22 فوریه 2024 - 12:21
قائم مفام وزیر میراث فرهنگی:

حال فرش ایرانی خوب نیست

29 مارس 2023 - 18:50 dsfr.ir/p41ou

حال فرش ایرانی خوب نیست
ایرنا
بازدید قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از موزه فرش ایران

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: حال فرش ایرانی خوب نیست اگر حال این هنر ناب خوب شود، حال ابعاد مختلف فرهنگی اجتماعی و اقتصادی کشور نیز خوب خواهد شد.

به گزارش «دنیای سفر»، علی دارابی امروز چهارشنبه در حاشیه بازدید از موزه فرش ایران اظهار داشت: فرش بیانگر شناسنامه و هویت فرهنگی هنری ما ایرانیان است، سابقه و قدمت این هنر - صنعت به درازای تاریخ است و میراث ملموس و ناملموس ایران در تار و پود فرش ایرانی به وضوح دیده می شود.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی گفت: سبک زندگی و ادوار تاریخی ایران در لابلای نقوش فرش های ایرانی روایت می شود. حتی معماری موزه ملی فرش، دار قالی است که تاثیر هنر فرش بر معماری را نشان می دهد.

وی افزود: اگر چه فرش را به عنوان یک صنعت می شناسند اما در حقیقت تاریخ هنر فرش بسیار قدیمی تر از صنعتی بودن آن است که روایت تاریخ و تمدن ایرانیان است. اگر از اقتصاد بدون نفت یا دیپلماسی عمومی سخن می گوییم، باید به فرش توجه کنیم؛ فرش راه میانبر برای معرفی صلح دوستی و نوع دوستی ایرانیان به جهان است.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی گفت: حال فرش ایرانی خوب نیست، اگر حال این هنر ناب خوب شود، حال همه ما و حال همه ابعاد فرهنگی اقتصادی کشور خوب خواهد شد. رقبای زیادی در دنیا برای فرش دستباف ایرانی وجود دارند، اما اصالت فرش ایرانی مورد تاکید است. بسیاری از مشتریان فرش ایرانی را به عنوان فرش نخست خود انتخاب می کنند.

دارابی خاطرنشان کرد: باید در نمایشگاه های بزرگ دنیا حضور داشته باشیم و سرمایه گذاری گسترده جدی باید انجام شود. اگر چه تولیدکنندگان و صنوف مختلف فرش صاحب اصلی این هنر هستند اما دولت ها هم باید حمایت کرده و نسبت خود را با سند ملی توسعه فرش ایران مشخص کنند.

وی گفت: دولت سیزدهم و مجلس باید درباره تعیین متولی اصلی فرش ایران تصمیم بگیرند. فرش، در صدر صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران است و شهرت جهانی دارد که همراه و مترادف نام ایران است.

معاون وزیر میراث فرهنگی ادامه داد: هنر فرش ایرانی باید حفظ شود و باید همه تولیدکنندگان و هنرمندان این عرصه قدردانی شوند. همچنین باید چالش های کسب و کار هنرمندان برطرف شده و برنامه ای ویژه برای فرش ایرانی تدارک دیده شود.

دارابی تاکید کرد: موزه ملی فرش گنجینه، تالار بزرگی از تاریخ، فرهنگ و هنر ایران است. کمک می کنیم شرایط بهتری برای تولیدکنندگان فراهم شود. وزارت میراث فرهنگی هم به سهم خود اقدامات لازم را در این زمینه انجام می دهد.

1