31 می 2020 - 04:46

تعیین عرصه و حریم تپه روباه برای پیش گیری از تخریب بیشتر

5 سپتامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/iz0zl

گمانه زنی و تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه روباه الیگودرز متعلق به دوران پیش از تاریخ و تاریخی با هدف پیش گیری از تخریب بیشتر انجام شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نعمت اله سراقی سرپرست گروه گمانه زنی و تعیین عرصه و حریم تپه روباه امروز "شنبه" با اعلام این خبر افزود: تپه روباه یکی از مهم ترین تپه های شهرستان الیگودرز است که بر روی یک بستر آبرفتی در ضلع غربی شهر الیگودرز و جنوب میدان آزادگان واقع شده است.

این باستان شناس با اشاره به پراکندگی زیاد داده های سفالی و استخوانی در سطح تپه گفت: با توجه به آثار سطحی و تحلیل داده های سفالی توالی دوره های نوسنگی، مس، سنگی، مفرغ و هم چنین دوران تاریخی اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی را می توان برای آن در نظر گرفت.

او با ابراز تاسف از تعرضات و تخریب هایی که نسبت به این محوطه تاریخی و پیش از تاریخ صورت گرفته است برخی از آن ها را عبور کمربندی جدید الیگودرز-اصفهان، خط لوله انتقال فاضلاب و تیرهای برق در ضلع شرقی، دپوی زباله و نخاله های ساختمانی در ضلع های شرقی و غربی تپه روباه اعلام کرد.

سراقی همچنین گفت: آنچه که گفته شد و همچنین تخریب بخش عمده ای از ضلع غربی تپه با لودر، تعرضات مکرر کشاورزان منطقه و تسطیح بخش های عمده ای از تپه در ضلع شمالی و جنوبی، گسترش شهر به سمت غرب، انجام فعالیت های عمرانی در این قسمت و حفاری های غیرمجاز در نقاط مختلف آن لزوم تعیین عرصه و حریم این محوطه را الزام آور می کرد. تعیین عرصه و حریم درجه یک تپه روباه با ایجاد 21 گمانه و با توجه به داده های فرهنگی به دست آمده از گمانه های حفر شده، عوارض طبیعی و مصنوعی پیرامون آن صورت گرفت.

گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه روباه الیگودرز که در نیمه تیرماه شروع و آخر مردادماه سالجاری پایان یافت با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1