تنگ چوگان یکبار دیگر سیاه پوش شد!

31 اوت 2015 - 08:30 dsfr.ir/dk67e

تنگ چوگان درحالی یکی از مهمترین نقش برجسته های ساسانی ایران محسوب می شود که این سنگ نگاره سال هاست که به دلیل رطوبت ناشی از بارندگی مورد تهدید جدی قرار گرفته است.

پیشتر اما گزارش هایی از تخریب این سنگ نگاره مهم در رسانه ها منتشر شده بود که منجر به مرمت این اثر باستانی شد اما با گذشت چند ماه از مرمت هنوز داربست ها برچیده نشده اند چنان چه فعالان میراث فرهنگی نیز نصب داربست ها را عامل تخریب بیشتر این اثر مهم باستانی می دانند. این درحالی است که به تازگی شنیده می شود، که یک شخص در ارتفاعات تنگ چوگان اقدام به برافروختن آتش کرده است که این اقدام هر چند آسیبی به محوطه و آثار باستانی نکرده است اما پوشش گیاهی این منطقه را از بین برده است.

به گزارش دنیای سفر؛ تنگ چوگان در محدوده شمالی شهر باستانی بیشاپور قرار گرفته است. در این تنگه باستانی شش نقش برجسته دوره ساسانی، مجسمه و غار شاهپور و قلعه دختر دژ حفاظتی بیشاپور قرار دارد که نقش برجسته تنگ چوگان بیش از دیگر آثار مورد تهدید قرار گرفته است. تنگ چوگان اما در سالهای گذشته، نه تنها بارها از سوی عوامل ناشناس مورد تخریب قرار گرفته است که عوامل جوی به خصوص رطوبت ناشی از آن بارندگی به همراه رسوباتی که از آلودگی جوی روی این نقش برجسته باستانی به جای می ماند سبب می شود که این اثر تاریخی با بحران جدی مواجه شود.

«سیاوش آریا» فعال میراث فرهنگی استان فارس در رابطه با تخریب های جدی نقش برجسته تنگ چوگان به دنیای سفر می گوید: سالهاست که نقش برجسته تنگ چوگان با آسیب های جدی مواجه شده است به طوری که پس از بارندگی، رسوباتی که ناشی از آلودگی های جوی و کارخانه های صنعتی است باعث شده که رنگ این اثر باستانی تغییر و به نقش برجسته سیاه تبدیل شود.

او می گوید: چندی پیش کارشناسان با نصب داربست در محوطه باستانی تنگ چوگان تلاش داشتند که  این نقش برجسته ساسانی را مورد مرمت قرار دهند اما چند ماه است که این داربست ها به حال خود رها شده است. این فعال میراث فرهنگی معتقد است، در بعضی مواقع نصب داربست ها به مدت طولانی باعث آسیب رسیدن به اثر تاریخی می شود چراکه این داربست ها پس از بارندگی زنگ می زنند و این زنگ زدگی به دلیل نزدیکی با نقش برجسته مقدمات تخریب آن را فراهم می آورد.

او همچنین از آتش سوزی یک فرد در ارتفاعات تنگ چوگان خبر داد. به گفته او، با اینکه یک شخص حقیقی اقدام به افروختن آتش کرده و هیچ آسیبی به آثار تاریخی نرسیده اما انتظار می رود که مسئولان میراث فرهنگی، فرهنگ سازی بیشتری را نسبت به حفاظت آثار تاریخی کشور انجام دهند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1