6 دسامبر 2023 - 16:37

هتل های کیش هم از گزند مراکز اقامتی غیرمجاز در امان نماندند

6 سپتامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/2p66l

چندیست خبرهای فعالیت مراکز اقامتی غیرمجاز اعم از خانه های استیجاری، مراکز اقامتی دولتی و مدارس، داغ شده است. فعالیتی که نه تنها هتلداران شهرهای پر مسافر بلکه هتلداران کیش را با چالش کاهش مسافران رو به رو کرده است.

تابستان فصل سفر است و سفر به سواحل دریا چه در شمال و چه در جنوب کشور رونق چشم گیری دارد. این سفرها گاه با اقامت چند روزه در چادر مسافرتی و گاه با اقامتی کوتاه در هتل همراه است. اما در طول سال های گذشته هرگاه هتلداران شمال و شمال شرق کشور از نبود مسافر و ضریب اشغال پایین اتاق های خود گله می کردند، هتلداران جزیره کیش از ضریب اشغال 100 درصدی خود خبر می دادند.

اما آنچه از صحبت های رييس جامعه هتلداران کیش متوجه می شویم، کاهش اقامت در هتل های کیش و به نوعی کم شدن تعداد مسافران این جزیره رویایی در تابستان سال جاری است.

"مسیح الله صفا" دراین باره به "دنیای سفر" می گوید: با وجود آنکه 85 درصد هتل های کیش در طول سال توسط آژانس های سراسر ایران چارتر می شوند اما درصد اشغال هتل ها نسبت به سال های گذشته نه تنها رشد نداشته بلکه با 10 تا 15 درصد کاهش رو به رو بوده است.

به گفته او، ارائه خدمات ارزان قیمت توسط مقاصدی همچون دبی، کیش و مالزی از یک سو و فعالیت مراکز اقامتی غیرمجاز از دیگر سو سبب کاهش مسافران جزیره کیش شده است.

هتلداران کیش، نبود برندهای بین المللی و افزوده نشدن جذابیت های بیشتر در حوزه گردشگری را دلیلی بر کاهش ضریب اشغال اتاق های خود می دانند. آنها با  ابراز نارضایتی از تعداد مسافران، علت را فعالیت خانه های استیجاری عنوان می کنند.

حتا معتقد هستند، تعداد خانه های استیجاری دو برابر تعداد اتاق های هتل های کیش است این در حالی است که مجاز یا غیرمجاز بودن آن ها مشخص نیست و اگر این واحدها فعال نبودند می توانستیم از اشغال صد در صدی هتل های کیش خبر دهیم.

رييس جامعه هتلداران کیش در پاسخ به سوال دنیای سفر درباره غیرقانونی بودن چارتر هتل ها یا همان رزرو سفید اتاق ها گفت: قوانین مناطق آزاد با سایر بخش های کشور متفاوت است. هتل های کیش می توانند اتاق های خود را پیش فروش کنند و با توجه به قراردادی که با آژانس منعقد می کنند قیمت اتاق را برای کل سال مشخص می کنند و می فروشند.

در چنین شرایطی اگر هتلدار می گوید ظرفیت اتاق ها پر است الزاما به این معنا نیست که مسافر داشته باشد به این معناست که اتاق فروخته شده و اجازه فروش آن را ندارد. آژانس دار نیز با توجه به بازار عرضه و تقاضا نرخ تور را مشخص می کند. در برخی فصول قیمت را بیشتر و در فصول دیگر کمتر ارائه می دهد.

با این وجود هتل های کیش نیز در تابستان سال جاری با کاهش ضریب اشغال اتاق های خود رو به رو بودند. باید دید با توجه به وعده هایی که مسئولان از حضور گردشگران خارجی و رونق گردشگری داخلی می دهند آینده هتلداری چگونه رقم خواهد خورد.

1