6 دسامبر 2023 - 04:44

ادارات قدیمی ژاپن به هتل هایی شیک تبدیل می شوند

31 اوت 2015 - 11:00 dsfr.ir/2v3kv

ژاپنی ها در راستای حل مشکل کمبود هتل برای گردشگران خارجی خود در تکاپو برای تغییر کاربری ادارات قدیمی این کشور به هتل هایی شیک و درخور گردشگران خارجی هستند.

ژاپنی ها برای حل مشکل کمبود هتل برای گردشگران خارجی در تکاپو برای تغییر کاربری ادارات قدیمی این کشور به هتل هستند؛ راه حلی که شاید بتواند به کار ایران هم بیاید و مشکل ریشه دار کمبود زیر ساخت هتل در کشورمان را مرتفع سازد ؛ بخش زیرساختهای هتلداری در ایران با مشکل کمبود هتلهای چهار ستاره و پنج ستاره و نیز مشکل کمبود بودجه در بخشهای دولتی و خصوصی مواجه است .

به گزارش اسکیفت دولت ژاپن در صدد است تا سال 2020 میلادی و از طریق جذب سالانه 20 میلیون گردشگر ، سومین اقتصاد بزرگ دنیا را احیا کند ؛ هم اکنون حجم رو به افزایش ورود گردشکران به ژاپن منجر به پر شدن ظرفیت هتلها و مراکز اقامتی در توکیو شده است که حدود 100 هزار اتاق خالی دارد ؛  تا سه سال دیگر هم تنها قرار است 7600 اتاق دیگر به این ظرفیت افزوده شود . دلیل روند کند رشد هتلسازی در ژاپن نیز بهای سنگین زمین و ساخت و ساز در این کشور است . به همین دولت ژاپن به دنبال یک راه حل ساده افتاده است :‌اینکه ساختمانهای قدیمی ادارات را به هتلهایی با اتاقهای کوچک و اما بسیار شیک تغییر کاربری دهد که هزینه اجاره شان زیر 30 دلار به ازای هر شب اقامت است؛ رقمی که به اندازه نصف بهای اجاره اتاق در یک هتل ارزان قمیت تجاری ژاپن هم نمی شود.


رونق ورود گردشگر به ژاپن باعث افزایش صعودی نرخ و هزینه اقامت در هتلهای این کشور شده است ؛ به همین خاطر دولت ژاپن با کمک بخش خصوصی در صدد افزایش تنوع گزینه های اقامت با بهای مناسب در این کشور است ؛ ژاپن می خواهد رکورد سال 2014 میلادی خود در جذب 13.4 میلیون گردشگر را بکشند و این رقم را در سال 2015 میلادی افزایش دهد. کاهش ارزش پول این کشور و نیز تسهیل قوانین اخذ ویزا برای برخی کشورهای آسیایی در این راه کمک حال گردشگری ژاپن شده است.

به گفته « یوکاری ساساکی »‌- Yukari Sasaki- مدیر ارشد شرکت ساختمانی و توسعه املاک «‌ سانکی»‌- property developer Sankei Building Co – تبدیل یک ساختمان اداری به هتل راهی ایده آل در پاسخ به نیاز اضطراری ژاپن به اتاق هتل است و اکنون به دلیل هزینه های بالای سخت و ساز در این کشور ، ساخت هتل از همان ابتدا هزینه های بسیار بالایی را نیاز دارد.این شرکت پیشتر یک ساختمان قدیمی اداری 35 ساله را در ظرف کمتراز یک سال و با هزینه کمتر از 8 میلیون دلار به یک هتل تبدیل کرده است.

ژاپنی ها در سال 2020 میلادی میزبان برگزاری رقابتهای المپیک هستند و دولت ژاپن می خواهد تا آن سال به رکورد جذب سالانه 20 میلیون گردشگر دست یابد؛ این در حالی است که افق گردشگری ایران با فاصله ای 5 ساله از ژاپن در سال 2025 میلادی ، جذب سالانه 20 میلیون گردشگر را هدفگذاری کرده است و سالانه 5 میلیون و 100 هزار نفر گردشگر خارجی را میزبانی می کند. در بحث گردشگری خارجی ایران نیز بنا به دلایل مشابه با ژاپن روند ساخت هتلهای 4 ستاره و 5 ستاره بشدت کند است ؛ دولت و بخش خصوصی به معضل کمبود بودجه در این زمنه دچار هستند و بعد از توافق هسته ای و روشن شدن افق گردشگری ایران ، کمبود زیرساختهای گردشگری به شدت احساس می شود اما ترفند ژاپن می تواند برای ایران هم الگوی مناسبی باشد.

1