1 مارس 2024 - 10:59
خدمات پساکرونایی در بازار توریسم

مهم ترین تفاوت سفرهای ۲۰۲۳ چیست؟

18 سپتامبر 2023 - 21:50 dsfr.ir/o44fz

مهم ترین تفاوت سفرهای ۲۰۲۳ چیست؟
wysetc.org
مهم ترین تفاوت سفرهای ۲۰۲۳ چیست؟

تحولاتی که کرونا در گردشگری به وجود آورده، صرفا به سبک سفر مسافران خلاصه نمی شود بلکه تمامی ابعاد این بخش را شامل می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، تحولاتی که کرونا در گردشگری به وجود آورده، صرفا به سبک سفر مسافران خلاصه نمی شود بلکه تمامی ابعاد این بخش را شامل می شود، و سفرها را بیش از هر زمان دیگری به سمت دیجیتالی شدن پیش برده است. از ارتقای فرودگاه گرفته تا افزونه های شخصی سازی شده برای مهمانان، «فناوری» نقشی کلیدی در حمایت از مشتریان و افزایش امنیت سفر در سراسر سال ۲۰۲۳ ایفا کرده است.

خدمات پساکرونایی در بازار توریسم

همراه با تعامل دیجیتالی، ابتکارات امنیت سایبری نیز توسعه یافته است. چرا که، حفاظت از اطلاعات شخصی مشتریان برای حفظ سطح قوی اعتماد امری ضروری است. از این رو، صنعت گردشگری باید خود را برای روندهای فناوری در سال های آینده آماده کند. شرکت فناوری در حوزه گردشگری اسمارتول (Smartvel) هر ساله روندهای سفر را که در ذهن مسافران خطور می کند، مورد بررسی قرار می دهد. از همین رو با بررسی روندهای سفر در سال ۲۰۲۳، این گونه برآورد می کند که اگرچه انتظار می رود اقامتگاه ها و شیوه های خاص سفر در سال ۲۰۲۳ پیشرو بوده اند، اما بینش اصلی امسال بر تعامل دیجیتالی مسافران و تحول فناوری سازمان های مسافرتی و مهمان نوازی متمرکز است. بنابراین، زمان آن رسیده که کشورها اکوسیستم دیجیتالی خود را تقویت کنند. این شرکت فناوری مسافرتی برآورد خود را از پنج روندی که مسافران طی سال ۲۰۲۳ در سفر و فناوری دنبال کرده اند در این گزارش آورده است.

استفاده فزاینده مسافران از فناوری بدون تماس

طی چند سال گذشته، سازمان های دولتی و خصوصی در سراسر صنعت گردشگری، مجموعه ای از گزینه های بدون تماس از ورود بدون تماس گرفته تا سفارش غذا را برای مشتریان خود پیاده سازی کرده اند. این ابزارها پشتیبانی حیاتی از سلامت و ایمنی را برای مسافران فراهم کرده اند و در عین حال عملیات را ساده می کنند. کاربران همچنان منتظر در دسترس بودن این ابزارهای دیجیتال سفر برای تمام جنبه های سفر خود خواهند بود. این امر حتی به «کیف پول های دیجیتال» نیز گسترش می یابد. یک مطالعه اخیر نشان داد که تقریبا ۹۰درصد از آمریکایی ها از پرداخت های دیجیتال استقبال کرده اند و ۳۰درصد از افراد مورد بررسی گفته اند که انتظار دارند در چند سال آینده از سه یا چند کیف پول دیجیتال استفاده کنند. برای بسیاری از مردم، این گوشی هوشمند آنهاست که در طول سفر به آن دست می زنند، نه کیف پولشان. اگرچه این فناوری ها به طور کلی در سراسر صنعت گردشگری به اجرا درخواهند آمد، اما این صنعت هوانوردی است که ممکن است شاهد شگفت انگیزترین ادغام ها باشد.

سطح جدید فناوری در صنعت هوانوردی

صنعت هوانوردی در حال برداشتن گام های اساسی برای بهبود کارآیی، امنیت و تحرک است. برای مسافران، این پیشرفت ها به طور قابل توجهی در ارتقای فرودگاه ها دیده می شود. فرودگاه های سراسر جهان در حال پیاده سازی فناوری های نوظهور در تمام مرحله های سفر مسافران مانند سوار شدن به هواپیما و پرداخت های بیومتریک هستند. آینده صنعت هوانوردی در ایالات متحده در فرودگاه بین المللی پیتسبورگ به طور کامل نمایش داده می شود. این فرودگاه خالق طرح نوآورانه xBridge است، یک سایت آزمایشی در عملیات فرودگاه که در آن استارت آپ ها می توانند نوآوری های خود را به نمایش بگذارند. xBridge مسافران را با اتومبیل های دورکار، روبات های تحویل غذا و دوربین های تشخیص چمدان مجهز به هوش مصنوعی آشنا کرده است.

این طرح، فرصت های زیادی را برای تیم بازاریابی فعالان گردشگری فراهم کرده تا مخاطبان آنها را با اطلاعات مربوط به این فناوری های جذاب درگیر کند. در حالی که یک مهمان ممکن است به عنوان مثال مشتاق آزمایش یک وسیله نقلیه نیمه خودران باشد، دیگری ممکن است تردید داشته باشد. چه در حال ایجاد محتوای مدیریتی فکری باشند و چه یک ویدئوی پشت صحنه، ارتباط شفاف با چیستی، چگونگی و چرایی فناوری های جدید می تواند به ایجاد اعتماد مسافر کمک کند.

مسافران به دنبال بیمه مسافرتی جامع

از ایمنی بهداشتی گرفته تا پوشش شخصی بیمه مسافرتی، باعث شده تا مسافران به طور فزاینده ای به دنبال محافظت از خود در هنگام برنامه ریزی سفر باشند. بر اساس نظرسنجی اخیر موسسه پزشکی ویزیتورکاوریج (VisitorsCoverage) ،۷۹ درصد از پاسخ دهندگان قصد داشتند بیمه مسافرتی را در سال ۲۰۲۳ تضمین کنند. شرکت اسمارتول در این گزارش نه تنها انتظار دارد مسافران بیشتری در پوشش بیمه سرمایه گذاری کنند، بلکه شاهد پیشرفت شرکت های بیمه مسافرتی برای برآورده کردن بهتر نیازهایشان در سال آینده خواهد بود.

برای مثال VisitorsCoverage مجموعه ای از برنامه ها را برای انواع شکل های سفر ارائه می دهد. طرح بیمه سلامت دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه بوده و بیمه تبلیغاتی آنها خطرات پیش روی مسافران را در نظر گرفته است. این موسسه پزشکی همچنین برنامه هایی را به طور خاص برای مسافران تجاری، مبتلایان به کرونا یا کسانی که به مناطق بسیار دورافتاده سفر می کنند، ارائه داده است. اگر سازمان هایی در حال حاضر بیمه مسافرتی ارائه نمی کنند، مطمئنا در سال های آینده باید این مورد را در نظر بگیرند. مشتریان به دنبال راهنمایی های تخصصی از برندهای مورد علاقه خود هستند و افزونه های همراه با بلیت هواپیما یا اقامتگاه می توانند روند برنامه ریزی را ساده کرده و اطلاعات مفید را در مرکز قرار دهند.

ضرورت امنیت سایبری

وقتی صحبت از وفاداری به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن خطور می کند ممکن است اهمیت ارائه خدمات عالی به مشتریان و تجربه های به یاد ماندنی سفر باشد. اما آنچه در پشت صحنه می گذرد به همان اندازه مهم است. همان طور که ما به طور فزاینده ای برای سازماندهی و بهبود سفرهای خود به فناوری روی می آوریم، خطر حوادث سایبری افزایش می یابد. با توجه به روندهای فناوری سفر که قبلا ذکر شد، تصور می شود که مشتریان در طول سفر خود زمان زیادی را برای برنامه ریزی سفر و مطلع شدن از هشدارها و توصیه های مربوط به سفر در تلفن های خود صرف کنند. این به معنای داده های بسیار بیشتری از شماره کارت اعتباری گرفته تا داده های مکان، اثر انگشت تا اطلاعات سلامت شخصی است. از همین رو، ارقام مربوط به امنیت سایبری در صنعت سفر و گردشگری بسیار شگفت انگیز است.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۲ نشان داد که تلاش های تقلب دیجیتالی در صنعت سفر و اوقات فراغت بیش از ۱۵۰ درصد در سال گذشته افزایش یافته است. باج افزار یک تهدید بزرگ است و کارشناسان در مورد آسیب پذیری های احتمالی پیرامون APIها (رابط برنامه نویسی کاربردی) و هوش مصنوعی زنگ خطر را به صدا درمی آورند. طبق آمار شرکت آنلاین ارائه داده های Statista، بازار جهانی امنیت سایبری برای بخش مسافرت و گردشگری از ۴/ ۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ به ۱/ ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۵ افزایش می یابد. اکنون زمان اصلی ارزیابی زیرساخت ها و بودجه امنیت سایبری فعلی است تا فعالان این عرصه، ارزیابی کنند که چه فناوری ها و آموزش های جدیدی نیاز به اجرایی شدن دارند.

نیاز مشتریان به شفافیت درباره فناوری

تلاش ها در زمینه امنیت سایبری باید به گسترش بازاریابی فعالان صنعت گردشگری از انتشار خوب محتوای وب سایت گرفته تا استراتژی های محتوای خلاقانه نیز منجر شود. فناوری باید به روشی واضح و مفید بیان شود. همان طور که قبلا اشاره شد، بسیاری از مسافران هنوز در مورد کلماتی مانند هوش مصنوعی یا یادگیری ماشینی محتاط هستند. بنابراین درباره خطر حوادث سایبری از حریم خصوصی داده ها گرفته تا سرقت هویت، فوق العاده جدی باشند و این مورد برای بسیاری از مسافران یک فکر ترسناک به شمار می رود. بنابراین، ضروری است فعالان این صنعت برای ایجاد برنامه به روز شده، تور VR جدید یا روبات چت جدید دوستانه به منظور ارتباط با مخاطبان خود در مورد اینکه چگونه این ابزارها می توانند تجربه آنها را با نام تجاری خود بهبود بخشند، وقت بگذارند. علاوه بر این، اقداماتی که برای محافظت از داده های مشتریان خود انجام می دهند کاملا شفاف باشد و در ابتکارات امنیت سایبری خود فعال باشند.

1