی و همزمان با اجرای پروژه چند میلیارد دلاری ساخت وساز خط راه آهنی در جنوب مکزیک با هدف جذب گردشگران بیشتر به محوطه های باستانی «مایا»، از جمله تفرجگاه های «کانکون» و «تولوم» صورت گرفته است.

این پروژه ساخت راه آهن که با نام «قطار مایا» شناخته می شود، اصلی ترین اولویت «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور»، رییس جمهور مکزیک در برنامه های توسعه اقتصادی است. این پروژه، گروهی از باستان شناسان مجهز را شامل می شود که برای جلوگیری از به تأخیر افتادن روند ساخت وساز، کاوش در این محوطه را با سرعت بالایی انجام داده اند. سایر پروژه های کاوشی باستان شناسی در نقاط مختلف مکزیک از بودجه زیادی برخوردار نیستند.

به گفته مؤسسه ملی آثار تاریخی مکزیک، بقایای فردی که کشف شده به نحوی در این گور قرار گرفته است که چهره اش رو به شمال باشد. همچنین کارشناسان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سن و ویژگی های این فرد باید آزمایش های بیشتری انجام دهند.

1