12 آوریل 2024 - 19:49

رونمایی از یک قاب منحصر به فرد در سال خرگوش

21 مارس 2023 - 22:00 dsfr.ir/ai0g5

رونمایی از یک قاب منحصر به فرد در سال خرگوش
دریافتی
رونمایی از یک قاب منحصر به فرد در سال خرگوش

قاب لاکی منحصر به فردی منقوش به صور فلکی با نقش «خرگوش در مرکز»، با توجه به این که خرگوش نماد سال ۱۴۰۲ است، در موزه ملی ایران، موقت و در نوروز به نمایش گذاشته شده است.

به گزارش «دنیای سفر»، قدمت این قاب لاکی با نقش صور ملکی و ارنب (خرگوش در مرکز) به دوره قاجار و سال ۱۲۳۱ هجری قمری برمی گردد. طول این اثر ۲۹.۵ سانتی متر است و در موزه ملی ایران نگهداری می شده است و اکنون با توجه به این که نماد سال ۱۴۰۲ «خرگوش» است، در نمایشگاه موقت موزه باستان شناسی و هنر دوران اسلامی به نمایش گذاشته شده است. این نمایشگاه که گزیده ای از یافته های باستان شناسی سال ۱۴۰۱ را به نمایش گذاشته تا پایان ماه رمضان برپا خواهد بود.

موزه ملی که تصویری از این قاب لاکی را منتشر کرده است، این اثر را «منحصربه فرد» خوانده و درباره جزئیات آن توضیح داده است که این قاب منقوش به صور فلکی با زمینه قرمز روشن مربوط به دوره قاجاریه با شیوه لاکی (رنگ و روغن) ساخته شده است. طبق کتیبه موجود، خط نستعلیق این قاب حسب امر محمد ولی میرزای قاجار، والی خراسان توسط «ابن محمدرضای اصفهانی، فی سنه ۱۲۳۱» نگارش شده است.

نقش اصلی این قاب شامل تصاویر صور فلکی به صورت میزان، عقرب، دلو، قوس، جدی، نهر، حوت، قیطس، کلب اصغر، کلب اکبر، جبار، ارنب، سفینه، سبع، مجمره، اکلیل، غراب، حوت جنوبی، باطیه، قبظورس و شجاع ارائه شده و نام هر کدام در کنار آن نوشته شده است.

در چهار طرف این تصاویر در دوازده بازوبند نام ماه های سال به رنگ سفید و علائم خاصی به رنگ قرمز بر زمینه سیاه نوشته شده است. در حد فاصل هر بازوند و نام برج های فلکی در داخل گلِ چهار پر طلایی به رنگ سفید بر زمینه سیاه نوشته شده و چهار طرف آن با خطوط طلایی رنگ شامل نقوش اسلیمی بر زمینه سیاه پر کرده است و در مرکز این قاب نقش ارنب (خرگوش) به عنوان یکی از صور فلکی ترسیم شده است.

موزه ملی ایران

صورت فلکی یا پیکر آسمانی به گروهی از ستاره ها گفته می شود که در تجسم انسانی، شکل و پیکربندی مشخصی را تشکیل داده اند، گفته می شود که در فرهنگ های گوناگون حضور داشته اند و در گذشت زمان تغییراتی هم در تقسیم بندی، تعداد و نامگذاری آن ها صورت گرفته است.

موزه ملی در تعطیلات نوروز و ماه رمضان از ساعت ۱۰ صبح تا ۲۱ باز است. این موزه در خیابان امام خمینی، ابتدای خیابان سی تیر، خیابان پروفسور رولن، شماره یک واقع شده است و برای دسترسی به آن از ایستگاه های مترو میدان حسن آباد و میدان امام خمینی می توان استفاده کرد.

1