23 ژوئن 2024 - 18:30

چرا عربستان میلیاردها دلار در ورزش سرمایه گذاری می کند؟

24 ژوئن 2023 - 17:30 dsfr.ir/2y23g

چرا عربستان میلیاردها دلار در ورزش سرمایه گذاری می کند؟
brightspot.com
مراسم استقبال از رونالدو در عربستان

عربستان در کمتر از پنج سال نزدیک به دو میلیارد دلار در ورزش هزینه کرده است. چرا سعودی ها میلیاردها دلار هزینه می کنند و چگونه مقامات این کشور با کمک مسی و رونالدو سعی در تنوع بخشیدن به اقتصادشان دارند؟

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از سایت RBC، فوق ستاره آرژانتینی، سال ۲۰۲۱ به عنوان سفیر گردشگری عربستان انتخاب شد. بر اساس قراردادی سه ساله مسی می تواند تا ۲۵ میلیون دلار برای تلاش هایش دریافت کند؛ تلاش هایی همچون چند حضور تبلیغاتی، چند پست در رسانه های اجتماعی و چند سفر خانوادگی به عربستان بندهای این قرارداد بودند.

شرط اصلی قرارداد این است که مسی نه از عربستان و نه از مقاماتش انتقاد کند. تمام اقدامات این بازیکن فوتبال اخیراً با نکات قرارداد مطابقت داشته است. رابطه مهاجم آرژانتینی و عربستان چند سالی است که خوب است.

مسی فوریه ۲۰۲۱ تنها چند هفته پس از امضای قرارداد، نامه ای به وزیر گردشگری عربستان نوشت و از اینکه نتوانست به این کشور سفر کند عذرخواهی کرد. او در نامه ای احمد الخطیب وزیر گردشگری را با عبارت «عالیجناب» خطاب کرد. او دلیل غیبتش را تعهداتش در قبال بارسلونا دانست.

مه ۲۰۲۳ به دلیل خروج غیر مجاز مسی از اردوی PSG و سفر تفریحی اش به عربستان سر و صدای زیادی به پا کرد. این موضوع باعث نارضایتی مدیران باشگاه و هواداران شد. مسی بعداً عذرخواهی کرد و توضیح داد که این سفر اجباری است. او تاکید کرد: نتوانستم آن را لغو کنم. مسی به خاطر این همکاری مورد انتقاد قرار گرفت و مخالفان می گویند او چرا برای ۲۵ میلیون دلار این اقدامات را انجام می دهد و زیر پا گذاشتن این قرارداد او را فقیر نمی کند.

عربستان چگونه به مرکز ورزش جهان تبدیل شد؟

واژه sportwashing «شستشوی ورزشی» سال ۲۰۱۸ پس از اعلام یک بازی دوستانه بین نواک جوکوویچ و رافائل نادال در جده توسط سازمان های حقوق بشری مورد استفاده گسترده قرار گرفت. قرار بود نادال و نوله هر کدام یک میلیون دلار برای شرکت در این مسابقه دریافت کنند. با این حال این بازی یک ماه پس از اعلام لغو شد. دلیل رسمی لغو بازی هم مصدومیت نادال اعلام شد.

در سال های اخیر، عربستان به دلیل میزبانی از تورنمنت های بزرگ و دعوت از سوپراستارها، به یکی از مراکز اصلی ورزشی در جهان تبدیل شده است. این کشور میزبان مسابقات جایزه بزرگ فرمول ۱، مسابقات رالی داکار، مسابقات بوکس و دیدارهای سوپرجام کشورهای بزرگ اروپایی بوده است.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر Grant Liberty، سعودی ها تنها در سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ حداقل ۱.۵ میلیارد دلار برای میزبانی مسابقات ورزشی در این کشور هزینه کرده اند.

سعودی ها برای ورزش چقدر پول خرج کردند؟

۶۵۰ میلیون دلار - یک توافق ۱۰ ساله با فرمول ۱ برای میزبانی جایزه بزرگ در جده
۶۰۰ میلیون دلار - انتقال کریستیانو رونالدو به النصر
۵۰۰ میلیون دلار - قرارداد ۱۰ ساله با بزرگترین سازمان کشتی کچ WWE
۴۰۰ میلیون یورو - کریم بنزما به الاتحاد پیوست.
۱۴۵ میلیون دلار - میزبانی سوپرجام اسپانیا در فصل۲۰-۲۰۱۹
۱۰۰ میلیون دلار - مسابقه بوکس بین آنتونی جاشوا و اندی رویز در سال ۲۰۱۹
۶۰ میلیون دلار - گران ترین مسابقات اسب دوانی جهان با جایزه ۲۰ میلیون دلاری
۳۳ میلیون دلار - مسابقات سری نخبگان Masters در اسنوکر
۱۵ میلیون دلار - مسابقات بین المللی گلف مردان
هزینه برگزاری رالی داکار مشخص نیست. بنابراین مجموع هزینه ها بیش از ۱.۵ میلیارد دلار است.

پیشنهادهایی که اجرایی نشدند

۱.۲ میلیارد دلار - برای انتقال مسی به الهلال
۲۰۰ میلیون دلار - برای مبارزه تایسون فیوری - آنتونی جاشوا در سال ۲۰۲۱
۱۸۶ میلیون دلار - برای قرارداد یک ساله برای همکاری با رئال مادرید
۱۴۰ میلیون دلار - برای میزبانی سوپرجام ایتالیا
۱۰۰ میلیون دلار - برای مسابقه مجدد بین حبیب نورماگومدف و کانر مک گرگور در فوریه ۲۰۲۰

انتقال دسته جمعی ستارگان فوتبال به عربستان

سعودی ها مدت هاست که تلاش زیادی برای جذب ستاره های فوتبال جهان کرده اند. اولین موفقیت بزرگ اکتبر ۲۰۲۱ اتفاق افتاد؛ زمانی که صندوق سرمایه گذاری عمومی دولت عربستان، خرید نیوکاسل را با قیمت ۴۲۰ میلیون دلار تکمیل کرد. سعودی ها تا حد زیادی به دلیل فشار بر مقامات انگلیسی موفق شدند این باشگاه انگلیسی را به دست آورند. رسانه اتلتیک خاطرنشان کرد: کابینه معتقد بود خرید باشگاه لیگ برتری توسط سعودی ها به بهبود روابط بین دو کشور کمک می کند.

سال ۲۰۲۲ تیم ملی عربستان سعودی با شکست آرژانتین در جام جهانی توانست نگاه ها را به خود جلب کند. چند هفته بعد خبر انتقال کریستیانو رونالدو به النصر اعلام شد. این قرارداد برای ۲.۵ سال و مبلغ ۲۰۰ میلیون دلار در سال (شامل قراردادهای تبلیغاتی) است.

در ادامه، کریم بنزما مهاجم ۳۵ساله با باشگاه الاتحاد قرارداد بست. مبلغ قرارداد او ۴۰۰ میلیون یورو برای دو سال است. همچنین مسی در یک قدمی انتقال به تیم الهلال عربستان قرار داشت که به او پیشنهاد قراردادی سه ساله به ارزش هر فصل ۴۰۰ میلیون یورو داده شده بود

با این حال، سعودی ها قصد ندارند به همین جا بسنده کنند. دولت می خواهد درآمد سالانه لیگ را تا سال ۲۰۳۰ به ۴۸۰ میلیون دلار برساند.

الکساندر چفرین، رئیس یوفا، اخیرا عنوان کرده بود عربستان با دعوت از ستاره های پابه سن گذاشته، راه اشتباهی را برای توسعه فوتبالش انتخاب کرده است. چفرین گفته بود: فکر می کنم این شرایط تا حد زیادی تقصیر فوتبال عربستان است. آنها باید روی آکادمی ها سرمایه گذاری کنند، مربی بیاورند و بازیکنان خود را توسعه دهند.

اما مقامات عربستانی با دعوت از ستاره های فوتبال اهداف دیگری را دنبال می کنند و ورزش تنها یکی از دلایل هزینه های میلیاردی است. به لطف قیمت بالای نفت، عربستان اکنون ششمین صندوق ثروت ملی در جهان را دارد که میلیاردها دلار در داخل و خارج از کشور سهام دارد و همان طور که بلومبرگ اشاره می کند، دارایی های ورزشی در صدر فهرست قرار دارند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: مقامات می خواهند گردشگری ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را تا سال ۲۰۳۰ تشکیل دهد. تا آن زمان این کشور امیدوار است سالانه ۱۰۰ میلیون گردشگر جذب کند (سال ۲۰۲۰، حدود ۱۶ میلیون خارجی وارد عربستان شدند.) به همین دلیل است که قراردادهای رونالدو و بنزما شامل تعهداتی برای معرفی عربستان به عنوان یک مقصد گردشگری است.

1