17 آوریل 2024 - 09:32

سفر به مشهد با ماشین شخصی

26 مارس 2023 - 12:00 dsfr.ir/wt1og

سفر به مشهد با ماشین شخصی
میثم رودکی
سفر به مشهد با ماشین شخصی

فصل بهار مناسبت ترین گزینه برای سفر به مشهد و تابستان هم انتخاب دوم شما محسوب می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، مشهد یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری برای ایرانیان است. اکثر خانواده های ایرانی سفر به شهر مشهد را به قصد سیاحت و زیارت در برنامه گردشگری خود دارند. هر فرد و یا خانواده ای برای مسافرت به مشهد با چندین گزینه روبه روست. قبل از اینکه وسیله سفر را انتخاب کنید باید زمان سفر را هم در نظر بگیرید. برای سفرهای جاده ای و همراه با خودروی شخصی، بهترین زمان نیمه اول سال است. فصل بهار مناسبت ترین گزینه برای سفر به مشهد و تابستان هم انتخاب دوم شما محسوب می شود.

مشهد یک فرودگاه بین المللی، سه پایانه اتوبوسرانی و یک ایستگاه قطار دارد. تور مشهد به صورت زمینی و تور مشهد هوایی هم جز گزینه های انتخابی مسافران است. اما در صورتی که قصد سفر به مشهد با خودروی شخصی داشته باشید، این مطلب می تواند به شما کمک کند. 

از کدام جاده به مشهد برویم؟

سفر جاده ای لذت های خاص خود را دارد. اگر همراه با خانواده خود و خودروی شخصی از تهران به مشهد سفر می کنید، این سفر می تواند یکی از خاطره انگیزترین مسیرهای زندگی شما باشد.

برای سفر به مشهد دو گزینه پیش رو دارید:

  1. جاده سمنان
  2. جاده مازندران

مسیر جاده کویری سمنان

جاده سمنان نسبتا جاده ای خلوت و بیابانی است که نسبت به جاده مازندران مسافت کم تری را پیش رو دارید. اگر از رانندگی در جاده های کویری خسته نمی شوید، این جاده می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد؛ چون با مسافت کم تری به مقصد می رسید. در این مسیر از شهرهای گرمسار، سرخه، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار و نیشابور عبور می کنید. با توقف در هر کدام از این شهرها می توانید کمی استراحت کنید و مجددا به مسیر ادامه دهید. دامغان و شاهرود دو گزینه مناسب برای اقامت کوتاه شما هستند. اولی به دلیل سوغاتی خوشمزه ای که دارد و دومی به خاطر طبیعت شگفت انگیزش که هر مسافری را به خود جذب می کند. از تهران تا مشهد به طور میانگین 9 الی 10 ساعت در راه خواهید بود.

مسیر جنگلی شمال (آمل، ساری، گرگان، بجنورد)

اما در صورتی که می خواهید در جاده ای سرسبز برانید و خاطرات ویژه ای از این سفر و مسیر داشته باشید، جاده مازندران را انتخاب کنید. با حرکت در جاده مازندران تقریبا پنج ساعت بیشتر از جاده سمنان در راه هستید؛ اما این جاده آنقدر جذاب و دیدنی است که طولانی شدن مسیر را چندان احساس نمی کنید. در این مسیر می توانید توقف داشته باشید و از طبیعت زیبای مازندران لذت ببرید.

اگر مبدا حرکت شما تهران باشد، باز هم دو انتخاب دارید:

  1. جاده هراز
  2. جاده فیروزکوه

با حرکت در جاده هراز از شهرهای معروفی چون آمل، بابل، قائمشهر، ساری، گلوگاه، گرگان، گالیکش، آشخانه، بجنورد، قوچان و چناران عبور می کنید تا به مشهد مقدس برسید. هرکدام از این شهرها گزینه مناسبی برای توقف و استراحت هستند؛ چون هرکدام طبیعتی زیبا و دیدنی دارند که لذت سفر به مشهد را دو چندان می کند.

چه ساعتی حرکت کنیم؟

سفر جاده ای نیاز به آمادگی جسمانی دارد. به ویژه اینکه مسیر تهران تا مشهد تا حدودی طولانی است و باید برای رانندگی در این مسیر آماده باشید. بنابراین سعی کنید پیش از سفر به اندازه کافی بخوابید. اگر رانندگی در تاریکی برای شما سخت است، بهتر است صبح زود حرکت کنید تا قبل ازتاریکی به مقصد برسید. اگر در تور مشهد از تهران به صورت زمینی هم ثبت نام کرده باشید، تقریبا 12 ساعت در راه هستید؛ پس برای این سفر طولانی آماده شوید.

برای سفر جاده ای چه وسایلی همراه ببریم؟

سفر جاده ای به ملزوماتی نیاز دارد که سفر را برای شما راحت تر کند. اگر از مشهد به تهران سفر کنید، تقریبا 12 ساعت در راه هستید و قطعا به خوراکی و مواد غذایی نیاز پیدا می کنید. اگر به رستوران های بین راهی علاقه ندارید، بهتر است از خانه غذا همراه داشته باشید. آب، خوراکی، چای و نوشیدنی، چادر و زیرانداز وسایلی هستند که همراه داشتن آن ها برای آسایش مسافران الزامی است؛ اما هر خودرویی به تعدادی وسیله یدکی نیاز خواهد داشت که در مسیرهای طولانی امکان دارد مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال روغن ترمز، زنجیر چرخ و لاستیک اضافه مواردی هستند که قبل از سفر باید آماده شده و در صندوق خودرو قرار بگیرند. 

در سفرهای جاده ای همیشه به این موضوع توجه داشته باشید که احتیاط و پیش بینی خطر اهمیت بالایی دارد. با توجه به طولانی بودن مسیر مشهد اگر راننده کمکی هم همراه داشته باشید، کارتان آسان تر خواهد شد. نکته مهم دیگر این است که باید قبل از سفر از سلامتی خودرو مطمئن شوید، بنابراین حتما لاستیک ها، بخاری و کولر، مخزن رادیاتور و وضعیت روغن ترمز را چک کنید.

سفر با خودروی شخصی همان قدر که جذاب و خاطره انگیز است، سختی های خود را هم همراه دارد. بنابراین اگر سفر شخصی برای شما راحت نیست، به راحتی می توانید با ثبت نام در تور مشهد هوایی یا زمینی سفری آرام پیش رو داشته باشید.

مقرون به صرفه بودن و کم هزینه بودن یکی از مسائلی است که اکثر مسافران به آن فکر می کنند. پس اگر هزینه بنزین و استهلاک خودرو برای شما به صرفه نیست، می توانید با ثبت نام در تور مشهد از تهران سفرتان را آغاز کنید.

1