2 مارس 2024 - 06:06

توصیه های پزشکی برای شایع ترین بیماری های حج

2 سپتامبر 2015 - 15:30 dsfr.ir/sd4ut

رییس بیمارستان مدینه منوره در حج 94 اعلام کرد: بیش ترین علت مراجعه زائران به مراکز درمانی مشکلات قلبی عروقی، گوارشی و بیماری های تنفسی و سرماخوردگی است.

دکتر طاهر درودی رئیس بیمارستان مدینه منوره در حج امسال، به زائران برای پیش گیری از ابتلا به بیماری های رایج در زمان حج توصیه کرد: به منظور جلوگیری از بیماری ها، به ویژه از نوع تنفسی، زائران زمانی که از مسجدالحرام، مسجدالنبی (ص)، بازار و دیگر اماکن عمومی به هتل باز می گردند،حتما به مدت 30 ثانیه دست های خود را با محلول و یا صابون شست و شو دهند، به ویژه قبل از صرف غذا.

او همچنین اظهار کرد: با توجه به گرمای هوا و تعریق بالا، زائران حتما به میزان کافی مایعات مصرف کنند تا دچار مشکلاتی از جمله گرمازدگی نشوند. در میان مایعات نیز مصرف آب، آن هم به میزان حداقل روزانه یک و نیم لیتر توصیه می شود و توجه داشته باشند استفاده از نوشابه و چای را به عنوان جایگزینی برای نوشیدن آب قرار ندهند.

وی اضافه کرد: زائران بعد از زیارت حرمین شریفین و زیارت دوره ها زمانی که به هتل بازمی گردند، معمولا تعریق کرده و آماده ابتلا به سرماخوردگی هستند، از این رو به آن ها توصیه می شود از قرار گرفتن در معرض باد مستقیم کولر و دستگاه های خنک کننده و همچنین نوشیدن آب سرد جدا خودداری کنند.

درودی ادامه داد: با توجه به تنوع برنامه غذایی در حج، زائران رژیم غذایی مناسب را رعایت و از پرخوری پرهیز کنند و برای دریافت ویتامین ها حتما میوه ای که برای آن ها در نظر گرفته شده مصرف کنند. به دلیل این که خوردن میوه بعد از صرف غذا موجب مشکلات گوارشی برای زائران می شود، زائران عزیز قبل از وعده های غذایی میوه میل کنند.

رییس بیمارستان مدینه منوره در حج 94 درباره پیشگیری از ابتلا به بیماری های تنفسی گفت: زائران برای خواندن نماز در مسجدالحرام و مسجدالنبی (ص) از سجاده شخصی استفاده کنند و در صورتی که دچار علائم بیماری های تنفسی شدند حتما از ماسک استفاده کرده و از دست دادن با دیگر زائران و هم اتاقی ها خودداری کنند و در صورت تداوم و تشدید علائم بیماری بعد از 24 ساعت حتما به پزشک مراجعه کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1