رکوردشکنی گردشگری عربستان چگونه رقم خورد؟

27 مارس 2023 - 13:30 dsfr.ir/lc1p9

رکوردشکنی گردشگری عربستان چگونه رقم خورد؟
greenprophet.com
پروژه «نئوم» (NEOM) در عربستان در حال اجرا است

طی دو ماه گذشته نزدیک به ۵ میلیون نفر از عربستان سعودی دیدن کرده اند زیرا این کشور به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد متکی به نفت و جذب بازدیدکنندگان خارجی بیشتر است.

به گزارش «دنیای سفر» به نقل از گالف نیوز، «احمد الخطیب» وزیر گردشگری عربستان اعلام کرد که تعداد بازدیدکنندگان از این کشور در ژانویه به ۲.۴ میلیون نفر و در فوریه امسال به ۲.۵ میلیون نفر افزایش یافته است.

او در یک نشست آنلاین با سرمایه گذاران گردشگری در سرتاسر این کشور گفت: بخش گردشگری در این پادشاهی ارقام تاریخی در نرخ اشغال و تعداد بازدیدکنندگان از خارج به ثبت رسانده است و وزارت گردشگری مشتاق همکاری به ویژه از سوی اپراتورهای بخش گردشگری در شهرهای مقدس مکه و مدینه است که در ماه مبارک رمضان آمارهای بالایی را به ثبت رسانده اند.

میلیون ها مسلمان از سراسر جهان برای عبادت، انجام عمره در مسجد الحرام در مکه و زیارت مسجد النبی در مدینه، عمدتاً در ماه رمضان به اماکن مقدس به عربستان سعودی سفر می کنند.

عربستان سعودی در ماه های اخیر از مجموعه ای از تسهیلات برای مسلمانانی که می خواهند برای انجام عمره به این کشور بیایند، رونمایی کرده است.

مسلمانانی که انواع مختلفی از ویزاهای ورود مانند ویزای شخصی، دیدار و گردشگری را دارند، مجاز به انجام عمره هستند. مقامات سعودی همچنین ویزای عمره را از ۳۰ روز به ۹۰ روز تمدید کرده اند و به دارندگان اجازه داده اند از طریق تمام خروجی های زمینی، هوایی و دریایی وارد این کشور شوند و از هر فرودگاهی خارج شوند.

شهروندان سعودی می توانند برای دعوت از دوستان خود در خارج از کشور برای بازدید از این کشور و انجام عمره، برای ویزا اقدام کنند.

عربستان سعودی همچنین یک ویزای ترانزیت توقفی صادر می کند که به دارنده آن اجازه می دهد عمره را به جا آورند، از مسجد النبی بازدید کنند و در رویدادهای مختلف در سراسر این کشور شرکت کنند.

عربستان همچنین گفته است که ساکنان شورای همکاری خلیج فارس بدون توجه به حرفه خود واجد شرایط درخواست ویزای توریستی هستند و به آنها اجازه می دهد عمره را انجام دهند.

وزیر گردشگری عربستان در ماه ژانویه اعلام کرد که این کشور قصد دارد در سال ۲۰۲۳ از ۲۵ میلیون گردشگر خارجی میزبانی کند.

مقام های عربستان سعودی قصد دارند با کمک «راهبرد گردشگری ملی» سالانه ۱۰۰ میلیون گردشگر را تا پایان این دهه به کشورشان جذب کنند. یکی دیگر از اهداف این پروژه ایجاد مشارکت ۱۰ درصدی صنعت گردشگری در تولیدات ناخالص داخلی این کشور است که از نظر اقتصادی به درآمد ناشی از فروش نفت متکی است.

در ماه نوامبر سال گذشته وزیر گردشگری عربستان در جریان نشست شورای جهانی سفر و گردشگری اعلام کرد که این کشور تا سال ۲۰۳۰ فرصت های سرمایه گذاری به ارزش ۶ تریلیون دلار را در حوزه سفر و گردشگری ایجاد خواهد کرد.

مقام های عربستان سعودی در راستای «راهبرد گردشگری کشور»، توسعه چندین پروژه مختلف را آغاز کرده اند که از جمله آن ها به پروژه «نئوم» (NEOM) می توان اشاره کرد که یک کلان شهر با بودجه ۵۰۰ میلیارد دلار است. مقام های این کشور امیدوارند «نئوم» به یک قطب گردشگری جهانی تبدیل شود.

پروژه نئوم یک پروژه بزرگ و مهم در عربستان سعودی است که در حال حاضر در دست اجرا قرار دارد. این پروژه با هدف تحول عربستان به یک اقتصاد دانش بنیان و زیرساخت های پایدار در طولانی مدت، به عنوان یک شهر هوشمند و کربن صفر پیشرفته در حوزه های فناوری، صنعت، انرژی و گردشگری شناخته شده است.

منابع مالی این پروژه عظیم تا حد زیادی توسط صندوق سرمایه گذاری عمومی که وجوهی را به نمایندگی از دولت عربستان سعودی سرمایه گذاری می کند، تامین می شود. شرکت توسعه سعودی که برای ایجاد نئوم تأسیس شده و توسط مدیر اجرایی آن «ندمی النصر» رهبری می شود، ادعا می کند که این صندوق ۵۰۰ میلیارد دلار به این طرح کمک می کند. این طرح از برنامه چشم انداز ۲۰۳۰ عربستان برای تنوع بخشیدن به اقتصاد این کشور به منظور کاهش وابستگی آن به نفت است. سه حرف نخست عنوان شهر نئوم (Neom) از کلمه neo- در یونانی گرفته شده که به معنای جدید است و حرف «m» آن نیز برگرفته از واژه عربی مستقبل به معنای «آینده» است.

نئوم مساحتی در حدود ۱۰۲۰۰ مایل مربع (۲۶۵۰۰ کیلومتر مربع) در شمال غربی عربستان سعودی را در بر می گیرد که تقریباً به اندازه کشور آلبانی است. این منطقه از جنوب به دریای سرخ و از غرب به خلیج عقبه محدود می شود.

نئوم از ۱۰ پروژه (منطقه) تشکیل خواهد شد و تاکنون جزئیات آن چهار مورد از مناطق اعلام شده است که شامل «لاین» (The Line) که معروف ترین آن است و همچنین اگزاگون (Oxagon)، تروجنا (Trojena) و سنداله (Sindalah) می شود.

«لاین» یک شهر خطی ۱۷۰ کیلومتری است که ۹ میلیون نفر را در خود جای خواهد داد و از شرق تا غرب در سراسر منطقه نئوم اجرا خواهد شد. به گفته سازنده، این شهر از دو آسمان خراش خطی موازی به ارتفاع ۵۰۰ متر تشکیل خواهد شد که در فاصله ۲۰۰ متری از هم قرار دارند. ساختمان ها با نماهای آینه کاری پوشیده خواهند شد. «اگزاگون» به عنوان یک شهر بندری هشت ضلعی در نظر گرفته شده است که در دریای سرخ در منتهی الیه جنوب منطقه نئوم ساخته خواهد شد. این بندر قرار است بزرگ ترین سازه شناور جهان باشد.

«تروجنا» به عنوان پیست اسکی در کوه های سروات در نزدیکی شمال منطقه نئوم برنامه ریزی شده است. این پیست اسکی در فضایی باز به مساحت ۶۰ کیلومتر مربع، قابلیت اسکی و ورزش های زمستانی در تمام طول سال ارائه می کند و قرار است میزبان بازی های زمستانی آسیایی ۲۰۲۹ باشد.

«سنداله» هم به عنوان یک استراحتگاه جزیره ای در دریای سرخ برنامه ریزی شده است. این جزیره ۸۴۰ هزار متر مربعی با هدف قایقرانی تاسیس می شود و دارای یک اسکله تفریحی با ۸۶ لنگرگاه و هتل های متعدد خواهد بود.

ساخت نئوم جدول های زمانی بلندپروازانه ای دارد و بسیاری از پروژه ها تا سال ۲۰۳۰ ساخته می شوند. تصاویر هوایی جدید منتشر شده نشان می دهد حفاری برای فونداسیون کلان شهر ۴۴۰ میلیارد پوندی «لاین» عربستان سعودی آغاز شده و حفاران را در سایتی به طول ۱۷۰ کیلومتر نشان می دهد. در این فیلم، حفاری هایی دیده می شوند که در حال ایجاد زیربنای این شهر هستند و انتظار می رود که این حفاری پایه های شهر را در داخل خود نگه دارد.

شاهزاده محمد بن سلمان اعلام کرده است که می خواهد شهر را تا سال ۲۰۳۰ آماده کند، اگرچه مهندسان گفته اند ساخت آن ممکن است ۵۰ سال طول بکشد! طبق جدول زمانی اعلام شده، اولین بخشی که برای تکمیل برنامه ریزی شده، جزیره مجلل «سنداله» است که توسعه دهنده پروژه نئوم قصد دارد از اولین مهمانان خود در اوایل سال ۲۰۲۴ در این جزیره استقبال کند.

1