25 فوریه 2024 - 18:53

ادامه جنجال موزه بریتانیا

4 سپتامبر 2023 - 18:40 dsfr.ir/oj518

ادامه جنجال موزه بریتانیا
ویکی مدیا
موزه بریتانیا | The British Museum

به دنبال مسائل بحث برانگیز اخیر درباره سرقت آثار «موزه بریتانیا»، نخست یونان، سپس نیجریه و چین و حالا «ولز»، استرداد آثار تاریخی خود را خواستار شده اند.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از آرت نیوز پیپر، سیاستمداران «ولز» خواستار استرداد مجموعه اشیاء «ولزی» حاضر در «موزه بریتانیا»، از جمله شنل طلای «مولد» چهارهزارساله شده اند.

بر اساس مطلبی که در وب سایت «موزه بریتانیا» نوشته شده است، این شنل طلا که در سال ۱۸۳۳ میلادی در «مولد»، شهرکی در «فلینتشر» واقع در ولز کشف شده است، یکی از نفیس ترین نمونه های ماقبل تاریخ است که در ساخت آن از ورق طلا استفاده شده و شکل و طراحی بی نظیری دارد.

«لیز ساویل رابرتز»، یکی از سیاستمداران ولزی در گفت و گو با «دیلی میل» توضیح داده است که سپر «Moel Hebog» (یکی دیگر از اشیاء تاریخی ولز) با وجود اینکه بیش از سه هزار سال قدمت دارد، حتی به نمایش گذاشته نمی شود. استدلال «موزه بریتانیا» این است که این موزه امن ترین مکان برای نگهداری از این اشیاء است. وب سایت «موزه بریتانیا» درباره این سپر اینطور نوشته است که این سپر «نمونه ای باشکوه و سندی از ظهور اشیاء برنزی بزرگ در عصر برنز اروپا است.»

این مقام ولزی افزود: «برای ولز، یونان و برای بسیاری از کشورهایی که تحت کنترل امپراتوری بریتانیا بودند، این استدلال به شدت به دنبال اتفاقات اخیر تضعیف شده است. در این مقطع به این نتیجه رسیده ایم که «موزه بریتانیا» حقی برای نگهداری از این گنجینه ها ندارد و باید مذاکرات مفصلی را برای استرداد آن ها آغاز کنیم.»

سخنگوی «موزه بریتانیا» نیز در گفت و گو با «اسکای نیوز» بیان کرد: «شنل طلای مولد در ۱۰ سال اخیر به دو موزه ولزی امانت داده شده است و به کشورهای دیگر نیز امانت داده شده بود. همانطور که در سال ۲۰۲۱ به «هاله» در آلمان امانت داده شد. سالانه شش میلیون نفر به موزه بریتانیا می روند تا از مجموعه نفیس آن بازدید کنند و شنل طلای «مولد» نیز به عنوان گل سرسبد گالری اروپا و خاورمیانه به صورت رایگان به نمایش گذاشته شده است.» 

در هفته اخیر اخباری مبنی بر ناپدید شدن غیرقابل توضیح حدود دوهزار اثر از مجموعه ارزشمند آثار باستانی و تاریخی موزه بریتانیا منتشر شد و به دنبال آن «هارتویگ فیشر»، مدیر «موزه بریتانیا» از سمت خود کناره گیری کرد. روزنامه «تایمز» گزارش داد که یک سکه نقره یونانی، یک سکه رومی قرن چهارمی و یک سکه آلمانی در سال ۲۰۱۴ از موزه ناپدید شده است. همچنین یک حلقه قرن بیستمی، یک زنجیر ساخته شده از نقره های سیمی و مُهره های صیقلی از جمله اشیائی به شمار می روند که در ۱۰ سال اخیر در این موزه ناپدید شده اند.

هفته گذشته نیز به دنبال سرقت برخی از آثار «موزه بریتانیا» یکی از روزنامه های دولتی چین خواستار استرداد تمام آثار فرهنگی چینی شد که در «موزه بریتانیا» نگهداری می شوند. سیدمهدی حسینی متین، کاردار ایران در لندن نیز در واکنش به سرقت موزه بریتانیا این سوال را مطرح کرد که «آیا این موزه همچنان مکانی امن برای نگهداری این آثار باارزش از جمله اشیاء ایرانی است؟ آیا مسئولان موزه بریتانیا می توانند اعتماد صاحبان اصلی خارجی را دوباره به دست آورند؟»

در حال حاضر بر اساس مصوبه سال ۱۹۶۳ «موزه بریتانیا»، استرداد کامل اشیاء موزه ممنوع است، با این حال مشخص نیست این مصوبه در مورد اشیاء ولزی چطور اعمال می شود.

1