21 فوریه 2024 - 14:15

۱۰ گام برای توسعه گردشگری در تهران

19 سپتامبر 2023 - 09:00 dsfr.ir/vz7e6

۱۰ گام برای توسعه گردشگری در تهران
دریافتی
گردشگری در تهران: ۱۰ گام برای توسعه گردشگری در تهران

توسعه گردشگری در شهر تهران به عنوان یکی از منابع ایجاد درآمد پایدار برای پایتخت در حالی از سال های گذشته تاکنون به عنوان یکی از توصیه های کارشناسی به مدیران مجموعه شهری تهران مطرح بوده است که کارشناسان این اقدام را دست کم مستلزم پیمودن ۱۰ گام مهم می دانند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از روزنامه «دنیای اقتصاد» بررسی ها نشان می دهد به رغم سابقه تاریخی شهر تهران و وجود تعداد قابل توجهی از جاذبه های فرهنگی، تاریخی، ورزشی، تفریحی و ... در این شهر، صنعت گردشگری نقش چندانی در کسب درآمد شهری به نفع اداره هزینه های شهر و ایجاد درآمد پایدار برای آن ندارد؛ در متون تاریخی، پیشینه زندگی در شهر تهران به دوران نوسنگی نسبت داده شده است؛ براساس کاوش های باستان شناسی، علائم حیات در ۷ هزار سال قبل در این شهر کشف شده است؛ کشف اسکلت های ۷ هزار ساله و ابزارهای سنگی تهران قدیم نشانه ای از سابقه تاریخی سکونت در این شهر است؛ براساس متون تاریخی و پیشینه سکونت در تهران در اوایل قرن هفتم، ویرانی شهر باستانی ری و مهاجرت ساکنان آن به تهران منجر به انتقال فرهنگ، دانش و سبک زندگی مردمان این شهر به پایتخت شد؛ تهران در دوره قاجار و از سوی بنیان گذار این سلسله به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد و از آن پس تاکنون به عنوان کانون اداری، سیاسی و اقتصادی ایران از اهمیت بسیاری برخوردار شد؛ ادامه حیات شهر تهران به عنوان پایتخت و قلب اداری سیاسی کشور در کنار غفلت از جاذبه های تاریخی و فرهنگی این شهر در طول سال ها و دهه های گذشته، باعث شد جاذبه های گردشگری تهران آن طور که باید مورد توجه قرار نگیرد و این صنعت به رغم وجود ظرفیت های قابل توجه، متناسب با امکانات و پتانسیل های خود در این حوزه رشد و توسعه نیافت.

کارشناسان حوزه گردشگری شهری طی سال های گذشته تاکنون در حالی توسعه گردشگری در پایتخت را به عنوان یک ضرورت مهم و به عنوان یکی از مهم ترین منابع ایجاد درآمدهای پایدار مورد تاکید قرار داده اند که در این زمینه دست کم پیمایش ۱۰ گام عمده در راستای رفع نارسایی ها و موانع موجود در مسیر توسعه صنعت گردشگری در پایتخت را مورد تاکید قرار می دهند؛ شواهد نشان می دهد یکی از اصلی ترین موانع توسعه گردشگری در شهر تهران به عنوان یکی از منابع کسب درآمد پایدار در شهر وابستگی شدید مدیریت شهری به درآمدهای حاصل از ساخت وساز طی سال های گذشته بوده است؛ طی سال های اخیر دست کم ۵۰ درصد از درآمد شهر از محل فروش تراکم، تغییر کاربری، عوارض ساخت وساز و صدور پروانه های ساختمانی و ... (درآمدهای حاصل از ساخت وساز در شهر) حاصل شده است و در برخی سال ها این میزان بیش از ۵۰ درصد بوده است؛ «تغییر رویکرد به سمت توسعه صنعت گردشگری در پایتخت به عنوان یک منبع کسب درآمد پایدار» و اولویت بخشی به توسعه این صنعت در شهر گام اولی است که از سوی کارشناسان شهری در این زمینه مورد تاکید قرار دارد؛ این در حالی است که نبود مدیریت یکپارچه شهری در حوزه گردشگری پایتخت نیز از دیگر موانع توسعه این صنعت در شهر تهران بوده است.

کارشناسان می گویند لازم است تدابیری اندیشیده شود تا «مدیریت یکپارچه شهری در حوزه گردشگری» ایجاد شود و اقداماتی که در این زمینه در شهر تهران لازم الاجراست از سوی یک مجموعه مدیریتی واحد انجام شود؛ این در حالی است که طی سال های اخیر اقدامات مجموعه میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری تهران گاه به موازات یکدیگر و در برخی موارد به صورت متفاوت و بعضا متضاد پیگیری شده است. سومین ضرورت مهم در این زمینه، «حل چالش کمبود مراکز اقامتی، هتل ها، مسافرخانه ها و اقامتگاه های بوم گردی» است. نه تنها در شهر تهران بلکه در سایر شهرهای تاریخی و توریستی هم اکنون این معضل به چشم می خورد؛ لازم است تمهیدات و مشوق هایی از سوی شهرداری ها از جمله شهرداری تهران برای افزایش سرمایه گذاری برای ساخت هتل ها و اقامت گاه های برخوردار از استانداردهای جهانی برای اسکان گردشگران داخلی و خارجی در نظر گرفته شود تا بخشی از سرمایه های موجود به این سمت جذب شود. «معضل تردد در شهر و کمبود پارکینگ» از دیگر موانع توسعه بازار تفریح گردشگری در شهر تهران بنا بر اعلام کارشناسان شهری است. کارشناسان معتقدند ترافیک شدید در معابر شهری پایتخت همچون خیابان ها و بزرگراه ها از موانع توسعه تهرانگردی و کاهش جاذبه شهر تهران برای گردشگران است؛ لازم است مدیریت شهری تهران نسبت به رفع این مشکلات به صورت ساختاری و اساسی اقداماتی موثر انجام دهد.

در شرایط فعلی وجود ترافیک سنگین، دشواری در رفت و آمد در شهر تهران و نبود فضای کافی برای پارک خودروها پیرامون مراکز تفریحی و تاریخی، توسعه گردشگری در شهر تهران حتی در سطح شهری را با دشواری مواجه کرده است. «کمبود فضاهای گذران اوقات فراغت در شهر تهران» یکی دیگر از این موانع است که باید حل و فصل شود؛ هم اکنون بخش قابل توجهی از اوقات فراغت شهروندان و گردشگران تهرانی صرف پرسه زنی های بی هدف در مراکز تجاری می شود؛ این رفت وآمدها اگر چه در برخی موارد منجر به خرید از این مراکز می شود، اما نمی توان از آن به عنوان گردشگری با قصد خرید یاد کرد؛ عمده این آمد و شدها به مراکز تجاری به دلیل فقر فضاهای گذران اوقات فراغت صورت می گیرد؛ «گران بودن گردشگری در شهر تهران در مقایسه با سایر شهرها» از دیگر موانع توسعه گردشگری است؛ همان گونه که سکونت در شهر تهران از سکونت در سایر شهرهای کشور گران تر است گذران اوقات فراغت در این شهر نیز از سایر شهرها پرهزینه تر است؛ این هزینه ها شامل هزینه های رفت وآمد و حمل و نقل، اسکان در هتل ها و مراکز اقامتی، رستوران ها و حتی هزینه بازدید از مراکز تاریخی و تفریحی است.

«اطلاع رسانی و تبلیغات گسترده در خصوص جاذبه های گردشگری پایتخت» از دیگر ضرورت هایی است که در این زمینه مورد تاکید قرار دارد. کارشناسان شهری معتقدند به رغم برخورداری شهر تهران از جاذبه های فراوان تاریخی، فرهنگی، تفریحی و ... اطلاع رسانی دقیقی در این زمینه حتی در سطح شهر نیز انجام نشده است. طوری که در بسیاری موارد حتی شهروندان ساکن در پایتخت نیز از وجود بسیاری از این جاذبه ها بی اطلاع هستند. «حفظ و احیای بناهای تاریخی و همچنین افزایش منابع و جاذبه های گردشگری» از دیگر اقدامات موثر در این زمینه است. کارشناسان همچنین بر ضرورت «طراحی و اجرای سیستم های حمل و نقل سریع، آسان و ارزان قیمت با قابلیت دسترسی به مراکز تاریخی، فرهنگی و گردشگری تهران» به عنوان یک اقدام مهم برای توسعه صنعت گردشگری در پایتخت تاکید دارند.

1