24 فوریه 2024 - 22:46
معاون میراث فرهنگی کشور:

۳۲.۵ درصد موزه‌های کشور تحت پوشش وزارت میراث‌اند

25 می 2023 - 13:00 dsfr.ir/gu1aq

۳۲.۵ درصد موزه‌های کشور تحت پوشش وزارت میراث‌اند
nazirkerman.ir
اهداء گلوله‌های سنگی توپ‌های تاریخی یافت شده در کاوش ها و مرمت های قلعه منوجان

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در کشور ۸۲۶ موزه وجود دارد که از این تعداد ۲۶۸ موزه تحت پوشش وزارت میراث فرهنگی است.

به گزارش «دنیای سفر» علی دارابی پیش از ظهر امروز چهارم خردادماه در حاشیه اهداء گلوله‌های سنگی توپ‌های تاریخی یافت شده در کاوش ها و مرمت های قلعه منوجان به موزه ارتش در کرمان در جمع خبرنگاران به تشریح نقش موزه‌ها در روایتگری تاریخی پرداخت و افزود: موزه‌ها امروزه نقش مهمی در روایتگری تبیین تاریخ و جلوگیری از تحریف تاریخ دارند.

او تاکید کرد: موزه ها نقش مهمی در جلوگیری از تحریف تاریخ دارند. اصولاً موزه یک رسانه صادق است که با مخاطبان گوناگون خود در هر حالی صحبت می کند.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی و گردشگری موزه‌ها را به عنوان روایتگر دارائی های یک ملت تعبیر کرد و افزود: موزه ها امروزه نقش ویترین گنجینه ها را دارند و یک نشانگر و تابلو راهنمایی برای نسل جوان هستند که به حافظه تاریخی خود رجوع و به آن افتخار کنند و با افتخار به گذشته، فردای بهتری برای خودشان و فرزندانشان رقم بزنند.

دارابی تاکید کرد: در کشور ۸۲۶ موزه وجود دارد که از این تعداد ۲۶۸ موزه تحت پوشش وزارت میراث فرهنگی است.

او تعداد موزه‌های استان کرمان را ۲۳ مورد اعلام کرد و گفت: موزه ها یکی از نشانه های توسعه یافتگی جامعه محسوب می شوند و نشان می دهد آن شهر، استان و کشور به توسعه فرهنگی اجتماعی خود توجه می کند.

دارابی اظهار کرد: استان کرمان به لحاظ ثبت آثار تاریخی در یونسکو رتبه اول کشور را دارد و یک استانی با قدمت تاریخی فروان است و آثار فراوان میراث فرهنگی و گردشگری در آن نهفته است.

1