تلاش برای جلوگیری از تخریب محوطه باستانی تازنگ

1 سپتامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/gi2dk

پروژه باستان شناختی گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی تازنگ سوالی صیدون باغملک با هدف جلوگیری از تخریب روز افزون این محوطه باستانی و ارایه راه کارهای موثر برای حفظ این محوطه ارزشمند در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، عباس باورسایی سرپرست پروژه باستان شناختی گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و حریم محوطه باستانی تازنگ سوالی بخش صیدون شهرستان باغملک این مطلب را در جلسه گزارش که در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد مطرح کرد.

او با اشاره به اینکه محوطه تازنگ یکی از محوطه های تاریخی مهم شهرستان باغملک، استان خوزستان بوده و در 7 کیلومتری شمال غرب شهر صیدون واقع شده است تصریح کرد که در پی تعرضات کشاورزان و تسطیح قسمت وسیعی از محوطه به منظور گسترش زمین های کشاورزی و ایجاد مرغداری در قسمت شمالی و جنوبی، قسمت زیادی از این محوطه از بین رفته است.

به گفته این باستان شناس، علاوه بر این، بخش های دیگری از محوطه نیز در مسیر کانال های آبرسانی مزارع کشاورزی و جاده روستایی قرار گرفته بود که این قسمت ها نیز به این منظور تسطیح و تخریب شده اند. به این عوامل، آسیب های ناشی از هجوم غارت گران اموال تاریخی و حفاران غیرمجاز را نیز باید افزود.

باورسایی اظهار داشت: با توجه به وسعت بسیار زیاد تخریب در محوطه و روند رو به رشد آن، اولویت اجرای پروژه ای حفاظتی با هدف جلوگیری از تخریب هر چه بیشتر محوطه احساس می شد از این رو، محوطه  باستانی تازنگ در قالب برنامه ای با هدف تعیین عرصه و حریم مورد گمانه زنی قرار گرفت.

به گفته او، با مشخص کردن وضعیت عرصه و حریم این محوطه و ارائه ضوابط مربوط به آن، می توان علاوه بر حفاظت از محوطه و جلوگیری از تخریب ها و تعرضات انسانی به این میراث بشری، راهکارهای مناسبی در خصوص حفاظت عرصه و حریم محوطه و نحوه ساخت و سازهای مسکونی، کاربری های کشاورزی، عمرانی و چگونگی عبور معابر در فضای پیرامونی محدوده باستان شناختی ارائه داد.

این باستان شناس، خاطرنشان ساخت که در جریان گمانه زنی محوطه باستانی تازنگ ، تعداد 33 گمانه مورد کاوش قرار گرفت. در پایان پروژه  گمانه زنی در محوطه تازنگ 147 قطعه سفال مربوط به دوره های هزاره پنجم پیش از میلاد به دست آمد. در این گمانه زنی همچنین ظروف سفال مربوط به دوره اشکانی، ساسانی و اسلامی در اشکال و اندازه های متنوعی کشف شد که از جمله آن ها می توان به انواع کاسه ها، خمره با دهانه باز و نیز خمره با دهانه بسته در ابعاد مختلف اشاره کرد.

این باستان شناس، آگاهی از گاه نگاری، نوع و روند شکل گیری استقرارها در محوطه و بررسی های آسیب شناختی محوطه، ارائه راهکارهایی به منظور جلوگیری از آسیب های بیشتر و مشخص کردن عرصه و حریم محوطه را از اهداف کلی پروژه باستان شناختی گمانه زنی محوطه  تازنگ  اعلام کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1