28 نوامبر 2023 - 11:04

کشف گردنبندهای طلا بر اثر رانش زمین

23 سپتامبر 2023 - 20:30 dsfr.ir/4z8dd

کشف گردنبندهای طلا بر اثر رانش زمین
کشف گردنبندهای طلا بر اثر رانش زمین
Landslide reveals 2,500-year-old 'richly decorated' gold necklaces in Spain

رانش زمین در اسپانیا به کشف دو گردنبند طلا از عصر آهن منجر شده است که گمان می رود بیش از ۲۰۰۰ سال پیش دفن شده باشند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از لایوساینس، پس از وقوع رانش زمین در شمال اسپانیا، دو گردنبند طلای نفیس عصر آهن که در کنار مجموعه ای از اشیاء دفن شده بودند، پس از گذشت حدود ۲۵۰۰ سال پیدا شدند.

نخستین مورد از این گردنبندهای C شکل توسط مردی پیدا شد که در «پنیامیرا باخا» برای یک شرکـت آب و فاضلاب کار می کرد. آتش سوزی های اخیر در این منطقه باعث رانش زمین کوچکی شد که خاک را به سمت چشمه حرکت داد و طلاها را در ۲۹ ماه اوت در معرض دید این کارگر شرکت آب و فاضلاب قرار داد. طولی نکشید که باستان شناسان بخش های دیگری از این گنجینه را کشف کردند و بخشی از یک گردنبند دوم کشف شد. کاوش با استفاده از دستگاه های فلزیاب نیز به سرعت به یافتن سایر قطعات باقی مانده کمک کرد.

به گزارش روزنامه اسپانیایی «ال پائیس» (El País)، پس از بررسی اولیه این گردنبندها و با در نظر گرفتن سبک و فناوری به کار رفته برای ساخت این اشیاء، کارشناسان به این نتیجه رسیدند که قدمت این گردنبندها به حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد، یعنی عصر آهن «ایبریا» می رسد.

بر اساس گزارش «سی ان ان» ، بررسی ها این انتظار را به وجود آورده که این گردنبندها در گذشته مورد استفاده قرار گرفته باشند و احتمالا افرادی متعلق به طبقه بالای جامعه از این زیورآلات استفاده کرده اند.

پیش از این، موارد مشابه دیگری از این گردنبندهای قطور در «ایبریا» کشف شده است که وزن سنگین ترین آن ها به حدود ۱.۸ کیلو می رسد.

محققان اکنون تلاش می کنند تا محل استخراج فلزاتی را که برای ساخت این گردنبندها استفاده شده است، شناسایی کنند.

1