25 فوریه 2024 - 04:57

راهکار عجیب مسئولان ونیز برای کاهش گردشگران

6 سپتامبر 2023 - 18:40 dsfr.ir/987ld

راهکار عجیب مسئولان ونیز برای کاهش گردشگران
cntraveler.com
گردشگران در ونیز ایتالیا

مسئولان شهر ونیز برای کاهش تعداد گردشگران و جلوگیری از ثبت این شهر در فهرست میراث در معرض خطر، از گردشگران به صورت روزانه هزینه ورودی دریافت می کند!

به گزارش «دنیای سفر»، به نقل از گاردین، شهر ونیز از بهار سال آینده میلادی (۲۰۲۴) سیستم بلیط فروشی را آزمایش خواهد کرد و بازدیدکنندگان روزانه ۵ یورو برای ورود به مرکز تاریخی شهر ایتالیا که در تلاش برای کاهش تعداد گردشگران است، دریافت خواهند کرد.

مدیر اجرایی شورای شهر ونیز چند هفته پس از آن که یونسکو توصیه کرد ونیز را به فهرست میراث جهانی در خطر اضافه کند، از این اقدام حمایت کرد، تا از ورود بیش از گردشگران به این شهر و آسیب به بافت تاریخی آن جلوگیری کند. 

«لوئیجی بروگنارو» شهردار ونیز، گفت: «تنظیم جریان های توریستی در دوره های خاص ضروری است، اما این به معنای بستن شهر نیست. ونیز همیشه به روی همه باز خواهد بود». 

مقامات محلی در بیانیه ای اعلام کردند که ساکنان، مسافران، دانش آموزان و کودکان زیر ۱۴ سال و همچنین گردشگرانی که یک شب در شهر اقامت می کنند، از پرداخت هزینه ورودی معاف خواهند بود.

وی افزود: «هدف این است که با توجه به شکنندگی و منحصربه فرد بودن شهر، از گردشگری روزانه در دوره های خاص جلوگیری کنیم». 

این طرح که مدت هاست مطرح شده است، همچنان باید در شورای شهر که در ۱۲ شهریور تشکیل جلسه می دهد، تصویب شود و بسیاری از جزئیات هنوز مشخص نیست، از جمله اینکه چه تعداد بلیط روزانه در دسترس خواهد بود.

اما مدیر اجرایی شورای شهر ونیز با اجرای آزمایشی و ۳۰ روزه این طرح موافقت کرد که احتمالاً در تعطیلات عمومی و تعطیلات آخر هفته در بهار و تابستان ۲۰۲۴ خواهد بود. 

«سیمون ونتورینی» عضو شورای گردشگری شهر، گفت که سیستم جدید ونیز را به یک پیشگام در سطح جهانی در این زمینه تبدیل خواهد کرد. او گفت که هدف از این طرح کسب درآمد نیست، بلکه یافتن یک توازن جدید بین حقوق کسانی است که در ونیز زندگی، تحصیل یا کار می کنند و کسانی که از شهر بازدید می کنند. 

مقامات ونیز سال هاست که به دنبال کاهش فشار تعداد زیادی از گردشگرانی هستند که برای دیدن مناظری از جمله پل ریالتو و میدان سنت مارک هجوم می آورند. طرح فروش بلیت بارها به تعویق افتاده است زیرا این نگرانی به طور جدی به درآمد گردشگران لطمه می زند و آزادی رفت و آمد را به خطر می اندازد.

دو سال پیش، شهر ممنوعیتی را برای کشتی های کروز بزرگ وضع کرد که روزانه هزاران بازدیدکننده را به شهر می آورد و آنها را به یک بندر صنعتی تغییر مسیر داد. هدف از این ممنوعیت نیز کاهش آسیب امواج بزرگ ناشی از کشتی ها بود که پایه های ونیز را فرسایش می دهند و به اکوسیستم شکننده تالاب آسیب می رسانند.

اما گردشگران هنوز هم به صورت انبوه به ونیز می آیند و طبق داده های رسمی، حدود ۳.۲ میلیون نفر در سال گذشته در مرکز تاریخی ونیز یک شب اقامت داشتند.

یونسکو پیش از این به دولت ایتالیا تا سال ۲۰۱۷ فرصت داده بود تا راهی برای محافظت از شهر تاریخی ونیز بیاید و در غیر این صورت شهر در فهرست میراث جهانی در خطر قرار خواهد گرفت. این مهلت قانونی در ابتدا یک سال و سپس تا سال ۲۰۲۱ تمدید شد.

شهر ونیز و تالاب آن در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

آژانس فرهنگی سازمان ملل متحد یونسکو در سال ۱۹۸۷ ونیز را به عنوان «شاهکار معماری خارق العاده» در فهرست میراث خود قرار داد، اما در مورد نیاز به «مدیریت پایدارتر گردشگری» هشدار داده است و در ۳۱ ژوئیه، هشدار داد که شهر به دلیل مشکلاتی از بحران آب و هوا گرفته تا گردشگری انبوه، در معرض خطر آسیب «غیرقابل برگشت» قرار دارد.

پیشنهاد اضافه شدن این شهر به فهرست میراث جهانی در معرض خطر، در نشست کمیته میراث جهانی یونسکو در ریاض، عربستان سعودی، اواخر ماه جاری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

1