6 دسامبر 2023 - 05:04

کاروانسرای عباسی کرمانشاه هتل شد

30 اوت 2015 - 14:10 dsfr.ir/ty03s

کاروانسرای عباسی کرمانشاه هتل شد
کاروانسرای عباسی کرمانشاه
کاروانسرای عباسی کرمانشاه

کاروانسرا بامساحتی بیش از 6000متر مربع در پایگاه میراث جهانی بیستون واقع در 30کیلومتری شرق کرمانشاه و در مقابل اثر تاریخی فرهاد تراش و در جوار کتیبه داریوش هخامنشی قرار گرفته که سالانه جمع زیادی از گردشگران و علاقمندان را به خود جذب می کند، پس از مرمت، بهسازی و تجهیز به هتل بین المللی لاله بیستون تغییر نام و کاربری داده شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت توسعه گردشگری ایران: مسعود سلطانی فر طی سفر خود و هئیت همراه ایشان به کرمانشاه، کاروانسرای عباسی مربوط به دوره ی صفویه را که پس از مرمت، بهسازی و تجهیز به هتل بین المللی لاله بیستون تغییر نام و کاربری داده شده را افتتاح کرده و از لوح ویژه ی این آیین پرده برداری نمود.

گفتنی است این کاروانسرا بامساحتی بیش از 6000متر مربع در پایگاه میراث جهانی بیستون واقع در 30کیلومتری شرق کرمانشاه و در مقابل اثر تاریخی فرهاد تراش و در جوار کتیبه داریوش هخامنشی قرار گرفته که سالانه جمع زیادی از گردشگران و علاقمندان را به خود جذب می کند. 

کاروانسرای عباسی یکبار در دوره قاجار مورد مرمت واقع شده و پس از انقلاب اسلامی نیز توسط سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت واقع شد که در سال 93 طی توافقی که با اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمانشاه صورت گرفت، این بنا به منظور مرمت نهایی و تجهیز و بهسازی با رویکرد هتلی، در اختیار شرکت توسعه گردشگری ایران قرار گرفت.

دکتر غلامحسین حسینی مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری ایران، ضمن ارائه گزارش مبسوطی از روند عملیات مرمت تجهیز و تغییر کاربری صورت گرفته در این بنا، با اشاره به آیات قرآن کریم مبنی بر توصیه به گردش در زمین و توجه به آثار خالق هستی و تفکر در آن، اظهار داشت: در تلاش برای رسیدن به جایگاه مطلوب در صنعت گردشگری کشور هستیم.

وی در ادامه گفت: قرار است در سال ۲۰۱۶ اتفاقات خوبی در عرصه گردشگری و اقتصادی کشور ایجاد شود و باید این سال به عنوان سال بازآفرینی و بازمعرفی ایران به عرصه های جهانی تبدیل گردد و در این معرفی جدید ایران و ظرفیتهای گردشگری آن، نیاز به تکمیل زیرساخت ها داریم و بایستی در جهت ایجاد اقامتگاه ها اعم از هتل و... به نحوی اقدام کنیم که پروژه هایمان بیشتر از یکسال طول نکشد لذا باید از پتانسیل های آثار تاریخی موجود یا سایر موارد مشابه استفاده کنیم و یکی از دلایل انتخاب این مکان نیز همین هدف بوده است.

وی با یادآوری اینکه مرمت نهایی این هتل و تجهیزات آن از اواخر اسفند ماه سال گذشته آغاز شد اظهار داشت: در سفر هیئت مدیره شرکت توسعه گردشگری ایران به کرمانشاه که با هدف بازدید از بناهای گردشگری این استان انجام گرفت متوجه پی گیری و اشتیاق فراوان مسئولین در جهت احیای این صنعت شدیم.

حسینی ادامه داد: طبق برنامه اعلام شده مقرر شده بود طی ۸ ماه و در آخر آبان افتتاح این پروژه انجام گیرد اما ظرف مدت ۶ ماه و با هدف استفاده در فصل گردشگری توانستیم با کار فشرده و برنامه ریزی مناسب این بنا را مجدداً احیا و به بهره برداری برسانیم.

وی تصریح کرد: برای پیوستن به زنجیره گروه هتل های بین المللی لاله باید حداقل ها برای رسیدن به هتل ۵ ستاره یا چهار ستاره تاپ فراهم می شد که با حمایت های مسئولان اجرایی این هدف دست یافتنی شد و در حال حاضر این هتل با ۲۰ واحد اقامتی و ۱۰۰تخت برای اقامت مسافران در قالب هتلی با شرایط تاریخی و فرهنگی در جهت ارائه خدمات به بهره برداری رسید و این هتل به عنوان اولین بوتیک هتل غرب کشور آماده ارائه خدمات به گردشگران گرامی می باشد.

در این مراسم که جمع کثیری از مشاهیر، مسئولان و اقشار مختلف مردم استان کرمانشاه نیز حضور داشتند، معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی طی بیاناتی درخصوص ثبت ملی و جهانی آثار میراثی و تاریخی و وضیت رو به رشد صنعت گردشگری کشور، از تلاش صورت گرفته برای آماده سازی این هتل و تبدیل کاربری آن تقدیر نمود.

1