گردشگری در هفته ای که گذشت؛

لبخند هفته دولت به گردشگری / برقراری پرواز مشهد-دبی

5 سپتامبر 2015 - 01:00 dsfr.ir/7t142

تشریح برنامه ها، اقدامات، دستاوردها و افق آینده سازمان میراث فرهنگی توسط مسعود سلطانی فر، برقراری پرواز مشهد دبی و بازگشایی موزه دوران اسلامی مهم ترین خبرهای این هفته گردشگری بودند.

همزمان با هفته دولت، موزه دوران اسلامی پس از 9 سال تعطیلی توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور بازگشایی شد. موزه دوران اسلامی از اول تیرماه 1385 با هدف گسترش برخی فضاها و بازنگری در چگونگی نمایش آثار، برای بازسازی تعطیل شده بود.

معاون رییس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همزمان با هفته دولت برنامه ها، اقدامات، دستاوردها و افق آینده این سازمان را تشریح کرد. آثار زیانبار انتقال سازمان به شهرستان ها، نقش سازمان میراث در تحقق اقتصاد مقاومتی، ثبت سه اثر در یونسکو در دو سال اخیر، 4 برابر شدن ظرفیت نمایش آثار در موزه ملی، احیای انجمن های میراث فرهنگی در سراسر کشور، افزایش 40 درصدی صادرات صنایع دستی، رشد 80 درصدی ورود گردشگران غربی به ایران از مهم ترین موارد این گزارش بودند. وی از استرداد سه محموله اشیای فرهنگی و تاریخی؛ به عنوان بزرگ ترین دستاورد دولت یاد کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خبر داد: در جلسه روز چهارشنبه (4 شهریور) هیات دولت، آیین نامه ایجاد، اصلاح و تکمیل، درجه بندی و چگونگی بهره برداری تاسیسات گردشگری با پیشنهاداتی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ارائه کرده بود به تصویب رسید و برای همیشه تکلیف این صنعت روشن شد.

همزمان با هفته دولت، هتل اسکان الوند، با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی به بهره برداری رسید. سلطانی فر در سخنانش به ضرورت افزایش تعداد هتل‌ ها برای جذب توریست اشاره کرد و بر همکاری شهرداری و شورای شهر تهران در روند تسهیل احداث هتل‌ ها تاکید کرد.

مسعود سلطانی فر؛ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: بعید می دانم سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه تبدیل شود. طرح هایی مطرح شده که در کمیسیون تخصصی با آن مخالفت شده است، زیرا وزارتخانه ها نباید از این تعدادی که هستند بیشتر شوند.

همزمان با برگزاری برنامه های نکوداشت روز قزوین گروهی از شهرداران، اعضای شورای شهر و عوامل شهرداری 20 کشور آسیایی جهان از جاذبه های تاریخی و گردشگری قزوین بازدید کردند.

میراث فرهنگی در هفته ای که گذشت

کماکان تخریب ها در بافت تاریخی شیراز ادامه دارد. آن طور که کارشناسان و فعالان میراث فرهنگی شیراز خبر می دهند، تخریب هایی که از 2 سال گذشته تا کنون با هدف طرح توسعه حرم شاهچراغ صورت گرفته، متوقف نشده و همچنان در محدوده ضلع شرقی شاهچراغ در حال انجام است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستانه اشرفیه از کشف 6 عدد سکه تاریخی مربوط به دوره قاجاریه در روستای بازان این شهرستان در شرق استان گیلان خبر داد.

دومین فصل کاوش های باستان شناسی محوطه تاریخی اسفندقه جیرفت به کشف خشت های سیگاری و چندین اثر دیگر از جمله سنگ چخماق منجر شد.

در این هفته، چهار اثر تاریخی استان کرمانشاه به ثبت ملی رسید. این آثار شامل 2 اثر در شهر کنگاور به نام های معدن اله دانه و معدن باغ ملی و 2 حمام تاریخی در شهرستان سنقر و کلیایی به نام های حمام روستای خان جمال زمانی و حمام روستای کچکینه بودند.

محیط زیست در هفته ای که گذشت

هفته گذشته 2 گوزن زرد ایرانی حین انتقال به زیستگاه های یزد و خوزستان تلف شدند. مسئولان استانی علت اصلی تلف شدن گوزن ها را بی تجربگی دست اندرکاران انتقال عنوان می کنند اما مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان محیط زیست، تلفات در این پروژه را اجتناب ناپذیر می داند. با این حال مدیرکل دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست معتقد است، اگرچه تیم زنده گیری باید نهایت تلاش برای انتقال سالم گوزن ها را داشته باشند اما این میزان تلفات حین انتقال گونه های حیات وحش کاملا طبیعی است.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: تا کنون برنامه مدیریتی پنج تالاب پریشان در استان فارس، شادگان خوزستان، ارومیه و دو تالاب اقماری دریاچه ارومیه از جمله قوری گل و قره قشلاق تهیه شده است. و برنامه مدیریتی هفت تالاب نیز در دست تدوین است. گفتنی است طرح حفاظت از تالاب های ایران از سال 1385 آغاز شد.

قسمت هایی از ارتفاعات تنگ چوگان در استان فارس آتش گرفت. در این رابطه محمدرضا معینی مسئول میراث فرهنگی شهرستان کازرون گفت: حدود دو هکتار از پوشش گیاهی منطقه از بین رفت. آتش با نقوش برجسته فاصله داشته و خسارتی بر این آثار تاریخی وارد نشده است. تنگ چوگان در حالی یکی از مهم ترین نقش برجسته های ساسانی ایران محسوب می شود که این سنگ نگاره سال هاست که به دلیل رطوبت ناشی از بارندگی مورد تهدید جدی قرار گرفته است.

مهم ترین خبرهای حوزه حمل و نقل

پرواز مشهد-دبی و بالعکس شرکت هواپیمایی امارات متحده عربی روز سه شنبه با فرود نخستین پرواز آن در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد برقرار شد. به گفته مدیر بخش عملیات تجاری شرکت هواپیمایی امارات، پرواز این مسیر با ایرباس A330-200 با قابلیت ارائه خدمات حمل بار تا 150 تن در هفته به افزایش فعالیت های تجاری ایران و امارات نیز کمک می کند. شایان ذکر است ظرفیت این پرواز 280 مسافر است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران از درخواست لوفت هانزا برای سرمایه گذاری در زمینه ساخت فرودگاه در ایران خبر داد و گفت: «با توجه به اینکه ایران بازاری نوظهور دارد و پس از لغو تحریم ها، شرایط برای رفت و آمد های تجاری باز می شود، این شرکت تقاضا دارد که در ایران سرمایه گذاری مستقیم داشته باشد.»

خرید سوپر جت 100 ساخت صنایع هواپیماسازی روسیه از مباحث مطرح در مذاکرات معاون علمی و فناوری رییس جمهور با وزیر صنایع روسیه در سفر به روسیه بود. سورنا ستاری که همزمان با نمایشگاه بین المللی هوافضایی ماکس 2015 به مسکو سفر کرده پیش از گشایش این نمایشگاه با دنیس مانتوروف، وزیر صنایع روسیه در زمینه فناوری های فضایی دیدار و گفتگو داشته که یکی از بحث های مهمی که در این رابطه صورت گرفته همکاری در تولید و خرید هواپیمای سوپرجت 100 بود که ظرفیت حمل 100 مسافر را دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1