2 مارس 2024 - 07:54
10 ایده و بسته سفر به ایران که روزنامه گاردین معرفی کرده است

عزم توراپراتورهای جهان برای نمایش شکوه طبیعی و دست ساز ایران به دنیا

2 سپتامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/y311n

در ماه های اخیر رسانه های خارجی حسابی ذوق زده درباره ایران و سفر و گردش در آن مطلب منتشر می کنند؛ همزمان با بازگشایی سفارت انگلیس در ایران و کنار رفتن محدودیت های سفر به این کشور، توراپراتورهای خارجی عزم شان را برای نشان دادن شکوه و افتخارات طبیعی و دست ساز ایرانی به گردشگران جزم کرده اند.

روزنامه «گاردین» انگلیس نیز در گزارشی به ده ایده و بسته سفر به ایران اشاره کرده است؛ تورهایی با بهای مختلف از 271 پوند تا 2.899 پوند؛ گزارش این روزنامه از نظرتان می گذرد:‌

"با بازگشایی متقابل سفارت ایران در لندن و سفارت انگلیس در تهران و کنار رفتن توصیه های وزارت امور خارجه انگلیس مبنی بر عدم سفر به ایران، گردشگران ماجراجو ممکن است به این نتیجه برسند که اکنون زمان سفر به این کشور است. در اینجا لیستی از برخی بسته های موجود سفر به ایران پیش روی شما است؛ همه آنها به صورت تورهای گروهی هدایت می شوند؛ بهای این تورها به غیر از هزینه بلیت هواپیما شامل هزینه های اقامت، حمل و نقل و ترانسپورت و نیز برخی وعده های غذایی و هزینه های ورود به اماکن دیدنی می شود".

فرهنگ و معماری

زیارتگاه های مقدس در شهر مقدس قم، آثار باستانی در پرسپولیس و اصفهان، باغ های کاشان، مقبره شعرا در شیراز و مسجد کاشی کاری شده نصیر الملک که اوج هنر ایرانی-اسلامی در میان آثار شاخص فرهنگی این تور 15 روزه هستند. بهای تور از 1.799 پوند است.

کویر نوردی در دشت لوت

دشت لوت، یکی از داغ ترین و خشک ترین مناطق زمین است که با صخره های باورنکردنی، تپه های شنی، دشت نمک و آسمانی مملو از شهاب سنگ ها رویای کویرنوردان است؛ این دشت مناظری دارد که مارکوپولو و یا شخصیتی چون ویلفرد تزیجر را در 700 سال پس از مارکوپولو مسحور خود کرده است. بهای تور 2.899 پوند برای 13 روز همراه با اقامت در کمپینگ و مهمان خانه ها است.

دشت لاله ها

این تور پیاده روی بر مبنای سفر معروف سال 1934 میلادی فریا استارک، جهانگرد معروف به ایران است که آن جلوه سرسبز ایران، روستاهای سنتی، دشت شقایق ها و دامنه های کوه البرز را پیش روی گردشگران می گذارد؛ سفر شامل یک روز اقامت در قبیله عشایر شاهسون، بازدید از مسجد آبی تبریز و نیز بازار این شهر می شود که در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شده است. بهای این تور 2.595 پوند به ازای 13 شب اقامت در ایران است.

 

سفر با کوله پشتی

سفر شخصی و مستقل به ایران مجاز نیست و گردشگران انگلیسی باید برای سفر به این کشور در یک تور گروهی ثبت نام کنند اما شما می توانید از طریق برخی توراپراتورها، یکی از این سفرهای مستقل را با همراهی حداقل دو نفر  ترتیب دهید. راهنمای شما باید در طول سفر همراه تان باشد اما در عین حال می توانید آزادانه به هر کجا که خواستید بروید و پرسه بزنید.

وب سایت «Borders of Adventure» در این راستا مشاوره و توصیه هایی را در اختیار شما می گذارد. تور ایرانی Uppersia با هزینه 897 پوند، توری 15 روزه را در اختیارتان می گذارد.

سفر با قطار به ایران از ترکیه

 گردشگران در آنکارا سوار قطار می شوند و برای بازدید از سایت های باستانی راهی تهران می شوند؛ قبل از خواب به اصفهان می رسند جایی که در آن می توانند از پل های نمادین شهر و میدان عظیم نقش جهان دیدن کنند؛ تنها با طی مسافتی اندک با قطار به یزد و معماری کویری منحصر بفرد آن می شوند؛ آخرین مقصد سفر، شیراز است؛ شهر گل و شعر. بهای این تور به ازای 9 شب سفر 1.450 پوند است.

عراق و ایران

این سفر گروهی 16 روزه، بر بازدید از نقاط مشترک فرهنگی میان ایران و عراق تمرکز دارد؛ سفر از بغداد و با بازدید از باب، کوفه و اوروک (‌گیلگمش باستان)‌ آغاز شده و شامل قایقرانی در امتداد رود دجله و پس از آن سفر به غرب ایران و بازدید از جاذبه دیدنی و جذاب تخت جمشید، شیراز، اصفهان و تهران می شود. بهای تور از 1.068 پوند اغاز می شود.

صعود به قله دماوند

رسیدن به قله مرتفع ترین کوه ایران که یک آتشفشان 5.671 متری است چهار روز زمان می برد؛ کمپ اصلی در فاصله دو ساعتی از تهران واقع شده است و این موضوع دماوند را به یکی از در دسترس ترین کوه های بالای 5 هزار متری دنیا تبدیل می کند؛ اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود این سفر هفت روزه شامل دو روز استراحت در تهران و چشمه آب گرم لاریجان نیز می شود. بهای تور از 675 پوند آغاز می شود.

اسب سواری

10 روز اسب سواری ماجراجویانه با اسب های نژاد دره شوری ایرانی در میان کوه ها و دشت های عشایرنشین مرکز ایران و گشت و گذار در کوه ها، جنگل های سرسبز و مزارع برنج. کمپینگ این تور در مراتع قابل کشت مسطح است. بهای تور از 1.890 پوند آغاز شده و شامل 5 شب کمپینگ و 5 شب اقامت در مهمانخانه ها می شود.

اسکی در ایران

پیست دیزین با ارتفاع 3600 متر و پیست شمشک با ارتفاع 3050 متر با کلبه های ییلاقی، هتل ها و تجهیزات قابل کرایه، معروف ترین استراحتگاه های ایران هستند؛ هر دوی آنها نزدیک تهران بوده و دسترسی به آنها بسیار آسان است؛ پولادکف، پیست و استراحتگاهی بزرگ تر است که در فاصله 85 کیلومتری از شیراز در جنوب ایران واقع شده است. بیشینه ارتفاع ان 3400 متر است. در این پیست می توان به رغم حجم زیاد برف و بارش آن از تابش نور قوی و شدید افتاب لذت برد. «Iranskitours.ir»‌ به ازای هر سه شب اقامت در دیزین برای گروه های 3 تا 6 نفره بسته های سفری دارد که بهای آنها از 271 پوند اغاز می شود و این تورها شامل ترانسفر از تهران هم می شوند.

جشنواره ها

رویدادهای مذهبی و فرهنگی بسیاری در ایران وجود دارد که نشان دهنده تنوع فرهنگی و قومی در ایران و تاثیرات تاریخی است؛ از جمله این جشنواره ها می توان به جشن گل و گلاب کاشان در ماه می و یا جشن آتش در معبد چک چک یزد اشاره کرد که جشن دین باستانی زرتشتی است. توراپراتور «‌Thetis Travel» می تواند در این حوزه تورهای سفارشی همراه با گشت و گذار و بازدید از قبایل عشایری را ترتیب دهد. بهای تور هنوز محاسبه نشده است.

 

سفرهای ماجراجویانه

تور اپراتور «Adventure Iran»، طیف وسیعی از سفرهای ماجراجویانه را معرفی می کند؛ از جمله هشت روز دوچرخه سواری از الموت و از طریق کوه ها تا مقصد دریای خزر و یا تور خارج از جاده با خودروهای دو دیفرانسیل در مسیر  کویری دشت کویر و دشت لوت. از دیگر گزینه های این تور می توان به 10 روز دوچرخه سواری در کویر مرکزی و یزد اشاره کرد که حدود 240 کیلومتر از این مسیر رکاب زنی در پهنه بیابانی جاده ابریشم است. بهای تور 10 روزه دوچرخه سواری از 610 پوند آغاز می شود (در قالب گروه 5 نفره)، قیمت ها بنا به تعداد اعضای گروه متفاوت است.

1