28 فوریه 2024 - 18:45
سخنگوی آتش نشانی:

گردشگری فقط بازدید از باغ و کاخ نیست

29 مارس 2023 - 18:20 dsfr.ir/yw5u9

گردشگری فقط بازدید از باغ و کاخ نیست
ایرنا
بازدید از ایستگاه های ۱۰۰ ساله آتش نشانی

سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: گردشگری فقط بازدید از باغ و کاخ نیست، ما ایستگاه های قدیمی داریم که دارای قدمت حدود ۱۰۰ ساله بوده و ساختمان‎های شان در وزارت میراث فرهنگی ثبت شده است.

به گزارش «دنیای سفر» از روابط عمومی ستاد گردشگری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، جلال ملکی امروز، چهارشنبه نهم فروردین گفت: در سال های گذشته فعالیت های گردشگری بیشتر به صورت جزیره ای و در برخی مناطق خاص مانند منطقه ۱۱ و ۱۲ انجام می شد، اما امسال شاهد برنامه های گردشگری هستیم که به صورت متمرکز و با برنامه ریزی، هدفمند، اجرا می شود. ستاد گردشگری فعالیت شبانه روزی بسیار خوبی در ایام نوروز داشته و در امر اطلاع رسانی نیز عملکرد موفقی داشته است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان این که بسیاری تهران را فقط شهری اداری، سیاسی و صنعتی می دانند، اظهارداشت: تهران دارای جاذبه های گردشگری متنوعی است که اگر در ارائه و معرفی آن به خوبی و هدفمند عمل شود می تواند یکی از قطب های گردشگری کشور شود.

گردشگری فقط بازدید از باغ و کاخ نیست

ملکی با اشاره به این که درون مجموعه شهرداری تهران مکان های بسیاری برای معرفی و بازدید وجود دارد، تاکیدکرد: گردشگری نباید فقط یک باغ و بوستان و کاخ در نظر گرفته شود. بخشی از گردشگری شهری می تواند به طور مثال، خط تفکیک سازمان مدیریت پسماند باشد که بار آموزشی برای شهروندان به همراه دارد.

سخنگوی سازمان آتش نشانی شهرداری تهران افزود: در حوزه آتش نشانی، ما ایستگاه های قدیمی داریم که دارای قدمت حدود ۱۰۰ ساله بوده و ساختمان ‎های شان در وزارت میراث فرهنگی ثبت شده است. علاوه بر این ما می توانیم ساز و کار طراحی عملیات های واقعی را انجام بدهیم و شرایطی را فراهم کنیم تا مردم بتوانند از مرکز آموزش بین المللی سازمان آتش نشانی بازدید کنند.

وی افزود: ما می توانیم بخشی از مسیر گردشگری را در مجموعه های شهرداری تعریف کنیم. بلدیه تهران جزو اولین سازمان هایی بوده که در تهران خدمت رسانی می کرده است و باتوجه به این موضوع، تاریخ شهرداری و بلدیه تهران، می تواند یکی از جاذبه های گردشگری برای مردم باشد.

آماده باش ۱۷۵ مرکز آتش نشانی در سیزده بدر

معاون فرهنگی و اجتماعی و سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، تصریح کرد: ما آمادگی داریم برای کمک و بهتر شدن فعالیت های ستاد گردشگری شهرداری تهران، هرگونه همکاری با این ستاد داشته باشیم.

ملکی با بیان این که در ایام نوروز ۱۳۴ ایستگاه آتش نشانی در آماده باش کامل هستند، خاطرنشان کرد: در طرح استقبال از بهار در چندمرحله استقرارهای ویژه ای داریم. در ایام نوروز، آتش نشانان در ۶ مسیر ورودی و خروجی شهر تهران مستقر هستند. در روز طبیعت نیز ۴۰۰ آتش نشان در ۱۷۵ نقطه از جمله پارک ها و بوستان ها حضور دارند و آماده خدمت رسانی به شهروندان هستند.

اولین آتش نشانی تهران کی و کجا ساخته شد؟

در سال ۱۳۰۳ شمسی، بلدیه تهران یک دستگاه خودروی آب پاش برای آب پاشی خیابان های خاکی شهر خریداری کرد و یک سال بعد، هنگامی که سرلشکر کریم بوذرجمهری کفالت بلدیه تهران را برعهده داشت، وجود همان ماشین آب پاش، مقدمه ای برای شکل گیری نهادی برای مقابله با آتش سوزی در تهران شد. به این ترتیب که چند متر لوله، یک سر لوله و چند شیر به آن ماشین افزودند تا برای خاموش کردن حریق های احتمالی نیز کارآیی داشته باشد.

ماهنامه «سرزمین من» در شماره ۹۷ خود می نویسد: ناصرالدین شاه در یکی از سفرهایش به روسیه تزاری و هنگامی که از آستراخان عبور می کرد، به بازدید یکی از ایستگاه های آتش نشانی رفت. آتش نشانان ایستگاه، مانوری برای شاه برگزار کردند که باعث اعجاب و ذوق زدگی ناصرالدین شاه شد. گمان می شود که این دیدار جرقه ای بود برای ایجاد اداره اطفائیه یا همان آتش نشانی امروزی. هر چند به نظر پژوهشگران، تاریخ آتش نشانی در تهران به کمی قبل تر مربوط می شود.

می گویند میرزا تقی خان امیرکبیر صدراعظم وقت، نخستین کسی بود که به اهمیت ایجاد یک سازمان آتش نشانی در تهران پی برد. امیرکبیر مدت ها بود که از گزارش های مامورانش پی برده بود که دکان فلان یا فلان کاروان سرا یا بهمان خانه در آتش سوخته است و تا مردم از راه برسند و با بیل، خاک روی آتش بریزند و با دلوچه ها آب بیاورند، مال و جان مردم یکسره بر باد رفته است و چه بسا قیصریه ای در آتش از میان رفته باشد.

امیرکبیر در این گزارش ها خوانده بود که چگونه چلیک (پیت)های نفت در قهوه خانه ای شعله کشیده اند یا عدل های پشم در کاروان سرا یا تیمچه ای یکسره سوخته و به باد رفته است. گزارش هایی از این دست بسیار بود و صدراعظم به وفور با آنها برخورد کرده بود.

نخستین کوشش او برای تاسیس اداره آتش نشانی فراتر از طرحی بر کاغذ نبود و از دستوری شفاهی پیش تر نرفت اما در همان زمان، سفارت روس در تبریز و تهران شعبه هایی از اطفائیه برای سفارت خود فراهم کرده بودند. گفته می شود در اواخر دوره ناصری، فردی روسی در سه راه امین حضور تهران و نزدیک محله باغ پسته یک ایستگاه آتش نشانی ایجاد کرد تا از دکان هایی که تحت اجاره اش در آنجا بود، در مواقع ضروری محافظت کند. چون نهاد بلدیه برای نخستین بار در تهران پس از مشروطه و به ریاست دکتر خلیل خان سقفی معروف به علم الدوله پزشک مخصوص دربار بنیان نهاده شد، فکر اداره اطفائیه مجدد بر سر زبان ها افتاد اما از همان ساختار روسی فراتر نرفت.

در اواخر دوره قاجار یعنی یک سال پیش از برقراری حکومت جدید، بلدیه به دست یکی از افسران قشون متحدالشکل افتاد که پیش تر از اعضای قزاق خانه بود. کریم آقا بوذرجمهری که هنوز هم در محاورات کهنسالان تهرانی خیابانی به نام او گفته می شود، در سال ۱۳۰۳ خورشیدی و در زمان کفالت بلدیه یک دستگاه خودرو آبپاش برای بلدیه تهیه کرد تا خیابان های خاکی تهران را آبپاشی کند اما همین دستگاه، مقدمه ای شد تا طی چند سال بعد اداره اطفائیه بر پایه همین یک دستگاه تاسیس شود.

در ابتدای تاسیس این اداره، هانری فردریش دوئل که از مکانیک های قشون روس بود به ریاست فنی این اداره منصوب شد. از دیگر روسای این اداره جدیدالتاسیس می توان از یکی از افسران مخالف بولشویک ها به نام کلنل وربا نام برد که در قزاق خانه قفقاز بود و پس از انقلاب اکتبر به ایران پناهنده شد و برای مدتی ریاست نظامی این اداره را به عهده داشت. تمام پرسنل این اداره از افراد قشون انتخاب شده و برخی نیز از درجه داران به شمار می آمدند.

این اداره در خیابان چراغ برق و در محل گاراژی به نام حسینی تشکیل شد که به سیداسدالله تاجر تعلق داشت. چندی بعد این اداره با حفظ سمت اطفاء حریق، در آبرسانی به مردم محلات نیز شرکت کرد. همین امر باعث شد این اداره، چند دستگاه آبپاش دیگر نیز از آلمان خریداری کند و تعداد اتومبیل هایش را به شش برساند.

نخستین اداره آتش نشانی تهران در آذرماه ۱۳۰۷ خورشیدی و با استخدام شوفرهایی از قشون و گروهبان هایی از هنگ بهادران و آهنین تشکیل شد.

نخستین آتش سوزی که توسط این اسکادران (گردان) جدید اطفاء شد و به ثبت رسید در هشتم مهر ۱۳۰۸ به وقوع پیوسته بود. در این آتش سوزی وسیع، سالن سینمایی که به بانوان تعلق داشت و به صنعتی مشهور بود در لاله زار طعمه حریق شد و با وجود تمامی کوشش های آتش نشانان نوپای تهرانی این سالن به تلی از خاکستر مبدل شد.

1