25 فوریه 2024 - 19:18

رسوایی موزه بریتانیا

29 اوت 2023 - 19:30 dsfr.ir/ct43g

رسوایی موزه بریتانیا
دریافتی
موزه بریتانیا - British Museum

سرقت از موزه بریتانیا و در عین حال امتناع این موزه از بازگرداندن آثار مورد بحث به کشورهای مبدأ به بهانه امنیتی، رسوایی بزرگی را برای یکی از عظیم ترین و غنی ترین موزه های جهان ایجاد کرده است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از گاردین، یکی از نمایندگان مجلس بریتانیا امتناع موزه بریتانیا از بازگرداندن آثار تاریخی به کشورهای مبدأ به بهانه عدم امنیت را درحالی "احمقانه" خواند که این موزه با رسوایی بزرگ سرقت آثار تاریخی روبه رو شده است.

«بل ریبیرو ادی» رئیس گروه پارلمانی همه احزاب مجلس بریتانیا درباره غرامت آفریقا، معتقد است: قانون ۱۹۶۳ که از بازگرداندن اشیایی مانند مرمرهای پارتنون و برنزهای بنین جلوگیری می کند، باید تغییر کند.

او در این باره می گوید: یکی از توهین آمیزترین دلایلی که آن ها برای استرداد نکردن این آثار تاریخی ارائه کرده اند این است که سایر کشورهایی که این اقلام متعلق به آن هاست، یا نمی توانند از آن ها مراقبت کنند یا احتمال سرقت این آثار وجود دارد. این در حالی است که در همین کشور (بریتانیا) برخی از این آثار در فروشگاه های اینترنتی به فروش گذاشته شده اند.

این موزه در مرکز یک رسوایی بزرگ قرار گرفته است که روز جمعه به استعفای مدیر آن «هارتویگ فیشر» منجر شد. این استعفا به دنبال افشای خبری بود که بر اساس آن حدود ۲۰۰۰ اثر از مجموعه موزه بریتانیا «مفقود یا دزدیده شده یا آسیب دیده است» و پلیس در حال بررسی این موضوع است.

مسئولان «موزه بریتانیا» هفته گذشته اعلام کردند پلیس روند بازرسی درباره اشیائی را که در مجموعه این موزه ناپدید شده ، به سرقت رفته و یا آسیب دیده اند آغاز کرده است. همچنین اقدامات قانونی توسط این موزه علیه یکی از کارمندان آن که از کار برکنار شده نیز صورت گرفته است. 

واکنش کاردار ایران در انگلیس به سرقت آثار موزه ملی بریتانیا

روزنامه «تایمز» نیز هفته گذشته گزارش داد که یک سکه نقره یونانی، یک سکه رومی قرن چهارمی و یک سکه آلمانی در سال ۲۰۱۴ از موزه ناپدید شده است. همچنین یک حلقه قرن بیستمی، یک زنجیر ساخته شده از نقره های سیمی و مُهره های صیقلی از جمله اشیائی به شمار می روند که در ۱۰ سال اخیر در این موزه ناپدید شده اند.

بر اساس ایمیل هایی که به دست «بی بی سی» رسیده است، «ایتای گرادل»، یک دلال آثار باستانی به مسئولان موزه درباره اشیائی که در سال ۲۰۲۱ در وب سایت «ای بی» به فروش گذاشته شده بودند، اطلاع رسانی کرده بود، اما این موزه گزارش ها را نادیده گرفته بود.

مسئولان موزه به طور دقیق اعلام نکرده اند که چه تعداد شیء از این موزه به سرقت رفته است و درباره جزئیات این اشیاء اطلاعاتی منتشر نکرده اند و فقط به اعلام «کوچک بودن» و «جواهرات طلا، الماس، گوهر و شیشه های متعلق به قرن پانزدهم پیش از میلاد تا ۱۹ میلادی» بسنده کرده اند. گمان می رود این اشیاء پیش از سال ۲۰۲۳ و در طول یک بازه زمانی طولانی به سرقت رفته باشند.

رسوایی بزرگ در حافظت نکردن از آثار تاریخی در حالی گریبان یکی از بزرگترین موزه های دنیا را گرفته است که مسئولان این موزه و مقامات بریتانیایی در سال های اخیر بارها به دلایل مختلف از جمله مسائل امنیتی از استرداد آثار تاریخی متعلق به سایر کشورها چون مرمرهای پارتنون و برنزهای بنین ممانعت کرده اند.

1