1 مارس 2024 - 11:49

احداث مسیر گردشگری در سازه های آبی تاریخی شوشتر

18 سپتامبر 2023 - 22:10 dsfr.ir/bu2hm

احداث مسیر گردشگری در سازه های آبی تاریخی شوشتر
امین رحمانی
احداث مسیر گردشگری در سازه های آبی تاریخی شوشتر

سرپرست پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر از احداث مسیر گردشگری در این پایگاه خبر داد و گفت: با اتمام این طرح، شاهد تحولی عظیم در این سازه جهانی خواهیم بود.

به گزارش «دنیای سفر»، سرپرست پایگاه میراث جهانی سازه های آبی تاریخی شوشتر از احداث مسیر گردشگری در این پایگاه خبر داد و گفت: با اتمام این طرح، شاهد تحولی عظیم در این سازه جهانی خواهیم بود.

امین مهدوی کیا در ادامه با بیان اینکه شهر شوشتر با دارا بودن ۱۸ اثر جهانی (۱۳ اصل و ۵ فرع) همواره میزبان خیل عظیم گردشگران از سراسر جهان در همه فصول سال بوده است و از این قاعده مستثنی نیست، افزود: طی بازدیدهای متوالی از محل طرح، امکان سنجی های دقیق و نظرات کارشناسی بر آن شدیم تا در راستای حفظ و رونق بخشی به این صنعت در پایتخت سازه های آبی جهان، این مهم اجرایی شود.

وی با اشاره به اهداف موردنظر در احداث مسیر گردشگری حد فاصل اثر جهانی کلاه فرنگی و بندمیزان تا قلعه سلاسل گفت: معرفی ارزش های تاریخی این آثار و نحوه ارتباط موثر و تنگاتنگ آنها با یکدیگر در راستای صیانت و حفاظت از آثار با اولویت قرار دادن حرکتی جذاب و مهیج برای گردشگران و شهروندان به صورت پیاده و سواره (دوچرخه سواری) به منظور ارتقای سرزندگی، پویایی و تقویت ظرفیت ها و نقاط قوت این محور، از چشم اندازهای این طرح بزرگ است.

مهدوی کیا اظهار کرد: در طول مسیر ایجاد مکان هایی برای رفاه حال گردشگران به صورت موقت از مصالح بومی و اجرای سنگ فرش، کفپوش های موقت همراه با روشنایی و نورپردازی با کم ترین مداخله و رعایت برگشت پذیری پیش بینی شده است.

وی افزود: از دیگر ابعاد مهم این طرح بزرگ می توان به کم شدن بار ترافیکی حدفاصل میدان ۱۷ شهریور تا محوطه کلاه فرنگی و بندمیزان، سهولت در تردد، ارتقای دوچندان سطح امنیت برای ساکنان آن منطقه، بازدید گردشگران به طور همزمان از سه اثر ثبت جهانی بند میزان، میل کلاه فرنگی و قلعه سلاسل و کَت های زیرین قلعه سلاسل و در نهایت آرامش محض از پیاده روی در ساحل زیبای شطیط اشاره کرد.

1