6 دسامبر 2023 - 22:45

طرز تهیه و دستور پخت نان چزنک رغو

21 سپتامبر 2023 - 17:30 dsfr.ir/zs4wi

طرز تهیه و دستور پخت نان چزنک رغو
امیر رشیدی
طرز تهیه و دستور پخت نان چزنک رغو

چزنک رغو به علت استفاده از روغن محلی و شیره خرما، خواص بسیاری دارد و می تواند یک میان وعده بسیار سالم و مقوی باشد.

به گزارش «دنیای سفر»، در فصل بهاری که با کرونا زندگی می کنیم و نمی توان در کنار سیاه چادرهای عشایر طعم نان های محلی را چشید، پختن نان چزنک رغو می تواند اندکی غم سفر نرفتن به غرب کشور را کم کند.

نان چزنک رغو، شلکینه یا شله کینه، نان سنتی در استان های لرستان، ایلام، کرمانشاه و کردستان است که در این استان ها نام های متفاوت و نزدیک به هم را دارد. پخت سنتی این نان روی ساج و اجاق های هیزمی بوده اما می توان آن را با اجاق های گازی جدید و فر آماده کرد.

اگر به نان های نازک علاقه دارید شما می توانید از دوست داران چزنک رغو باشید. نان چزنک به علت نیاز به مواد اولیه کم و در دسترس همگان، پخت آسان و سریع می تواند یک میان وعده همیشگی باشد.

این نان به علت استفاده از روغن محلی و شیره خرما، خواص بسیاری دارد و می تواند یک میان وعده بسیار سالم و مقوی باشد. چزنک رغو را می توان در خانه و کمپ های تفریحی به آسانی آماده کرد. به این علت که مواد بسیار کمی برای پخت آن نیاز است و طعمی متفاوت به نان می دهد که می تواند برای وعده صبحانه و میان وعده بسیار مناسب باشد.

مواد لازم برای تهیه نان چزنک رغو

آرد: ۱.۵ پیمانه
آب: ۲ پیمانه
نمک: به مقدار لازم
روغن محلی یا کره محلی: به مقدار دلخواه
شیره خرما: برای سرو کردن (می توان به جای شیره خرما از شکر استفاده کرد)

دستور پخت نان چزنک رغو

۱.ابتدا آرد را الک کنید و به آن کمی نمک اضافه کنید.

۲. آب را با حوصله و به آرامی به آرد اضافه کنید تا خمیری نرم داشته باشید و مراقب باشید تا خمیر سفت نشود.

۳.ساج را چند دقیقه ای گرم کنید. اگر با ساج این نان را آماده می کنید مراقب باشید تا قسمت فرو رفته آن با حرارت نسوزد و می توانید برای مانع شدن از سوختن به آن گِل بزنید. در فضای خانه می توانید از فر استفاده کنید.

۴.زمانی که فر یا ساج کمی گرم شد با یک دستمال، سطح ساج را روغن مالی کنید تا نان به ساج نچسبد.

۵.خمیر آماده شده را روی ساج یا ظرف فر بریزید و پهن کنید.

۶. با چاقو لبه های نان را از ساج یا ظرف فر ببرید تا بتوانید نان را از ساج جدا کنید. هر دو طرف نان باید پف کند و رنگ آن طلایی شود.

۷.حالا نان آماده است آن را در ظرفی آن را تکه تکه کنید. روی نان را به مقدار دلخواه روغن محلی یا کره وشیره خرما بریزید و سرو کنید.

1