10 ژوئن 2024 - 14:26

خانه بمان عباس قمی ثبت ملی شد

5 سپتامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/ni31j

خانه بمان عباس قمی ثبت ملی شد
خانه قاجاری بمان عباس قمی واقع در شهرستان میبد

خانه قاجاری بمان عباس قمی واقع در شهرستان میبد به شماره 31247 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد، سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل در خصوص وجه تسمیه این بنای تاریخی گفت: با توجه به سبک معماری قدمت این بنا به دوران قاجار باز می شود و نام آن متاثر از نام مالک قبلی بنا است که به اصرار مالک جدید برای حفظ و ماندگاری نام صاحب قبلی بر روی بنا باقی مانده است.

محسن ذاکری نیا افزود: این بنا به صورت حیاط مرکزی و سه جبهه ساخت، طراحی و احداث شده است و دارای دو ورودی در جهت های شرق و غرب می باشد. ورودی بنا در جهت غرب و با یک راهرو کوتاه به ورودی دیگر می رسد که راه دسترسی به حیاط است. داخل راهرو پستویی وجود دارد که سقف آن دارای گوشه بندی بسیار زیبایی است. قسمت اصلی خانه ایوان آن است که در ضلع شمالی واقع است و روی آن یک بادگیر بزرگ یک طرفه قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: وجه تمایز بادگیر این خانه با خانه های دیگر داشتن پلکان داخل بادگیر است ایوان دارای پوشش سقف هلالی است و با کاه گل پوشیده شده است. داخل ایوان دارای دو ورودی است که به اتاق های اطراف آن می رسد که ورودی یکی از اتاق ها مسدود شده است. در انتهای ایوان فضای زیر بادگیر مشاهده می شود و داخل دیوارها دو طاقچه ایجاد شده است. در ضلع غربی بنا اتاق هایی است که در چوبی دارد و در دست مرمت می باشد. همچنین در قسمت شرق نیز اتاق و یک راهرو در کنار آن است که تنور داخلش قرار گرفته است. پوشش داخلی همه اتا ق ها از کاهگل است و سقف های ضربی دارند.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به اینکه بنا در داخل بافت تاریخی میبد قرار دارد از ضوابط حریم بافت ثبتی میبد تبعیت می کند. پلکانی بودن بادگیر بنا از خصوصیت بارز این بنای تاریخی است که بادگیر هیچ خانه دیگری در محدوده شهرستان های استان به صورت پله دار مشاهده نشده است.

1