23 ژوئن 2024 - 00:39
معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خبر داد؛

حضور میلیونی گردشگران خارجی در ایران

26 سپتامبر 2023 - 07:50 dsfr.ir/dr1p5

حضور میلیونی گردشگران خارجی در ایران
وحید احمدی
نشست خبری به مناسبت روز جهانی گردشگری و هفته گردشگری در ایران

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گفت: در نیمه اول سال ١۴٠٢ بیش از ٣ میلیون و ٣۵۴ هزار گردشگر خارجی به ایران سفر کردند که نسبت به سال گذشته رشد ٣٨ درصدی را نشان می دهد.

به گزارش «دنیای سفر»، علی اصغر شالبافیان دوشنبه -۳ مهرماه- در نشست خبری به مناسبت روز جهانی گردشگری و هفته گردشگری در ایران اظهارداشت: با لغو رویداد با عراق در سال گذشته، رشد چشمگیری گردشگر از این کشور داشتیم و اکنون کشور اول گردشگر فرست به ایران است. البته تحولات منطقه در جمهوری آذربایجان و افغانستان حجم گردشگر از این مناطق را به ایران کاهش داده است اما با این حال در نیمه اول سال ١۴٠٢ بیش از ٣ میلیون و ٣۵۴ هزار گردشگر خارجی به ایران سفر کردند که نسبت به سال گذشته رشد ٣٨ درصدی را نشان می دهد.

وی با اشاره به شعار روز جهانی گردشگری (گردشگری و سرمایه گذاری سبز) گفت: امسال همزمان با هفته گردشگری در کشور بیش از ١٣٠ برنامه گردشگری در بیش از ۶۰ شهرستان در سراسر کشور با موضوع «گردشگری سبز» برگزار می شود.

شالبافیان افزود: همچنین برنامه هایی با رویکرد گردشگری سبز در بیش از ۵۰ بوم گردی و ۴۷ برنامه با همکاری انجمن ها و مؤسسات آموزشی به همراه سه میزگرد تخصصی و برگزاری نمایشگاه گردشگری اصفهان از جمله برنامه های این هفته است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی بیان کرد: با توجه به سیاست دولت سیزدهم مبنی بر توسعه همکاری با کشورها به خصوص کشورهای همسایه طرح لغو روادید به ۶٨ کشور را به دولت ارایه کردیم همچنین درباره تسهیل سفر گردشگران با خودروی شخصی با همکاری هشت دستگاه نیز مذاکراتی انجام شده است و در هفته گردشگری از آن رونمایی می شود. این اقدامات تسهیل تردد گردشگران به خصوص از کشورهای همسایه را افزایش می دهد.

مدیران شرکت هوایی مصری هفته آینده به ایران می آیند

شالبافیان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره آغاز روابط گردشگری با مصر گفت: روابط گردشگری ما و مصر در چارچوب سیاست خارجی است، هفته گذشته مکاتبه ای با وزارت میراث فرهنگی شد که گروهی از مدیران شرکت های هواپیمایی مصر به ایران سفر می کنند. در حال حاضر پرواز مستقیمی میان ایران - مصر وجود ندارد، اینکه پرواز مستقیم به مصر انجام شود مرجع پاسخگویی سازمان هواپیمایی است، 

معاون گردشگری وزات میراث فرهنگی درباره تورهای گردشگری مصر تاکید کرد: بخش خصوصی حوزه گردشگری مذاکراتی را انجام داده است، اما در نهایت روابط گردشگری تابع سیاست خارجی کشور است، ابتدا باید از کرامت و شانیت گردشگران ایرانی اطمینان حاصل کنیم و دفاتر خدمات سفر هم که در این زمینه می خواهند فعالیت کنند باید به این موضوع توجه داشته باشند. 

وی تاکید کرد: «تور مصر» زمانی معنا پیدا می کند که پرواز مستقیم داشته باشیم، آنچه ما تا این لحظه می دانیم، پرواز مستقیم نداریم، آخرین اخبار درباره پرواز هم باید توسط سازمان هواپیمایی اعلام شود.، بخش خصوصی قرار نیست پرواز مستقیم داشته باشد. 

چهارشنبه، آغاز سفر گروهی گردشگران روسی به ایران

شالبافیان درخصوص لغو روادیدها نیز گفت: لغو روادید گروهی روسیه اجرایی شده و چهارشنبه – ۵ شهریور- نخستین گروه گردشگران روس به ایران خواهند آمد. لغو روادید با چین را هم در دستور کار قرار دادیم، الته دولت چین ایران را در فهرست مقاصد مورد تایید قرار داده است به همین دلیل در یک سال اخیر شاهد رشد خوبی در سفر گردشگران چینی به ایران هستیم. 

وی همچنین درباره اعطای سیم کارت بدون فیلتر به گردشگران خارجی توضیح داد: استفاده از این سیم کارت ها توسط گردشگران خارجی در کارگروه رفع مصادیق مجرمانه دادستانی کل کشور تصویب و با آن موافقت شده است. در جلسه ای که بین وزارت میراث فرهنگی، وزارت ارتباطات، دادستانی و نیروی انتظامی درباره نحوه اجرای آن با توجه به اولویت های مورد درخواست ما برگزار شد؛ درخواست کردیم فعالان گردشگری در اولویت این طرح قرار بگیرند. قرار شد فهرست دفاتر خدمات مسافرتی را ارائه کنیم تا این امکان برای آنها فراهم شود.

جایزه صادراتی گردشگری ۱۴۰۲ در حال بازنگری است

شالبافیان گفت: جایزه صادراتی در حوزه گردشگری در سال گذشته پرداخت شد، اما امسال در شیوه تخصیص آن بازنگری خواهد شد. شرکت در نمایشگاه های گردشگری خارجی اولویت دار، اعلام شده است. تمهیدی برای نمایشگاه گردشگری بهمن ماه امسال و حمایت از بخش خصوصی اندیشیده شده است و شرکت کنندگان از ۵۰ درصد تخفیف برای حضور بهره مند خواهند شد. همچنین برای تسهیل فعالیت نمایشگاه های خارجی ۲ هزار متر زمین قابل تهاتر برای به شرکت های خارجی در نظر گرفتیم. 

وی افزود: پیشنهاد دولت برای دو روزه شدن تعطیلات تصویب شده که در مجلس در حال بررسی است، توزیع مکانی و زمانی سفر سیاست اصلی ما در توسعه گردشگری داخلی است، که منجر به معرفی مسیرهای گردشگری جدید می شود، از طرفی نظام نامه ثبت رویدادهای گردشگری آماده شده است که باعث می شود گردشگران به صورت هدفمند مقاصد گردشگری رویداد محور را انتخاب کنند. که به رونق گردشگری به رشد و توسعه اقتصاد محلی کمک خواهد کرد

رشد ۳۵۰ درصدی نیز اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای

وی با بیان اینکه برای تسهیل فعالیت صنعت گردشگری سال گذشته بیست مصوبه حمایتی در دولت سیزدهم تصویب شد، گفت: به استناد جز دو و سه بند الف ماده ۱۰۰ قانون برنامه ششم توسعه استان ها مکلف شدند در تخصیص اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی حوزه گردشگری را در اولویت قرار دهند. رشد قابل توجهی در افزایش اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی داشتیم و استان های اردبیل، ایلام، آذربایجان شرقی، هرمزگان، تهران، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، لرستان و آذربایجان شرقی ۱۰ استان برتر در این حیطه بودند.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی با اشاره به بیش از ۲۵۰۰ طرح در حال اجرا در سراسر کشور ادامه داد: تکمیل بسیاری از این طرح ها مستلزم توجه شوراهای برنامه ریزی استان است. در قانون بودجه ۱۴۰۲ نیز اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای رشد ۳۵۰ درصدی داشت و این موضوع دست وزارتخانه را برای حمایت از پروژه های در حال تکمیل زیرساخت های گردشگری باز خواهد گذاشت.

شالبافیان هماهنگی و هم افزایی حداکثری دستگاه ها و حمایت حداکثری از بخش خصوصی و فعالان گردشگری را به عنوان دو کلان سیاست وزارتخانه مطرح کرد و به تفاهمنامه های منعقد شده با دستگاه های ذیربط در راستای ایفای تعهدات برای تکمیل پروژه ها اشاره کرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت پرداخت تسهیلات وزارتخانه به حوزه گردشگری از دو درصد کل اعتبارات تسهیلاتی کشور به ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است، ادامه داد: رفع مشکلات طرحهای بزرگ مقیاس نیز در دستور کار قرار داشت و پس از دو دهه مشکلات مربوط به آشوراده مرتفع شد.

معاون گردشگری کشور همچنین به امضای تفاهمنامه ای با سازمان انرژی های تجدیدپذیر، استفاده از تجارب سایر کشورها در راستای مدیریت پسامند و مصرف صحیح آب اشاره کرد.

«نمایشگاه گردشگری اصفهان فردا افتتاح می شود و طرح های گردشگری نیز روز چهارشنبه افتتاح خواهند شد. تجلیل از فعالان گردشگری سبز و اعضای ستاد خدمات سفر در هفته آینده نیز از دیگر برنامه های هفته گردشگری خواهد بود»

ضرورت آمایش جغرافیایی گردشگری

شالبافیان با اشاره به رویکرد حمایتی وزارتخانه در ارتباط با پلمب تاسیسات گردشگری، ادامه داد: طی این مدت سیاست ما در مواجه با پلمب تاسیسات رویکرد حمایتی با تاکید بر حفظ، توصیه و رعایت ارزش های اسلامی ایرانی بوده است.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی با اشاره به اینکه در راستای ساخت و سرمایه گذاری باید نیازسنجی و ایجاد مشوق برای مقاصدی که به تأسیسات گردشگری نیاز دارند صورت گیرد، ادامه داد: همچنین به آمایش و تراکنش جغرافیایی درست برای صدور مجوز نیاز است. باید مشوق های دولت روی این پروژه ها متمرکز شود و یارانه های هدفمند تخصیص یابد. مصوبه دیگری که در قالب برنامه هفتم ارائه شد مصوبه تأسیسات گردشگری ترکیبی است تا بتواند احداث پروژه های گردشگری را در جایی که هزینه سرمایه گذاری بالاست را تسهیل کند.

وی همچنین در ارتباط با آمار گردشگران ورودی بیان کرد: با تفاهمنامه ای که صورت گرفته مسافران یک روزه ای که برای خرید به کشور می آیند جزو آمار به حساب نمی آیند، بلکه بر اساس تعریف سازمان جهانی گردشگری آمارها تفکیک شده اند. اما در حوزه گردشگران داخلی خلأ وجود دارد و براساس یکی از مصوبه ها دستگاه های اجرایی ملزم به ثبت در سامانه جانا شده اند.

تحقق اهداف برنامه هفتم در گرو تحول در ناوگان هوایی

شالبافیان با اشاره به تمهیدات برای رسیدن به هدف ۱۵ میلیون گردشگر خارجی بیان کرد: در این حیطه نیازمند تحول در ناوگان هوایی کشور و تسهیل ویزا هستیم. در حوزه اقامتی نیز با توجه به تمهیدات در حال انجام شاهد تحول خواهیم بود.

وی درباره ایرادات ایکوموس به پرونده ثبت جهانی مبنی بر نداشتن برنامه گردشگری برای کاروانسراهای ثبت جهانی ایران بیان کرد: برای برخی از جاذبه های جهانی دیگر غیر از کاروانسراها هم برنامه هایی قابل تدوین است اما محوریت اصلی کاروانسراها با توجه به گستردگی آنها مورد توجه است در حوزه اداره کل استان ها چگونگی استفاده از این فرصت ها مطرح است.

تولید محتوا با محوریت کاروانسراهای ثبت جهانی شده

معاون گردشگری با بیان اینکه استان ها مکلف به ارائه برنامه ای برای چگونگی استفاده از این جاذبه ها هستند،ادامه داد: بازاریابی این کاروانسراها و کمک به تکمیل و بهسازی برخی از کاروانسراهای که به مسیر دسترسی نیاز دارند مورد توجه است. بازاریابی و تولید محتوا را به محوریت کاروانسراها در دستور کار داریم. اداره کل گردشگری خارجی نیز با همین نگاه محتواهای را در دست اقدام دارد.

در پایان این مراسم پوستر روز جهانی و هفته گردشگری ایران باحضور مدیران گردشگری و خبرنگاران پیشکسوت این حوزه رونمایی شد.

1