30 مارس 2023 - 11:19

توقف قطار گردشگری لرستان در ایستگاه بلاتکلیفی

12 فوریه 2023 - 09:00 dsfr.ir/un9pp

توقف قطار گردشگری لرستان در ایستگاه بلاتکلیفی
پریسا قربانی نژاد
قطار گردشگری لرستان

با شیوع کرونا روند گردشگرپذیری و استفاده از قطار گردشگری لرستان متوقف شد، اکنون گویا عزمی برای راه اندازی مجدد این وسیله وجود ندارد.

به گزارش «دنیای سفر» بدون تردید یکی از راه های توسعه پایدار در جهان امروز استفاده از ظرفیت بخش گردشگری است، صنعتی که می تواند با به کارگیری روش های خلاقانه و جذاب تاثیری شگرفی در رشد اقتصادی یک منطقه داشته باشد.

از طرفی تسهیل امکانات و همچنین راه های دستیابی به مناظر بکر طبیعی و تاریخی از مهم ترین اقداماتی است که باید در راستای شکوفایی صنعت توریسم و جذب گردشگر انجام شود، کما اینکه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی با کمترین میزان آلودگی زیست محیطی در شرایط کنونی یک ضرورت انکارناپذیر است.

بدون شک قطار را می توان از جمله وسایل پرکاربرد و البته ایمن در صنعت گردشگری عنوان کرد، وسیله ای که در سال های اخیر مورد توجه اغلب جوامع توسعه یافته در حوزه گردشگری قرار گرفته و تاکنون برای این منظور قطارهای مختلفی با عناوین تاریخی، گردشگری، موزه ای و ... را پیش بینی و به کار گرفته اند.

طی دهه های اخیر در ایران نیز استفاده از قطار گردشگری برای بازدید گردشگران و علاقمندان به جاذبه های طبیعی و تاریخی مورد توجه قرار گرفته است، به نحوی که در حال حاضر بیشتر مسیرهای دیدنی کشور از این ظرفیت بهره مند هستند.

از طرفی مسیرهای ریلی زیبا و جذاب این امکان را فراهم می سازد که گردشگر برخی مواقع تنها به قصد عبور و بازدید از این مسیر راهی سفر شود و لحظاتی را برای ثبت خاطره ای خوش سپری کند.

قطار گردشگری لرستان با رویکرد تفریحی و توریستی در مسیر ریلی که برشی ۷۵ کیلومتری از خط راه آهن شمال به جنوب است و دربردارنده ۱۱ ایستگاه، ۹۳ تونل به طول بیش از ۲۹ کیلومتر، ۵۶۶ دهنه پل و ۶۵ کیلومتر راه قوسی و پیچ در پیچ بوده، سال ۹۷ به بهره برداری رسید، ظرفیتی که از همان روزهای نخست مورد استقبال گردشگران و علاقمندان به محیط زیست قرار گرفت و رضایتمندی بسیاری را به همراه داشت.

متاسفانه با شیوع کرونا روند گردش گرپذیری و استفاده از قطار برای بازدید از این مناطق دیدنی متوقف شد، اکنون اما با فروکش کردن شرایط حاد کرونایی، گویا عزمی برای راه اندازی مجدد این وسیله وجود ندارد، به گونه ای که استفاده از ظرفیت بی بدیل گردشگری لرستان در این منطقه در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

از نظر اقتصادی برای شرکت راه آهن بستن بلاک به صرفه نیست

حاتم نیکبخت، رئیس اداره گردشگری دورود با بیان اینکه از نظر اقتصادی برای شرکت راه آهن بستن بلاک به صرفه نیست، به فارس گفت: توقف گردشگران با بستن بلاک همراه است و این موضوع برای شرکت راه آهن توجیه پذیر نبود.

وی با اشاره به پیگیری های مستمر با مرکز جهت فعال شدن دوباره قطار گردشگری لرستان، تصریح کرد: برای اینکه ساختار را از دست ندهیم، قطار محلی را برای گردشگران پیش بینی کرده ایم.

نیکبخت، عدم تامین ناوگان را یکی از دلایل غیرفعال ماندن قطار گردشگری برشمرد و افزود: اما دلیل مهم آن توجیه اقتصادی نداشتن برای شرکت راه آهن است.

رئیس اداره گردشگری دورود به تلاش استاندار لرستان برای راه اندازی مجدد قطار گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه تاکنون از سوی مرکز اقدام موثری برای تحقق این مهم صورت نگرفته است.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذار پای کار بوده و مشکلی برای فعالیت ندارد، اظهار کرد: با این وجود این مطالبه را باید از شرکت راه آهن داشت که این امکان را مجدد برای استان گردشگرپذیر فعال نماید.

عدم تامین ناوگان

حامد خلیلی مجری طرح قطار گردشگری لرستان در خصوص آخرین وضعیت فعالیت قطار گردشگری لرستان به فارس گفت: در حال حاضر به دلیل عدم تامین ناوگان این ظرفیت بدون استفاده مانده است.

وی با بیان اینکه قوی تر از ظرفیت فرودگاه و بالاترین امکان برای جذب مستقیم مسافر هدفمند استفاده از قطار است، افزود: طی سال ۹۸ و به مدت تنها ۱۰ روز توانستیم میزبان ۳ هزار گردشگر در استان شویم، حال اینکه اگر این روند استمرار داشت، رکورد خوبی از نظر ورود مسافر به لرستان رقم زده می شد.

مجری طرح قطار گردشگری لرستان بیان داشت: مسافر هدفمند به طور مستقیم وارد جوامع محلی می شود و این خود ظرفیتی برای افراد بومی جهت برپایی بازارچه های مختلف ایجاد می کند و قطار گردشگری این امکان را برای مسافران فراهم ساخته بود.

خلیلی با بیان اینکه متاسفانه ظرفیت قطار گردشگری در لرستان نادیده گرفته شده، گفت: باید عزمی از درون استان این مهم را مطالبه کند.

مجری طرح قطار گردشگری لرستان به اشتغال زایی خوب قطار گردشگری اشاره و تصریح کرد: با توجه به آمار بالای بیکاری د استان، استفاده از قطار گردشگری می تواند گره از این مشکل باز کند.

وی خاطرنشان کرد: بدون تردید حجم ارزی که از طریق قطار گردشگری وارد استان می شود در مقایسه با دیگر روش های جذب هدفمند گردشگر قابل مقایسه نیست و از این رو فعال کردن مجدد آن یک ضرورت است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری فارس » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1