دو خانه قاجاری شیراز در حال مرمت است

1 سپتامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/cx1xo

دو خانه تاریخی در شیراز که قدمت شان به دوره قاجاری می رسد در حال مرمت است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس خانه های تاریخی-ثبتی فروغ الملک و سعادت در بافت تاریخی شیراز با اعتبار 71 میلیون و 500 هزار تومان مرمت می شوند.

بنا بر این گزارش در حال حاضر مرمت گران فارس این دو خانه تاریخی را مرمت می کنند به طوری که در خانه تاریخی فروغ الملک رنگ آمیزی شیر سرها و مرمت ورق گالوانیزه روی آن همچنین رنگ آمیزی درهای چوبی و در خانه قاجاری سعادت نیز سبک سازی با مرمت پشت بام ضلع غربی، مرمت سقف چوبی پروازبندی، تعمیرات مورد نیاز سرویس های بهداشتی از جمله اقداماتی است که در حال انجام است.

گفتنی است، خانه فروغ الملک از بناهای تاریخی دوران قاجار در شیراز است که در محور سنگ سیاه (بافت تاریخی شیراز) واقع شده است. این بنا دارای چهار قسمت اصلی است: بنای بیرونی، بنای اندرونی، بنای مطبخ خانه و حمام و اصطبل. مهمان سرایی نیز در ورودی ساختمان آن قرار دارد. بنای بیرونی شامل هشتی ورودی است که از طریق راهرو با سکوهای انتظار به حیاط متصل می شود. در دو سمت شمال و جنوب دو اتاق پنج دری وجود دارد که چهار اتاق در دو طرف هر کدام از پنج دری ها قرار گرفته که به وسیله چهار راهرو به هم متصل شده اند. قسمت اندرونی که مورد استفاده اعضای خانواده قرار می گرفته، شامل یک سالن اصلی در ضلع شمالی است و در دو طرف شرق و غرب نیز اتاق هایی سه دری و در جنوب آن اتاق آیینه قرار دارد. همه طبقات به وسیله یک زیرزمین که به عنوان انبار استفاده می شده، به هم متصل می شوند. در ضلع شمال شرقی بیرونی، بنای مطبخ خانه و حمام قرار دارد. کل ساختمان به صورت یک طبقه و در قسمتی دو طبقه با آجر و ملاط ماسه آهکی ساخته شده است. این بنا متعلق به قوام الدین ملقب به فروغ الملک که یکی از بستگان قوام شیرازی بوده که در سال 1210 هجری قمری برای سکونت وی احداث شده است. این خانه در تاریخ 30/03/1377 با شماره 2040 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه سعادت از خانه های دوره قاجاریه در شیراز است که در محله سنگ سیاه واقع شده است. این خانه دارای پلان حیاط مرکزی و اتاق های سه دری و پنج دری است که در آنها تزیینات کاشی کاری، آجرکاری، گره چینی، سنگ های حجاری شده و سقف های چوبی وجود دارد. هم چنین این خانه دارای ستون هایی گچبری شده است. این خانه در سال 1384 توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری فارس و به منظور حفظ و احیای هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران، به موزه خاتم یا خانه خاتم تبدیل گردید. این بنا در تاریخ 2/8/82 با شماره 10481 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1