برنامه مدیریتی پنج تالاب کشور تهیه شد

1 سپتامبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/658fb

برنامه مدیریتی پنج تالاب کشور تهیه شد
تالاب شادگان در خوزستان

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: تا کنون برنامه مدیریتی پنج تالاب کشور تهیه شده و هفت تالاب نیز در دست تدوین است.

به گزارش ايرنا، محسن سلیمانی روزبهانی روز سه شنبه گفت: برنامه مدیریتی تالاب های پریشان در استان فارس، شادگان خوزستان، ارومیه و دو تالاب اقماری دریاچه ارومیه از جمله قوری گل و قره قشلاق تهیه شده است.

وی ادامه داد: تهیه برنامه مدیریت هفت تالاب شامل هامون خوزستان، حله بوشهر، حرای میناب هرمزگان، میقان استان مرکزی، چغاخور چهارمحال و بختیاری، زریوار کردستان و مجموعه تالاب های آلاگل-آلماگل و آجی گل در گلستان نیز در دست تهیه است.

سلیمانی درباره برنامه مدیریتی تالاب هامون گفت: برنامه مدیریتی این تالاب نهایی شده و برگزاری کارگاه های آنها به پایان رسیده است، اکنون کارهای ویرایشی و نوشتاری آن در حال انجام است که امیدواریم بعد از اتمام در شورای عالی محیط زیست و یا شورای برنامه ریزی استان تصویب شود.

وی گفت: طرح حفاظت از تالاب های ایران از سال 1385 آغاز شد و از همان سال های ابتدایی فعالیت تهیه برنامه مدیریت تالاب های ایران را در دستور کار قرار داد، بر این اساس در اواخر سال 87 برنامه مدیریتی حفاظت از تالاب های ارومیه و پریشان نهایی شد، تالاب شادگان سال 90 و قوری گل و قره قشلاق در سال های 91 و 92 نهایی شدند.

سلیمانی افزود: با توجه به شرایط جغرافیایی منطقه ای و وضعیت تالابی که در آن قرار دارد زمان تهیه برنامه مدیریتی تالاب ها متفاوت است اما به طور میانگین تهیه هر برنامه به یک تا یک سال و نیم زمان نیاز دارد.

حدود 250 تالاب در کشور وجود دارد که از این تعداد 84 تالاب دارای اهمیت است و از این بین 24 تالاب بین المللی بوده و در ردیف کنوانسیون رامسر قرار دارد.

ورود فاضلاب های خانگی، صنعتی، سموم شیمیایی و برداشت بی رویه از منابع بالادستی تالاب ها تهدیداتی است که این حوضه های آبی را تهدید می کند. اکنون تالاب های شورگل، یادگارلو، انزلی، شادگان، خورموسی، نیریز، پریشان، ارومیه، کمیجان و هامون برخی تالاب هایی هستند که در معرض خطر تغییرات اکولوژیکی بوده و به همین دلیل در فهرست مونترال قرار گرفته اند.

تالاب هایی که در شرایط بد زیست محیطی قرار دارند در فهرست مونترال که کنوانسیونی در مورد حفاظت از تالاب ها است، قرار می گیرند.

1