21 مارس 2023 - 21:58

سیاست هندی برای توسعه گردشگری داخلی

26 فوریه 2023 - 09:00 dsfr.ir/j615i

سیاست هندی برای توسعه گردشگری داخلی
آناهیتا تور
گردشگری داخلی

گردشگری داخلی حوزه ای از کسب و کارهای اقتصادی است که شاید کم ترین تاثیر را از انواع بحران ها سیاسی، طبیعی، اجتماعی و خصوصا اقتصادی می گیرد.

به گزارش «دنیای سفر» تابستان در ایران فصل اوج سفر گردشگران کشور محسوب می شود و مقصد بسیاری از این سفرها، نقاط گردشگری داخل کشور است. اما با این وجود توسعه گردشگری داخلی در کشور با چالش هایی مواجه است که به موجب آن حوزه سفرهای داخلی را با معضلاتی همراه کرده است؛ معضلاتی که نهایتا موجب می شود گردشگران کشور تجربه چندان شایسته ای از سفرهای داخلی خود نداشته باشند و با گذشت زمان از کیفیت این سفرها کاسته شود؛ امری که از جنبه آماری نیز قابل بررسی است.

بنا به آخرین آمارهای موجود در بهار سال ۹۵ حدود ۷۵ میلیون سفر داخلی صورت گرفت و این عدد در بهار سال ۹۶ به بیش از ۱۰۲ میلیون سفر رسید؛ این رشد بیش از ۳۳ درصدی در حالی در این بازه زمانی یک ساله صورت گرفت که میزان توسعه زیرساخت های حمل و نقلی و اقامتی در سطح کشور و نقاط عمده گردشگری به هیچ عنوان با این رقم قابل مقایسه نیست و نتیجه آن تنها کاهش کیفیت سفر این حجم از مسافران بوده است.

هرچند مسوولان کشور بارها در سخنان خود اظهار کرده اند که سیاست سوق دادن گردشگر ایرانی از مقاصد خارجی به مقاصد داخلی و ایجاد رونق و شکوفایی در گردشگری داخلی کشور را دنبال می کنند، اما به باور کارشناسان اشکالاتی اساسی در سیاست های موجود در کشور وجود دارد که مانعی جدی برای تحقق این امر هستند. صاحب نظران در این خصوص علاوه بر ناکارآمدی، به روز نبودن و توسعه نیافتن زیرساخت های اقامتی و حمل ونقل در کشور، ۲ روزه نبودن تعطیلات پایان هفته در ایران و نرخ گذاری دستوری برای هتل ها و اقامتگاه های کشور را موانعی ریشه ای بر سر راه توسعه گردشگری داخلی کشور می دانند.

از طرف دیگر سیاستگذاران در بسیاری از کشورها، با درک اهمیت توسعه گردشگری داخلی اقداماتی اساسی برای رفع موانع موجود بر سر راه توسعه این حوزه انجام داده اند. در تحلیل یکی از تازه ترین تجارب جهانی در خصوص توسعه گردشگری داخلی، خبرگزاری«رویترز» به سیاست های اقتصادی هند پرداخته که به موجب آن با رفع قوانین مزاحم و اتخاذ سیاست های تشویقی برای صاحبان کسب وکارهای توریستی و کاهش مالیات ها، به نجات صنعت گردشگری داخلی خود آمده اند.

اهمیت جهانی گردشگری داخلی

همه اینها در حالی است که سازمان جهانی گردشگری (UNWTO)، در گزارش های سالانه خود همواره بر اهمیت توسعه گردشگری داخلی در تمامی کشورهای جهان تاکید داشته و آن را یکی از مهم ترین ابزارهای تحقق اهداف موجود در سند توسعه پایدار سازمان ملل که برای سال ۲۰۳۰ پیش بینی شده می داند. بنا بر آمارهای منتشرشده از طرف UNWTO، بیش از ۸۰ درصد از سفرهایی که در سطح جهان صورت می گیرد، سفر گردشگران یک کشور در داخل مرزهای کشور خودشان است که همان سفر داخلی تلقی می شود.

این نهاد بین المللی در یکی از گزارش های خود تاکید می کند که «گردشگری داخلی حوزه ای از کسب و کارهای اقتصادی است که شاید کم ترین تاثیر را از انواع بحران ها سیاسی، طبیعی، اجتماعی و خصوصا اقتصادی می گیرد و اقتصاددانان از آن با تعبیر «ضربه گیر بحران های اقتصادی» یاد می کنند.» همچنین این گزارش می افزاید توسعه گردشگری داخلی با توجه به اثری که بر بازتوزیع ثروت در سطح یک کشور و جامعه دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است و در مقاطع مختلفی از تاریخ، ناجی مناطق تحت بازسازی همچون چین، جنوب لهستان، شرق آلمان، شمال فرانسه، ولز و همچنین ضامن درآمدزایی نقاط روستایی و کوهستانی کشورها بوده است. این نهاد بین المللی، رشد گردشگری داخلی را با جذاب کردن ایام تعطیلات کارکنان و شاغلان یک کشور، بستری مناسب برای کاهش تنش های موجود در سطح جامعه عنوان می کند.

رمز اقبال به سفر داخلی در هند

با عنایت به همین اهمیت است که کشورهای مختلف برای توسعه گردشگری داخلی خود برنامه ریزی می کنند. در کشور هفتاد و دو ملت اما مهم ترین سیاستی که برای شکوفایی گردشگری داخلی در پیش گرفته شده، تدوین سیاست های تشویقی برای کارآفرینان و سرمایه گذاران این حوزه و خصوصا کاهش مالیات است. مقامات دولتی هند در ابتدای سال جاری میلادی اعلام کردند برای اشتغال زایی گسترده در سطح کشور و ایجاد رشد اقتصادی بیشتر، در نظر دارند با سیاست هایی گردشگری داخلی در این کشور را توسعه دهند. به گزارش خبرگزاری «رویترز»، دولت هند از اوایل سال ۲۰۱۸ مالیات های فدرال در حوزه سفر و گردشگری را به میزان محسوسی کاهش داد تا انگیزه سرمایه گذاران برای ورود به صنعت گردشگری داخلی را افزایش دهد؛ صنعتی که حجم آن ۲۱۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود.

به باور کارشناسان، این اقدام موتور عظیم گردشگری داخلی هند را به گردش خواهد انداخت و شرایط اجتماعی هند نیز ظرفیت ثبت چنین تحولی را دارد. دومین کشور پرجمعیت جهان در سال های اخیر تورم کمی داشته و میانگین درآمد مردم آن افزایش داشته است. این امر موجب تغییراتی در سبک زندگی و الگوی مصرف طبقه متوسط جامعه هند شده که به موجب آن سفر و گردشگری به یکی از اجزای ثابت سبد مصرفی خانواده ها تبدیل شده است. گواه این امر آن است که در سال گذشته میلادی تعداد مقاصد پروازی داخلی در هند به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرد؛ امری که نشان از جذاب شدن مقاصد جدید سفر در این کشور برای مردم هند دارد. به علاوه و بر اساس آمارهای موجود، میزان رزرو بلیت پروازهای داخلی در سال ۲۰۱۷ بسیار بیشتر از رقم مربوط به سال ۲۰۱۶ بوده است. مقامات دولتی هند نیز اعلام می کنند رشد گردشگری داخلی در ۶ ماه منتهی به سپتامبر ۲۰۱۷ در این کشور ۱۰ درصد بوده و این درحالی است که این رقم در خصوص شش ماهه منتهی به سپتامبر ۲۰۱۶ در سطح ۸ درصد بوده است.

همچنین از گزارش های آماری موجود از صنعت گردشگری هند چنین برمی آید که حدود ۴۰ میلیون نفر در این حوزه مشغول به کار هستند و اکنون دولت در نظر دارد با تمرکز بر توسعه گردشگری داخلی، طی ۱۰ سال آینده این رقم را به میزان ۱۰ میلیون نفر افزایش دهد. مقامات دولتی هند در گفت وگو با «رویترز» تصریح کرده اند که هم اکنون برخی تعرفه ها همچون مالیات ۲۸ درصدی که به حوزه هتلداری تعلق گرفته موجب کاهش انگیزه سرمایه گذاران این کشور برای ورود به این حوزه شده است، اما دولت در نظر دارد هم این رقم را به سطح ناچیزی برساند و هم با طراحی و ارائه بسته های مشوق دیگری، بر جذابیت های حوزه گردشگری برای سرمایه گذاران بیفزاید. این امر در صورت تحقق، اقبال گردشگران را نیز به مقاصد توریستی هند افزایش خواهد داد؛ چراکه در حال حاضر مالیاتی که از گردشگر بابت اقامت در هتل و استفاده از سایر خدمات سفر در مقاصد توریستی رقیب هند همچون سنگاپور، اندونزی و تایلند اخذ می شود رقمی کمتر از ۱۰ درصد است و حذف این مالیات سنگین از صنعت توریسم هند منجر به ارزان سازی سفر به مقاصد گردشگری این کشور و درنتیجه افزایش انگیزه مسافران و تعداد سفرها به این مقاصد خواهد شد.

این مقامات دولتی هند خاطرنشان کردند که حمایت ها از کسب وکارهای مرتبط با گردشگری از محل بودجه این کشور به میزان بسیاری افزایش خواهد یافت و بخش قابل توجهی از بودجه صرف بهبود و ارتقای زیرساخت های حمل و نقل و دیگر زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه گردشگری این کشور خواهد شد که مهم ترین آنها افزایش و بهبود کیفیت جاده های بین شهری در این کشور و توسعه فرودگاه ها عنوان شده است. همچنین با سیاست هایی همچون کاهش مالیات بر درآمد هتلداران و ارائه مشوق های مالیاتی در ساخت هتل و اقامتگاه، از هرگونه توسعه در زیرساخت های اقامتی این کشور حمایت می شود؛ امری که شاید بتوان آن را مهم ترین نیاز صنعت گردشگری هند دانست و وزیر گردشگری این کشور نیز با اشاره به آن اظهار کرده بود که هند برای پاسخگویی به تقاضای موجود در صنعت گردشگری خود به ۲۰۰ هزار اتاق هتل جدید نیاز دارد.

هرچند سازمان جهانی گردشگری توسعه زیرساخت ها در دو بخش حمل ونقل و اقامت را مهم ترین اقداماتی می داند که یک کشور باید برای توسعه گردشگری داخلی خود انجام دهد و هند نیز اکنون یکی از اهداف خود را توسعه این زیرساخت ها تعریف کرده، اما با این وجود به نظر می رسد آنچه که گردشگری داخلی ایران به آن بیش از هرچیزی احتیاج دارد، اصلاح برخی سیاست های کلان در کشور است. مسوولان می توانند با اصلاح سیاست ها و رفع قوانین مزاحم و ایجاد بسترهایی همچون ۲ روزه کردن تعطیلات پایان هفته و آزادسازی قیمت گذاری ها، زمینه ساز تحولی قابل توجه در گردشگری داخلی کشور شوند؛ عرصه ای که امروز و با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور بیش از هرزمانی لزوم توسعه و شکوفایی آن احساس شود.

1