9 دسامبر 2023 - 02:16

تهدید زندگی 90 درصد پرندگان دریایی توسط زباله های پلاستیکی

2 سپتامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/tk57m

بر اساس یک تحلیل تازه، حدود 90 درصد پرندگان دریایی، مواد پلاستیکی بلعیده اند، به طوری که احتمالا حداقل بخشی از آن در بدن این حیوانات باقی مانده است.

به گزارش بی بی سی، نتیجه این مطالعه نشان می دهد تا زمانی که روند ورود زباله به اقیانوس های جهان ادامه دارد، اوضاع برای پرندگان بدتر هم خواهد شد.

اریک ون سبیل، از مسئولان این مطالعه، می گوید که اقیانوس ها اکنون آکنده از پلاستیک هستند و تقریبا قطعی است که تا سال 2050، لاشه هر پرنده ای کشف شود بتوان در آن یک قطعه پلاستیک پیدا کرد. دکتر ون سبیل و همکارانش گزارش خود را در نشریه «پی ان ای اس» منتشر کرده اند.

مطالعات متعدد اکنون حجم روزافزون زباله های پلاستیکی که با جریان باد یا آب به دریاها می ریزد را آشکار کرده و این روند تأثیری مخرب بر زیستگاه آبزیان دارد.

برای پرندگان که دائم دنبال غذا می گردند، یک فندک پلاستیکی یا در بطری که براق باشد می تواند همچون یک ماهی جلوه کند. اگر این مواد بلعیده شود ممکن است در دستگاه گوارش پرندگان بماند و سلامت پرنده را به خطر می اندازد.

با افزایش انبوه زباله های پلاستیکی در اقیانوس ها که میزان آن حدود 8 میلیون تن در سال برآورد می شود خطرات بیشتری حیات وحش را تهدید می کند.

دانشمندان استرالیایی و انگلیسی چند دهه مطالعات در این زمینه را مرور کردند تا روند کنش و واکنش پرندگان و این زباله ها را ردگیری و درک کنند. داده ها نشان می داد که در سال 1960، تنها در بدن 5درصد پرندگان قطعات پلاستیکی وجود داشته است اما امروز این رقم حدود 90 درصد است.

بر اساس پیش بینی تیم کارشناسان، با ادامه این روال تا سال 2050 این رقم به 99 درصد کل پرندگان دریایی خواهد رسید؛ یعنی تقریبا هیچ پرنده ای نخواهد بود که از این آلودگی متاثر نشده باشد. متخصصان می گویند که پرندگان بیش از هر جا در نواری در اقیانوس جنوبی در نزدیکی استرالیا، آفریقای جنوبی و آمریکای جنوبی با خطر رو به رو هستند.

اینها جاهایی نیستند که بیشترین زباله پلاستیکی شناور باشد بلکه نقاطی هستند که بیشترین پرندگان را دارند. زمانی تصور می شد این ناحیه بکرترین آب های جهان را داشته باشد اما اکنون آنقدر آلوده است که دسته بزرگی از گونه های آبزی و غیرآبزی، به ویژه پرندگان در تماس با زباله قرار می گیرند. بر همین اساس است که دکتر ون سبیل می گوید که دیگر چیزی به نام اقیانوس بکر وجود ندارد.

1