24 فوریه 2024 - 22:40

«حلقه سئول» بلندترین و بزرگ ترین چرخ و فلک جهان

22 مارس 2023 - 11:10 dsfr.ir/nk8bf

«حلقه سئول» بلندترین و بزرگ ترین چرخ و فلک جهان
arielworld.fr
«حلقه سئول» (Seoul Ring) بلندترین و بزرگ ترین چرخ و فلک جهان

کره جنوبی در طرح موسوم به «حلقه سئول»، ساخت یک چرخ و فلک بزرگ را مد نظر دارد که انتظار می رود از چرخ و فلک های مشهور جهان پیشی بگیرد.

به گزارش «دنیای سفر» و به نقل از دیلی میل، چرخ و فلک های موسوم به «چشم لندن» (London Eye)، «فلایر سنگاپور» (Singapore Flyer) و چرخ و فلک های دیگری در سرتاسر جهان، چندین دهه است که توجه مردم محلی و گردشگران را به خود جلب کرده اند، اما کره جنوبی با برنامه ریزی برای ساخت بزرگ ترین چرخ و فلک بدون پره جهان که تا سال ۲۰۲۵ قرار است مناظر خیره کننده ای را از پایتخت این کشور ارائه دهد، این امر را ارتقاء خواهد داد.

این طرح آینده نگر موسوم به «حلقه سئول» (Seoul Ring)، به لطف فناوری نوآورانه خود از ظاهر سنتی چرخ و فلک فاصله می گیرد.

این چرخ و فلک در یک محل سابق دفن زباله در «پارک هانول» (Haneul Park) ساخته خواهد شد که سازمان «دولت متروپولیتن سئول» (SMG) آن را «دروازه ای به سئول» (Gateway to Seoul) می نامد. این سازمان در بیانیه ای که اوایل ماه جاری منتشر شد، گفت: حلقه سئول نه تنها به عنوان یک مرکز سرگرمی عمل می کند، بلکه به یک مجموعه فرهنگی تبدیل می شود. علاوه بر این، محلی را برای برگزاری جشنواره ها، محتواها و برنامه های فرهنگی و گردشگری و مکانی برای ارتباط فراهم خواهد کرد.

سی ان ان گزارش داد که این چرخ و فلک پس از ساخته شدن، ۵۹۱ فوت ارتفاع خواهد داشت. برای مقایسه می توان گفت که این چرخ و فلک، ۱۴۹ فوت بلندتر از چرخ و فلک موسوم به «چشم لندن» خواهد بود که ارتفاع آن ۴۴۲ فوت است. همچنین، حلقه سئول قرار است بزرگ ترین چرخ و فلک جهان را در شاندونگ چین شکست دهد که ۴۷۵ فوت ارتفاع دارد.

بازدیدکنندگان این فرصت را خواهند داشت که از مناظر «رودخانه هانگانگ» (Hangang River)، مرکز شهر سئول، «کوه نامسان» (Namsan Mountain) و «کوه بوکانسان» (Bukhansan Montain) دیدن کنند.

مکان مورد نظر کنونی، از بین تعدادی گزینه جایگزین شامل «جزیره نودول» (Nodeul Island)، «پارک یویدو» (Yeouido Park) و منطقه «جامسیل» (Jamsil) انتخاب شده که سازمان دولت متروپولیتن سئول از اکتبر گذشته در حال بررسی آنها بوده است، اما در نهایت پارک هانول انتخاب شد.

طبق گزارش ها، این چرخ و فلک میزبان ۳۶ واگن خواهد بود که هر کدام را می توان با ۲۵ نفر پر کرد.

دولت متروپولیتن سئول با متخصصان بین المللی معماری و مهندسی مشورت می کند تا مطمئن شود که حلقه سئول از نظر ساختاری، ایمن و سالم خواهد بود. در ساخت حلقه سئول، از فناوری های سازگار با محیط زیست استفاده می شود که با تغییرات آب و هوایی و اهداف پایدارسازی هم خوانی دارند. این در حالی است که سئول در نظر دارد طرح های زیرساختی پیشرفته تری را با مشارکت بخش خصوصی توسعه دهد.

انتظار می رود که حلقه سئول به عنوان نقطه عطف جدید شهر عمل کند، موقعیت جهانی و رقابت شهری آن را افزایش دهد و در عین حال، اقتصاد محلی را احیا کند.

1