نقش کلیدی جامعه محلی در جهانی شدن همدان

29 می 2023 - 12:00 dsfr.ir/wx15u

نقش کلیدی جامعه محلی در جهانی شدن همدان
محمد امین نجفی
محوطه تاریخی هگمتانه همدان

مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث‌معنوی و طبیعی وزارت میراث فرهنگی گفت: در پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان، اظهارنظر جامعه محلی در مورد جهانی شدن همدان برای ارزیابان نقش حیاتی در نظر کارشناسی آنها خواهد داشت.

به گزارش «دنیای سفر» مصطفی پورعلی در حاشیه بازدید از مسیر پرونده ثبت جهانی هگمتانه و مرکز تاریخی همدان، اظهار کرد: این پرونده اهمیت بسزایی در حوزه رقابت فرهنگی در میراث جهانی دارد و همراهی و حمایت مسئولان استانی و شهرداری همدان در زمینه رفع موانع و پیگیری آنها برای پیشبرد پرونده تحسین برانگیز است. 

وی بیان کرد: براساس برنامه‌ریزی‌ها در ماه‌های آینده ارزیابان یونسکو به مدت پنج روز در همدان مستقر خواهند شد تا عرصه و حریم مشخص شده مسیر جهانی شدن همدان را بازدید و بررسی کنند و شرایط برای حضور ارزیابان در همدان مطلوب است و فقط لازم است موارد مورد تأکید در به نتیجه رسیدن پرونده ثبت جهانی همدان سریع تر پیگیری شود.

پورعلی ادامه داد: با بازدیدهای صورت گرفته، در حال حاضر آنچه جای کار سریع تر دارد، مدیریت ترافیک در محدوده پرونده ثبت جهانی و حذف طبقات اضافی ساختمان حوزه هنری است که در روزهای اخیر وعده انجام آن داده شده و باید قبل از نزدیک شدن به زمان ورود ارزیابان به همدان تعیین تکلیف و حل شود. 

وی اضافه کرد: در موضوع پرونده جهانی شدن همدان فقط منطقه مدنظر نیست و مردم درگیر آن هستند، در پرونده همدان اظهارنظر جامعه محلی در مورد جهانی شدن همدان برای ارزیابان نقش حیاتی در نظر کارشناسی آنها خواهد داشت و شاهد آن هستیم همراهی جامعه محلی با پرونده ثبت جهانی در همدان روند مثبتی پیدا کرده و مطلوب است.

پورعلی افزود: موضوع پرونده جهانی همدان موضوع استانداری همدان یا وزارتخانه میراث‌فرهنگی نیست، این موضوع مسأله جمهوری اسلامی ایران است. برای رفع نواقص پرونده جهانی همدان، حمایت استاندار، همراهی جامعه محلی و حمایت‌های کشوری نقش کلیدی ایفا می‌کند و همدان در این زمینه موفق است. پرداختن به موضوع خیابان اکباتان برای پرونده جهانی همدان بسیار اهمیت دارد و برنامه‌هایی که برای محتواسازی آن درنظر گرفته شده، برنامه‌های کارآمدی است.

به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی همدان، وی تأکید کرد: مرمت کاروانسراها و جداره‌های شهری در مسیر پرونده ثبت جهانی کاری ارزنده است و این اتفاقات اعتبار لازم برای آماده کردن این مجموعه تا آمدن ارزیابان را رقم می زند. در محور مشخص شده، همچنان ساخت و سازها باید مدیریت شود چراکه این موضوع بسیار حساس است. 

مدیرکل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث‌معنوی و طبیعی کشور گفت: پرونده همدان از شانس بالایی برای ثبت جهانی شدن برخوردار است و مدیریت فضای مثبت اطلاع رسانی در زمینه حساسیت این موضوع به جامعه محلی و فضای رسانه‌ای سهم قابل توجهی در به ثمر رسیدن پیگیری پرونده «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» خواهد داشت.

گفتنی است؛ مدیرکل ثبت و حریم آثار و حفظ و احیاء میراث‌معنوی و طبیعی که آبان‌ماه ۱۴۰۱ نیز به همدان برای بررسی موضوع هگمتانه و پیگیری ثبت جهانی همدان سفر کرده بود، بار دیگر با هدف مرور میزان پیش روی پیگیری موانع پرونده «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» راهی همدان شد.

1