30 سپتامبر 2023 - 20:26

تشدید حفاظت از میراث طبیعی و درختان کهنسال البرز

27 فوریه 2023 - 10:00 dsfr.ir/fj8jo

تشدید حفاظت از میراث طبیعی و درختان کهنسال البرز
احمد علی درگی
درخت کهنسال در استان البرز

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز اظهار کرد: حفاظت از میراث طبیعی به خصوص درختان کهنسال ثبت شده استان، با همکاری اساتید دانشکدگان منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه تهران، تشدید می شود.

به گزارش «دنیای سفر»، یحیی دارایی روز دوشنبه هشتم اسفند در جلسه هم افزایی برای حفاظت از درختان و آثار طبیعی استان البرز پیرو انعقاد تفاهم نامه بین اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز و دانشکدان کشاورزی و منابع طبیعی تهران، گفت: در این جلسه که با حضور سه تن از اساتید خبره گروه جنگل، گیاهپزشکی و باغبانی دانشکده منابع طبیعی و کارشناسان این اداره کل برگزار شد، بر موارد لازم برای تشدید حفاظت از درختان ثبت ملی شده طبیعی تأکید شد.

به گفته سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی البرز در این نشست همچنین ایجاد سازمان مردم نهاد (ngo) برای حفاظت از درختان کهنسال با حضور متخصصان و طبیعت دوستان و استفاده از دانش و حضور اساتید دانشکدگان منابع طبیعی ومحیط زیست دانشگاه تهران مد نظر قرار گرفت.

 دارایی افزود: با توجه به خطر تعرض به حریم درختان کهنسال با توجه به گسترش ساخت و سازها، مقرر شد تشکیل جلسات آموزشی برای دهیاران، بخشداران و مسئولان ذیربط روستاهای دارای میراث طبیعی برای حفاظت بیشتر از درختان تشکیل شود.

در این جلسه دکتر وحید اعتماد مدیر گروه جنگلداری و اقتصاد جنگل دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت درختان کهنسال آنها را منعکس کننده تاریخ طبیعی استان البرز دانست.

او بر بازدید و بازخوانی پرونده ثبتی و مطالعه مشخصات هر کدام از درختان ثبتی تاکید کرد تا بتوان راه حل های جامع و جزئی برای حفظ درختان کهنسال ثبت ملی شده اتخاذ کرد.

در حال حاضر ۳۲ اثر از جمله ۲۰ درخت که مهمترین آن درخت اُرس ۲۸۰۰ ساله شهرستانک است، در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

1