9 ژوئن 2024 - 20:38

کشف بیش از ۱۰۰۰ اثر دوره ایلامی در تپه تیلینه کرمانشاه

26 سپتامبر 2023 - 08:40 dsfr.ir/zy4dq

کشف بیش از ۱۰۰۰ اثر دوره ایلامی در تپه تیلینه کرمانشاه
روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری
کشف بیش از ۱۰۰۰ اثر دوره ایلامی در تپه تیلینه کرمانشاه

سرپرست هیئت باستان شناسی در تپه تیلینه کرمانشاه گفت: باستان­شناسان در کاوش­ اضطراری اخیر در این تپه آثار با اهمیتی از آغاز دوره ایلامی یافتند و بیش از یکهزار مُهر کشف شده است.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شکوه خسروی با اعلام این خبر اظهارداشت: با توجه به تخریب های گسترده صورت گرفته در این تپه و خاک برداری های انجام شده طی سالیان طولانی در این مکان و به ویژه اهمیت یافته های سطحی آن برای درک وضعیت منطقه در اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد، کاوش اضطراری محوطه آغاز شده است.

وی افزود: در این کاوش ها علاوه بر قطعات سفال، تاکنون شماری پیکرک گلی حیوانی، اشیای شمارشی و مجموعه بسیار بزرگی از اثر مُهرهای گلی کشف شده که به فرهنگ آغاز ایلامی تعلق دارد که در نوع خود در غرب ایران بی مانند است.

خسروی بیان کرد: این یافته ها نخستین مواد باستانشناختی این دوره در غرب زاگرس مرکزی هستند و تغییرات بنیادی در شناخت و دانش ما درباره وضعیت غرب ایران در هزاره چهارم پیش از میلاد به وجود خواهند آورد.

دانش آموخته دکتری باستانشناسی دانشگاه تربیت مدرس و استاد مدعو گروه باستانشناسی دانشگاه رازی، اظهارداشت: طی کاوش شمار زیادی قفل گلی در، صدها قطعه پلمپ ظرف و یک مهر استوان های نیز به دست آمد که نشان می دهد تپه تیلینه در دوره آغاز ایلامی یک مرکز اداری برای ساماندهی امور اقتصادی و مبادلاتی بوده است.

سرپرست هیئت باستان شناسی در تپه تیلینه کرمانشاه با بیان اینکه این کاوش با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد، اظهار امیدواری کرد: با ادامه کاوش ها، اطلاعات بیشتری درباره ماهیت و تاریخ مطلق استقرار در محوطه به دست آید.

1